Reklama
Laryngologia - najważniejsze specjalizacje

Lekarz laryngolog to specjalista zajmujący się schorzeniami nosa, zatok, gardła, krtani, a także uszu. Laryngologia, czy otolaryngologia, jak prawidłowo brzmi nazwa tej dziedziny nauk, to bardzo obszerna specjalizacja. Dlatego też podzielono je na węższe podgrupy. Zostaną one krótko omówione poniżej.

Audiologia
Audiolog jest to lekarz specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń słuchu. Wizytę u audiologa najczęściej zleca lekarz pierwszego kontaktu lub laryngolog, który wykluczył infekcje ucha. Lekarz ten, na początku badania wykonuje specjalistyczne badanie słuchu otoskopem. Potrafi on wykrywać fizyczne uszkodzenia błony bębenkowej oraz przewodu słuchowego. Jakie zaburzenia najczęściej leczy audiolog? Przede wszystkim, będą to różnego natężenia niedosłuchy. Najogólniej mówiąc, są to ograniczenia zdolności odbierania dźwięków. Innym częstym schorzeniem są szumy uszne. Nazywamy tak zjawisko polegające na posiadaniu wrażenia dźwięku (np. piszczenia, dzwonienia czy buczenia) tam, gdzie go fizycznie nie ma. Pacjenci często narzekają na to, że "szumi im w uszach". Kolejną dolegliwością jest nadwrażliwość słuchowa. Charakteryzuje się ona poczuciem dyskomfortu, a nawet bólu, gdy natężenie dźwięku docieranego do aparatu słuchowego nie przekracza 90 db HL. Tyle, mniej więcej, decybeli powoduje zwykły ruch uliczny. Więcej na temat audiologii znajdziesz tutaj: https://www.cmpromed4kids.pl/audiolog-dzieciecy-kim-jest-czym-sie-zajmuje-kiedy-sie-do-niego-wybrac/

Rynologia
Rynologia jest dziedziną laryngologii zajmującą się leczeniem nosa oraz zatok przynosowych. Rynolog leczy takie schorzenia, jak skrzywienie przegrody nosowej (choć nie każde z nich kwalifikuje się do leczenia). Jeśli jednak powoduje ono zaburzenia oddychania i bóle głowy konieczne będzie leczenie. Zajmuje się także polipami nosa. Są to łagodne twory, pojawiające się w przegrodzie nosowe i utrudniające prawidłowe oddychanie. Przez nie pacjent może cierpieć na nawracające zapalenia zatok. Może on również zajmować się różnego rodzaju nowotworami dotykającymi nosa i zatok.

Foniatria
Foniatra to lekarz koncentrujący się na aparacie mowy człowieka. Zdarza się, że tę specjalizację łączy się audiologią, gdyż problemy z mową bardzo często związane są z zaburzeniami słuchu. Badanie u tego specjalisty polegać będzie na ocenie strun głosowych. Podstawowym narzędziem do badań foniatry jest laryngostroboskop. Wprowadza się go do gardła i krtani (w znieczuleniu miejscowym). Urządzenie to posiada światło oraz mikroskop, obraz na żywo wyświetlany jest na monitorze. Lekarz może więc na bieżąco oceniać stan narządów pacjenta. Najczęstsze przyczyny wizyt u tego lekarza to: przedłużająca się chrypka, długotrwałe i niewiadomej przyczyny zapalenie krtani, zanikanie głosu itd.

Neurootologia
Neurootologia nazywana jest częściej otoneurologią. Jest to dziedzina nauki z pogranicza laryngologii, neurologii, okulistyki oraz neurochirurgii, niebędąca specjalizacją lekarską. Zajmuje się zmysłem przedsionkowym (równowagi) - jego narządami, diagnozowaniem i patologią. Oznacza to, iż główną przyczyną, dla której pacjenci szukają pomocy otoneurologa, są zaburzenia równowagi i zawroty głowy, a także szumy w uszach. Mogą być zarówno pochodzenia usznego, jak i spowodowane uszkodzeniami centralnego układu nerwowego.

Laryngologia onkologiczna
Onkolog laryngologiczny zajmuje się wszystkimi nowotworami w obrębie twarzy i szyi. Prowadzi on diagnostykę przednowotworową głowy. Przeprowadza także leczenie raka twarzy, nosa oraz zatok przynosowych, jamy ustnej, gardła, krtani, tarczycy, skóry w okolicy głowy i szyi, oczodołów. Jak widać, zakres jego zainteresowań jest niezwykle szeroki. Leczenie nowotworów laryngologicznych to, przede wszystkim: zabiegi chirurgiczne, farmakoterapia, radioterapia oraz chemioterapia. Najczęściej występującymi nowotworami laryngologicznymi są rak krtani, gardła, jamy ustnej, języka, tarczycy, oraz ucha. Odpowiednio szybko zdiagnozowane, mogą zostać całkowicie wyleczone. Nie można jednak lekceważyć objawów, nawet jeśli wydają się nam błahe. Jeśli tylko utrzymują się przez dłuższy czas, koniecznie należy udać się do specjalisty.

Podziel się
Następny artykuł

200 tysięcy osób rocznie umiera z powodu chorób układu krążenia – twierdzą kardiolodzy. To najczęstsza przyczyna śmierci Polaków. czytaj dalej