Reklama
Laserowa korekcja wzroku - coraz popularniejszy zabieg

Korekcja wzroku wykonana przy pomocy lasera to popularny i ogólnodostępny zabieg, na który decyduje się coraz większa liczba osób zmagających się z wadami wzroku. Warto wiedzieć, dla kogo przeznaczony jest zabieg i czy faktycznie jest skuteczny. Przed zadecydowaniem się na korekcję, należy uzyskać odpowiednią wiedzę na ten temat, by później uniknąć rozczarowania.

Czym jest laserowa korekcja wzroku?

 

Laserowa korekcja wzroku to stosunkowo prosty zabieg chirurgiczny, który wykonywany jest przy pomocy nowoczesnego lasera excimerowego, urządzenia zaawansowanego technicznie. Korekcja konkretnej wady wymaga zmiany krzywizny rogówki, która zostaje modelowana przy odpowiednim natężeniu wiązki lasera, regulowanego komputerowo. Dzięki temu zabieg jest wyjątkowo precyzyjny i skuteczny, a także bardzo bezpieczny. Po modelowaniu krzywizny rogówki, obraz padający na siatkówkę jest znacznie bardziej wyraźny. Wiązka światła lasera jest zawsze dobierana pod kątem konkretnego pacjenta oraz wady wzroku, z którą się zmaga. Do korekcji kwalifikują się wady takie jak - krótkowzroczności od -0,5D do -10D, nadwzroczności od +0,75D do +4D, astygmatyzm do 5D. Każda laserowa korekcja wzroku musi być zalecona przez lekarza okulistę i warto pamiętać o tym, że nie każda wada kwalifikuje się do leczenia. Zabiegi przeprowadzane są już od lat 90-tych XX wieku i są sposobem na skuteczną i mało inwazyjną poprawę widzenia.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

 

Zabieg laserowej korekcji wzroku mimo że jest mało inwazyjny, nie może zostać wykonany u każdego. Lekarz okulista przed zakwalifikowaniem do zabiegu musi przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad. Wśród przeciwwskazań do korekcji warto wymienić choroby ogólne, takie jak cukrzyca, choroby tkanki łącznej, choroby autoimmunologiczne, silne alergie i czynne infekcje. Laserowa korekcja wzroku nie zostanie przeprowadzona również u kobiet w ciąży i karmiących piersią, osób posiadających wszczepiony rozrusznik serca. Zabieg zazwyczaj wykonuje się u osób, które ukończyły 21 rok życia. Oczywiście wymienione choroby i inne przeciwwskazania nie oznaczają, że z zabiegu należy całkowicie zrezygnować. Można go przeprowadzić po ustąpieniu czynników będących przeciwwskazaniami, po otrzymaniu zgody lekarza.

 

Ile trwa rekonwalescencja?

 

Powrót do zdrowia po wykonaniu zabiegu jest krótki i dolegliwości bólowe są podobne do tych, które można odczuwać przy zabiegach dentystycznych. Przez kilka dni można odczuwać lekkie pieczenie oczu, dyskomfort, światłowstręt. Pełna ostrość widzenia powinna powrócić już po kilku tygodniach po wykonaniu zabiegu. W pierwszym tygodniu pacjent stosuje antybiotyk i leki przeciwzapalne, a przez miesiąc musi wkraplać do oczu krople nawilżające. W razie możliwości, po zabiegu warto skorzystać z tygodniowego zwolnienia lekarskiego, podczas którego nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych, korzystać z basenów termalnych i saun. Zaleca się również unikania sportów wyczynowych oraz zajęć, które wymagają wzmożonego wysiłku fizycznego.

Więcej znajdziesz na Blikpol.pl

Podziel się
Następny artykuł

Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów, które wspierają widzenie i zdrowie naszych oczu. Tego typu wsparcie jest kluczowe w czasach, gdy pracujem... czytaj dalej