Reklama
Mezoterapia – czym jest ten zabieg i jak działa?

Podstawą dbałości o ciało jest systematyczna pielęgnacja jego powierzchni. Jednak większość widocznych niedoskonałości związanych z procesami starzenia się skóry ma źródło nieco głębiej, w warstwach skóry właściwej, gdzie większość kosmetyków nie jest w stanie dotrzeć. Stymulację głębszych tkanek umożliwia natomiast mezoterapia – igłowa lub mikroigłowa. Przybliżamy zasadę działania tego typu zabiegów!

Mezoterapia – co to za zabieg?

W celu spowolnienia procesów starzenia i redukcji drobnych niedoskonałości stosuje się różne metody z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Jedną z nich jest mezoterapia, czyli zabieg, którego celem jest ingerencja w głębsze struktury tkanek i stymulacja naturalnych procesów regeneracyjnych. 

W zależności od wybranego rodzaju mezoterapii, jest to metoda o niskiej lub zerowej inwazyjności – wykonywane są nakłucia cienką igłą, specjalnym urządzeniem generującym liczne ale drobne mikrootwory lub wprowadzanie substancji aktywnych do głębszych warstw skóry bez naruszania ciągłości tkanek. 

Naskórek jest strukturą bardzo specyficzną. Jego zadaniem jest m.in. ochrona głębszych warstw skóry. Dbając o niego od zewnątrz można zmniejszyć utratę wilgoci i zabezpieczyć skórę. Ze względu na jego niską transdermalność utrudnione jest dostarczanie składników odżywczych do skóry właściwej. Z kolei za pomocą mezoterapii różnego rodzaju substancje wprowadzane są głębiej, niż jest to możliwe za pomocą klasycznych kosmetyków do użytku zewnętrznego. 

Podstawowe rodzaje mezoterapii – igłowa i mikroigłowa 

Klasyczna mezoterapia polega na przezskórnym podaniu do tkanek wybranych preparatów odżywczych za pomocą cienkiej igły. Stężenie i rodzaj zastosowanych substancji, a także ilość wykonanych nakłuć dobierana jest indywidualnie. Kluczowe działanie tej metody opiera się na właściwościach zastosowanego preparatu. 

Innym rodzajem mezoterapii jest jej forma mikroigłowa. W tym przypadku zamiast nakłuć igłą stosuje się serię mikronakłuć o nieco płytszym zasięgu. Przy tego rodzaju zabiegach różnego rodzaju substancje aktywne i koktajle odżywcze nakładane są na powierzchnię skóry, po czym zostają wprowadzone nieco głębiej za pomocą serii mikronakłuć. W miejscach wytworzenia kontrolowanych mikrootworów dochodzi do wzmożonych procesów naprawczych. W efekcie tworzą się nowe włókna kolagenu i elastyny, które zagęszczają tkanki. 

Mezoterapia wykonywana jest także w formie bezigłowej. Wówczas substancje aktywne wprowadzane są do głębszych warstw skóry za pomocą energii ultradźwięków, jonosfery (prądu galwanicznego), czy też fal magnetycznych. 

Jakie są wskazania do zabiegu mezoterapii?

Mezoterapia jest przede wszystkim zabiegiem rewitalizującym. Nie można spodziewać się po niej całkowitego usunięcia głębokich zmarszczek czy odmłodzenia o wiele lat. Jest to metoda, która pobudza naturalne procesy regeneracyjne. W efekcie głębokiego odżywienia tkanek skóra może stać się promienna, nieco bardziej napięta i jędrna. Metoda ta uznawana jest więc za sposób korzystny w przypadku profilaktyki any-age. 

Poprawa mikrokrążenia i dostarczenie do tkanek składników odżywczych może przełożyć się na ujędrnienie skóry, poprawę jej kolorytu i redukcję drobnych niedoskonałości, takich jak pierwsze zmarszczki, czy przebarwienia. 

Z mezoterapii korzysta się także w przypadku defeków na innych obszarach ciała. Zabieg stymuluje tkanki do regeneracji w przypadku blizn, rozstępów czy cellulitu. Specjaliści medycyny estetycznej z Kliniki Novoderm w Łodzimezoterapię wykorzystują również na obszarze skóry owłosionej głowy, np. przy problemie nadmiernej utraty włosów.  

Ile powtórzeń należy wykonać? Jak długo utrzymują się efekty?   

Głównym celem mezoterapii jest stymulacja naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu. Pożądane efekty uzyskuje się po wykonaniu pełnej serii zabiegowej. Ilość i częstotliwość powtórzeń powinny być ustalane indywidualnie. Zwykle pożądane rezultaty osiąga się po wykonaniu minimum 4–5 powtórzeń w odstępach co 7, 14 lub 28 dni. 

Pierwsze efekty zabiegu w większości przypadków pojawiają się stosunkowo szybko, już po kilku tygodniach. W zależności od rodzaju zastosowanych preparatów, ilości serii zabiegowych oraz indywidualnej kondycji tkanek rezultaty zwykle utrzymują się od sześciu do dwunastu miesięcy.  

Interesują Cię szczegóły dotyczące mezoterapii? Poznasz je w trakcie konsultacji w Klinice Novoderm w Łodzi

Podziel się
Następny artykuł

Ponad 4,1 mln pacjentów co roku ulega w UE zakażeniom związanym z opieką zdrowotną, w Polsce takich chorych jest kilkadziesiąt tysięcy – powiedział PA... czytaj dalej