Reklama
Lubelskie na zasiłku z powodu opieki nad chorym członkiem rodziny
Prawie dwa miliony zwolnień lekarskich na opiekę nad chorymi bliskimi wzięli Polacy w całym ubiegłym roku. Wolne od pracy z powodu choroby członka rodziny najczęściej wykorzystywali trzydziestolatkowie.

Osoby, które opłacają składki chorobowe w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego. – To świadczenie przysługuje przede wszystkim tym, którzy muszą wziąć wolne od pracy z powodu konieczności zaopiekowania się chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny. Podstawą przyznania zasiłku jest zwolnienie lekarskie „na opiekę” – wyjaśnia naczelnik Wydziału Zasiłków w lubelskim ZUS Katarzyna Cieszko.

Opieka nad dziećmi najczęstszym powodem zwolnień

W całym ubiegłym roku Polacy wykorzystali ponad 1,9 mln zwolnień na opiekę nad chorymi członkami rodziny. Trwały łącznie 9,7 mln dni. Znaczącą większość tego czasu (8,3 mln dni) ubezpieczeni przeznaczyli na zajmowanie się dziećmi. Tu w statystykach zdecydowanie przodują kobiety. W czterech na pięć przypadków to właśnie one biorą wolne w pracy, żeby zająć się chorym dzieckiem. Inaczej wygląda to w kwestii opieki nad pozostałymi chorymi członkami rodziny (między innymi: małżonkiem, rodzicami, teściami, rodzeństwem, wnukami). Ten rodzinny obowiązek na dłużej oderwał od pracy mężczyzn.

Zwolnienie lekarskie trwało średnio pięć dni w przypadku opieki nad dzieckiem i przeciętnie siedem dni, gdy dotyczyło innego chorego członka rodziny. Ubezpieczeni najczęściej pobierali zasiłek z tytułu opieki nad dziećmi w wieku 3-4 lat. Najwięcej czasu poświęciły chorym osoby z grupy wiekowej 30-39 lat.

335 tysięcy dni pobierania zasiłku w woj. lubelskim

Mieszkańcy województwa lubelskiego w ubiegłym roku wykorzystali 60,5 tys. zwolnień lekarskich na opiekę nad chorymi dziećmi i prawie 8 tys. na opiekę nad pozostałymi członkami rodziny. Daje to łącznie 335 tysięcy dni pobierania zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje, gdy nie ma innego domownika, który mógłby zająć się chorym. – Zasiłek na opiekę nad chorymi dziećmi do lat 14 można pobierać przez maksymalnie 60 dni w roku kalendarzowym. Kiedy zwolnienie dotyczy starszego dziecka lub innego członka rodziny, to limit jest niższy i wynosi 14 dni w roku – dodaje Katarzyna Cieszko. Warto też pamiętać, że liczba dni zasiłku wykorzystanego przez całą rodzinę nie może przekroczyć 60 rocznie, bez względu na liczbę opiekunów i chorych członków rodziny.

Podziel się
Następny artykuł

Minister Konstanty Radziwiłł przedstawił założenia reformy systemu opieki zdrowotnej i nakreślił perspektywę czasową ich wdrożenia. Narodowa Służba Z... czytaj dalej