Reklama
Leczenie przepukliny brzusznej – co musisz wiedzieć?

Powstawanie nieprawidłowości w ścianie jamy brzusznej często przybiera formę przepukliny. Z czasem zmiany te mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. To duży problem, który wymaga przejścia operacji. Jak przebiega leczenie przepukliny brzusznej? Czym się charakteryzuje? Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu? Wyjaśniamy!

Czym jest przepuklina brzuszna?

Kiedy zawartość jamy brzusznej wystaje poza jej naturalne granice mamy do czynienia z przepukliną. Pojawiają się one wskutek tworzenia się otworów w powłokach, gdy np. mięśnie lub powięź są zbyt wiotkie. Stają się one zbyt słabe, aby utrzymać narządy (np. jelita) na odpowiednim miejscu. Leczenie przepukliny brzusznej to konieczność, ponieważ takie zmiany wiążą się z zagrożeniem dla zdrowia lub życia pacjenta. Problemu tego nie można lekceważyć. Dlaczego? Po pierwsze, sam nie zniknie, a po drugie, kiedy nastąpią problemy z ukrwieniem uwięźniętej przepukliny może dojść do martwicy tego obszaru, co niesie za sobą niebezpieczeństwo pojawienia się groźnej dla życia sepsy. Dlatego leczenie przepukliny brzusznej powinno rozpocząć się od odpowiedniej diagnostyki, śledzenia objawów i kontrolowania stanu pacjenta.

Dlaczego powstaje przepuklina brzuszna?

Przyczyn powstawania tego typu schorzeń jest wiele. Przepukliny brzuszne mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. Kiedy jelita wywierają duży nacisk na ściany brzucha, a mięśnie są osłabione, następuje wzrost ciśnienia (przy śmianiu się, podnoszeniu ciężarów, kichaniu), może to doprowadzać do pojawiania się przepuklin. Mogą się również pojawiać w miejscach, gdzie tkanki są osłabione np. w bliznach. Na powstawanie przepuklin brzusznych częściej narażeni są mężczyźni, którzy posiadają nadwagę lub otyłość, są w starszym wieku lub borykają się z podwyższonym ciśnieniem w jamie brzusznej.

Leczenie przepukliny brzusznej – na czym polega? 

Jest to schorzenie, które wymaga przeprowadzenia operacji. Zabieg ten polega na wzmocnieniu powłok brzucha, które odbywa się poprzez wszycie siatki z tworzywa sztucznego. Wokół tej siatki z czasem wytwarza się wzmacniająca tkanka włóknista. W ten sposób tworzy się powłoka zabezpieczająca ściany jamy brzusznej. Skuteczne metody operacyjne bardzo poprawiają komfort życia pacjenta.

Operacja lecząca przepuklinę brzuszną – przed i po

Aby uporać się z tym problemem, należy w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza na konsultację. Na spotkaniu tym, specjalista wybierze metodę oraz rodzaj zabiegu i zleci przeprowadzenie podstawowych badań laboratoryjnych. Sama operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub dolędźwiowym. Po zabiegu konieczne jest pozostanie na obserwacji przez dobę. W czasie rekonwalescencji należy unikać wysiłku fizycznego i wszelkich sytuacji, które mogą doprowadzać do wzmocnienia napięcia mięśniowego. Nie powinno się zatem podnosić ciężarów, ciężkich przedmiotów, ale także unikać silnego kaszlu i zaparć. Powinno się stosować lekkostrawną dietę i dbać o zdrowie. Dzięki temu leczenie przepukliny brzusznej odniesie spodziewane rezultaty, a siatka się prawidłowo zagoi.

Źródło: https://drwitwicki.pl/zabiegi/cialo/chirurgia-przepukliny-brzuszne/

 

Podziel się
Następny artykuł

Coraz więcej osób zaczyna poszukiwać informacji na temat floatingu. I trudno się temu dziwić, bo pod tą obco brzmiącą nazwą kryje się naturalna metoda... czytaj dalej