Aktualne badania w Twoim województwie
Stwardnienie rozsiane (SM) to przewlekła choroba ośrodkowego układu nerwowego. Charakteryzuje się postępującym i/lub nawrotowym przebiegiem związanym z występowaniem rozsianych ognisk demielinizacji. 28 maja obchodzimy Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego.
W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje 40 – 60 tys. osób. Opieka nad chorym na SM jest złożona i często wymaga współpracy neurologa z innymi specjalistami.
Terapia obejmuje:
- leczenie objawowe, łagodzące objawy choroby;
- leczenie rzutów choroby, łagodzące ich następstwa;
- leczenie modyfikujące naturalny przebieg choroby.
Stwardnienie rozsiane - refundacja
Na podstawie obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych pacjenci ze stwardnieniem rozsianym mogą być leczeni w ramach następujących programów lekowych:
- Leczenie stwardnienia rozsianego, w ramach którego finansowany jest:
- interferon β
- octan glatirameru
- Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu leczenia lekami terapii pierwszego rzutu lub w szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego, w ramach którego finansowany jest:
- fingolimod
- natalizumab
Stwardnienie rozsiane - świadczenia gwarantowane
Zgodnie z rekomendacją prezesa AOTMiT w nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej planowane jest włączenie stwardnienia rozsianego do wykazu chorób, w których udzielane są świadczenia gwarantowane z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Dzięki temu pacjenci, którzy spełnią wymagane kryteria kliniczne uwzględniające stopień ciężkości i stan zaawansowania schorzenia, będą mieli dostęp do tych świadczeń.
Obecnie trwają końcowe prace nad dookreśleniem kryteriów kwalifikacji, zgodnych z opinią konsultanta krajowego oraz rekomendacją prezesa AOTMiT.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Meningokoki uchodzą za najgroźniejsze z pośród wszystkich bakterii. Śmiertelność w zachorowaniach jest bardzo duża, waha się od 6 do nawet 30 proc. N... czytaj dalej