Reklama
Komunikat Ministerstwa Zdrowia w sprawie zastąpienia szczepionki OPV poliwalentnej

Komunikat z dnia 20.01.2016

Stosowana obecnie w Programie Szczepień Ochronnych do szczepienia przeciwko OSTREMU NAGMINNEMU PORAŻENIU DZIECIĘCEMU (POLIOMYELITIS) szczepionka zawierająca żywe atenuowane szczepy wirusa polio 1, 2, 3 typ wirusa (OPV) zostanie zastąpiona szczepionką inaktywowaną IPV poliwalentną (1,2,3 typ wirusa).

Od dnia 1 kwietnia 2016 roku należy szczepić wyłącznie szczepionką inaktywowaną IPV poliwalentną (1,2,3 typ wirusa). Szczepionką atenuowaną OPV poliwalentną (1,2,3 typ wirusa) należy szczepić do wyczerpania zapasów szczepionki lecz nie dłużej, niż do dnia 31 marca 2016 roku). Jednocześnie, z uwagi na zasadę celowego i oszczędnego gospodarowania przy wykorzystywaniu środków publicznych, należy podjąć wszelkie działania dla wykorzystania wszystkich dawek szczepionki OPV, będących w dyspozycji podmiotu.

Wszystkie szczepionki zawierające żywe atenuowane szczepy wirusa polio 1, 2, 3 typ wirusa (OPV), które nie zostały wykorzystane do szczepień do końca marca 2016 r. należy zwrócić do powiatowych stacji sanitarno – epidemiologicznych.

Zgodnie ze strategią Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zawartą w dokumencie Endgame Strategic Plan 2013 – 2018, do końca 2018 roku przewidziana jest eradykacja zachorowań na poliomyelitis. W maju 2015 roku przyjęto Rezolucję 68 Światowego Zgromadzenia Zdrowia w sprawie poliomyelitis, której jednym z najistotniejszych elementów jest wezwanie krajów członkowskich WHO do wycofania z użytku trójwalentnej żywej szczepionki doustnej przeciw polioliomyelitis tOPV i zastąpienie jej szczepionką dwuwalentną bOPV lub rezygnacja ze szczepień szczepionką żywą na rzecz szczepionki inaktywowanej IPV, co stanowi jeden z elementów programu eradykacji poliomyelitis. W związku z tym wskazane jest jednoczasowe zaprzestanie stosowania do przeprowadzania szczepień atenuowanego szczepu wirusa polio typu 2 i nie wprowadzanie go do środowiska.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Podziel się
Następny artykuł

Polskie dzieci znalazły się w czołówce najbardziej otyłych. Odsetek 11-latków z nadwagą w Polsce jest najwyższy na świecie. Wśród 12-latków wielu waży... czytaj dalej