Aktualne badania w Twoim województwie
Kubeczek menstruacyjny – o tym przyrządzie słyszeć mogła każda z nas. Niewiele jednak kobiet w naszym kraju decyduje się na jego stosowanie. Zdecydowanie częściej sięgamy po tradycyjne podpaski lub tampony, szczególnie te jednorazowego użytku, które od wielu lat pozostają najchętniej wybieranymi przyrządami do kobiecych spraw intymnych. Tymczasem kubeczek menstruacyjny wydaje się rozwiązaniem nie tylko korzystnym dla naszej higieny intymnej i portfela, ale co równie ważne, dla środowiska naturalnego. Kubeczki mają tę zdecydowaną zaletę, że nadają się do wielokrotnego użytku. Niektóre z kubeczków można używać nawet przez okres kilku – kilkunastu lat.
Kubeczki menstruacyjne – opinie, zalety i wady
Kubeczki menstruacyjne to urządzenia komfortowe w użytkowaniu i niezwykle pomocne. Wiele kobiet stykających się po raz pierwszy z tym produktem, nie do końca zdaje sobie jednak sprawę jak z nimi postępować. Szczególnie wiele wątpliwości budzi kwestia rozmiaru kubeczka menstruacyjnego, sposób jego aplikacji i wyjmowania, a także czyszczenie. Postaramy się tym wątpliwościom zaradzić.
Przede wszystkim, kubeczki menstruacyjne są zdecydowanie bardziej higieniczne niż tampony lub podpaski. Zamiast wchłaniać krew i inne płyny wydzielane w okresie miesiączki, transportuje je do niedużego zbiorniczka, gdzie w warunkach sterylnych pozbawione są dostępu do powietrza. W rezultacie nie dochodzi do kontaktu skóry z bakteriami i grzybami, rozwijającymi się na powierzchni podpasek lub tamponów.
Aplikacja kubeczka menstruacyjnego jest trudna jedynie za pierwszym razem. Wiele korzystających z tych urządzeń kobiet przyznaje, że po uzyskaniu wprawy w aplikowaniu kubeczków, w ogóle zapomina o ich obecności. Co równie ważne – kubeczki pozostają niewidoczne przez bieliznę, nawet tę najbardziej skąpą. Tym samym, nadają się nawet do używania w trakcie wizyt na basenie, na plaży lub opalania w kostiumie kąpielowym.
Pierwsza aplikacja kubeczka może jednak sprawić pewne trudności. W tym celu wiele początkujących kobiet korzysta ze specjalnych lubrykantów lub innych substancji ułatwiających aplikację. Wyciąganie kubeczka również może przysporzyć problemów – szczególnie że istnieje zagrożenie zabrudzenia się magazynowanymi w kubeczku płynami. W celu uniknięcia takiej sytuacji należy obchodzić się z nim możliwie najdelikatniej – zupełnie jak z wypełnionym tamponem.
Zdrowy dla organizmu kobiety i przyjazny dla środowiska
Warto zwrócić uwagę, że kubeczki menstruacyjne wykonane zostały ze specjalnego materiału: silikonu medycznego, idealnie dostosowanego do potrzeb kobiecej skóry i narządów (z silikonu medycznego produkowane są między innymi kubeczki menstruacyjne gentleday.pl). Materiał ten nie wywołuje reakcji alergicznych oraz zapobiega rozwijaniu się infekcji. Specjaliści wskazują, że stosowanie kubeczków menstruacyjnych całkowicie eliminuje niebezpieczny zespół wstrząsu toksycznego, powstający rzadko przy stosowaniu niektórych form antykoncepcji lub tamponów.
Stosowanie kubeczków menstruacyjnych to nie tylko wyraz troski o siebie, lecz także o środowisko naturalne. Należy podkreślić, że kubeczki są najbardziej ekologicznym spośród dostępnych na rynku środków do spraw kobiecych. Korzystanie z nich przyczynia się do zmniejszenia ilości produkowanych odpadów. Wiele kobiet korzysta z tych samych kubeczków przez okres nawet 15 lat, rezygnując przez ten czas zupełnie z używania jednorazowych podpasek lub tamponów.
Jak wynika z badań, coraz więcej młodych Polek ma problemy z trzymaniem moczu, głównie przez czynniki genetyczne, nadmierny wysiłek fizyczny, nieleczo... czytaj dalej