Reklama
Kolagen – co to jest i dlaczego jest tak ważny?

Co to jest kolagen? Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w naszym organizmie. Jest to główny składnik tkanek łącznych, w tym ścięgien, więzadeł, skóry i mięśni. Tworzy włókna, które pomagają budować i utrzymywać tkanki oraz nadają strukturę mięśniom, włosom, skórze, kościom i ścięgnom.  Można więc śmiało powiedzieć, że spożywanie kolagenu może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, od złagodzenia bólu stawów po poprawę stanu skóry.

Rodzaje kolagenu – najważniejsze informacje

 Z wiekiem istniejący kolagen ulega rozpadowi, a organizmowi coraz trudniej jest produkować jego większą ilość. W związku z tym wiele osób sięga po suplementy kolagenowe. Są one zazwyczaj w formie proszku, choć występują również w postaci kapsułek i płynnych suplementów. Naukowcy zidentyfikowali co najmniej 28 typów kolagenu, ale te sklasyfikowane jako typy I, II i III stanowią od 80% do 90% wszystkich typów kolagenu.

Każdy typ kolagenu ma inne właściwości i inaczej funkcjonuje. Wszystkie typy kolagenu pomagają tkankom ciała zachować ich kształt, elastyczność i wytrzymałość.

  • Typ I: typ występujący w dużych ilościach. Składa się z długich, ściśle splecionych włókien występujących w skórze, więzadłach, zębach, kościach i ścięgnach.
  • Typ II: ma krótsze włókna znajdujące się w chrząstce, która tworzy twarde, elastyczne tkanki w takich częściach ciała, jak stawy, uszy i nos.
  • Typ III: Występuje w takich częściach ciała, jak naczynia krwionośne, jelita i skóra; wspomaga tworzenie się skrzepów krwi i gojenie się ran.

Kolagen jest również naturalnie wytwarzany przez organizm w wyniku połączenia aminokwasów, czyli składników budulcowych białek występujących w pożywieniu. Potwierdza to strona https://kolagen4u.pl/, która opisuje każdy kolagen dokładniej. Sprawdź, jakie są typy kolagenowych suplementów i co może pomóc nam na różne problemy zdrowotne. Warto wiedzieć, że aby organizm mógł produkować kolagen, potrzebuje:

  • Prolina - występuje w białkach jaj, produktach mlecznych, kapuście, grzybach i szparagach.
  • Glicyna - występuje w skórze wieprzowej, skórze kurczaka, żelatynie i wielu innych pokarmach bogatych w białko.
  • Witamina C - występuje w owocach cytrusowych i papryce
  • Cynk - występuje w wołowinie, jagnięcinie, wieprzowinie, skorupiakach, ciecierzycy, soczewicy, fasoli, mleku, serze oraz różnych orzechach i nasionach.
  • Miedź - występuje w mięsie organicznym, kakao w proszku, nerkowcach i nasionach sezamu.

Jak już wspomnieliśmy w ostatnich latach nastąpił rozkwit suplementów kolagenowych. Większość z nich jest dostarczana w formie hydrolizowanej, co oznacza, że kolagen został rozłożony, dzięki czemu jest łatwiej przyswajalny.

Zastosowanie kolagenu

Kolagen jest łatwo przekształcany, rozkładany i wchłaniany w organizmie. Dzięki temu jest przydatny do różnych celów medycznych i kosmetycznych. Producenci wyrobów z kolagenu stosowanego do pozyskiwania go z tkanek zwierzęcych w celu wykorzystania w suplementach i produktach medycznych. W ostatnich latach przemysł przestawił się na pozyskiwanie go z organizmów morskich, ponieważ kolagen morski jest ogólnie uważany za bezpieczniejszy i bardziej skuteczny.

                          

Kolagen może być także stosowany w chirurgii rekonstrukcyjnej, kosmetycznej i jamy ustnej. Może również pomóc w gojeniu się ran i oparzeń poprzez wspomaganie wzrostu nowej tkanki. Niektóre osoby mogą stosować suplementy kolagenowe w celu zmniejszenia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. Takie osoby najczęściej stosują kolagen do picia. Na stronie https://kolagen4u.pl/kolagen-do-picia opisane są te najpopularniejsze suplementy kolagenowe, które są w formie płynnej, czyli do picia.

Kolagen w kosmetyce

Właściwości kolagenu sprawiają, że jest on szeroko stosowany w kosmetyce. Ponieważ pomaga zatrzymywać wilgoć, producenci dodają go do kremów do pielęgnacji skóry i włosów. W medycynie estetycznej wstrzykiwane wypełniacze kolagenowe poprawiają jakość i gęstość skóry. Korzyści? W niektórych badaniach stwierdzono, że suplementy są przydatne w zwiększaniu masy i siły mięśni, łagodzeniu bólu związanego z zapaleniem stawów oraz zmniejszaniu widoczności zmarszczek.

Gęstsze włosy? Oczywiście, że z kolagenem. Chociaż uważa się, że większość mężczyzn doświadcza wypadania włosów, wiele kobiet również doświadcza utraty lub przerzedzenia włosów wraz z wiekiem. W jednym z badań, grupa kobiet z przerzedzającymi się włosami wykazała znaczny wzrost ilości włosów, pokrycia skóry głowy i grubości podczas codziennego przyjmowania suplementów kolagenowych.

Zdrowe paznokcie. U niektórych osób paznokcie łamią się łatwiej niż u innych i nie rosną tak szybko. Badanie przeprowadzone na grupie kobiet wykazało szybszy wzrost paznokci i mniej złamanych lub popękanych paznokci po czterech tygodniach codziennego suplementowania kolagenu.

Bóle kości i stawów to oznaki braku kolagenu

Z wiekiem nasze kości tracą gęstość i stają się bardziej kruche, łatwiej ulegają złamaniom i dłużej się goją. Badania wykazały, że suplementy kolagenowe mogą sprawić, że kości staną się gęstsze, spowolnią proces starzenia, który powoduje ich łamliwość i pomogą naszemu organizmowi w produkcji nowych kości.

                                     

Dodatkowo, zmniejszenie bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów. W przypadku osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych doustne suplementy kolagenu mogą działać jako łagodny środek przeciwbólowy i poprawiać funkcjonowanie stawów. Może upłynąć około trzech do pięciu miesięcy codziennego leczenia, zanim poprawa będzie widoczna.

Zwiększona masa mięśniowa. Połączenie suplementów peptydów kolagenowych i treningu może potencjalnie pomóc w zwiększeniu masy i siły mięśni. Warto jednak pamiętać, że stosowanie suplementów kolagenowych jest nadal przedmiotem badań. Zawsze możesz pomóc swojemu organizmowi produkować więcej kolagenu w sposób naturalny, dbając o to, by Twoja dieta była pełna zdrowej żywności.

 

Podziel się
Następny artykuł

Urazy kręgosłupa należą do jednych z najpoważniejszych problemów zdrowotnych, które mogą znacznie ograniczać codzienne funkcjonowanie i jakość życia. czytaj dalej