Aktualne badania w Twoim województwie
Łysienie u kobiet, pojawia się o wiele rzadziej niż u mężczyzn. Łysienie androgenowe występuje również u kobiet, jednak ma troszkę inny charakter. Ciąża, karmienie piersią, menopauza oraz wiele innych czynników, często powoduje wypadanie włosów, jednak czasami ten proces wymyka się spod kontroli.
Dlaczego kobiety tracą włosy?
Każda kobieta w sposób szczególny dba o swoje włosy. Odpowiednia i świadoma pielęgnacja, stylizacje, czy farbowanie, są to dosyć częste zabiegi które kobiety systematycznie wykonują. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż codziennie tracimy około 100 włosów, i jest to proces całkowicie naturalny.
Jednak zdarzają się sytuacje, gdy tych włosów tracimy znacznie więcej, a co gorsza zauważamy prześwity na naszej głowie. W Polsce aż 20 % kobiet, zmaga się z problemem łysienia. W przypadku kobiet, to estrogen jest powodem utraty włosów. Najczęściej przyczyną utraty włosów są:
- Problemy hormonalne
- Tarczyca
- Ciąża
- Antykoncepcja
- Menopauza
- Stosowanie niektórych leków
- Niski poziom żelaza
- Choroba nowotworowa
- Anoreksja
- Bulimia
- Stres
- Genetyka
- Zbyt duża ingerencja podczas stylizacji włosów
- Nieodpowiednia dieta
Gdzie szukać pomocy?
Aby rozwiązać i przede wszystkim zdiagnozować swój problem, należy udać się do dobrego dermatologa lub trychologa. Koniecznie będzie również wykonanie kilku badań, które pomogą znaleźć przyczynę, oraz postawić diagnozę. Do takich badań należą:
- Morfologa z rozmazem
- TSH
- Ferrytyna
- OB.
- Kortyzol
- Estrogeny
- Hormony płciowe
Łysienie u kobiet może występować w kilku rodzajach:
- Androgenowe – u kobiet występuje rzadko. Objawem charakterystycznym jest, pojawienie się zakoli. Za ten rodzaj łysienia odpowiedzialne są androgeny.
- Łojotokowe – jak sama nazwa wskazuje, przyczyną jest nadmierna produkcja łoju.
Leczenie łysienia u kobiet
W przypadku kobiet, łysienie bardzo rzadko występuje w tak nasilonej formie jak u mężczyzn. Dlatego, o wiele łatwiej jest leczyć łysienie u kobiet. Z reguły dobranie odpowiedniej terapii odgrywa kluczową rolę. W przypadku zaburzeń hormonalnych, lekarz najczęściej za pomocą hormonów reguluje całą gospodarkę organizmu. Często zalecane jest stosowanie wcierek, które mają za zadanie pobudzić mieszki włosowe do wzrostu.
Natomiast medycyna estetyczna, również oferuje bardzo dobre zabiegi, które mają pomóc w walce z łysieniem. Do takiego zabiegu zalicza się mezoterapię igłową. Za pomocą małych nakłuć, podawane są minerały witaminy, a także osocze bogatopłytkowe. Niestety zabieg jest dosyć nieprzyjemny, ale efekty są bardzo dobre. Alternatywą do mezoterapii jest laseroterapia. Za pomocą czerwonego światła, stymuluje się włosy do wzrostu. Jest to metoda bezpieczna, ale wymaga cierpliwości i systematyczności.
Jednak w ostatnim czasie, dużo kobiet decyduje się na zabieg przeszczepu włosów. Zastosowanie najnowszej metody FUE, pozwala osiągnąć rewelacyjne efekty, stosując ten bezinwazyjny zabieg. Transplantację włosów, przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a wspomniana wyżej metoda FUE, nie pozostawia blizn, ponieważ nie wymaga użycia skalpela. Dodatkowo rekonwalescencja trwa tylko kilka dni, a efekty nie są tymczasowe. Raz wykonany prawidłowo przeszczep, sprawi iż włosy będą nam rosły już zawsze.
Przeszczep włosów – gdzie można wykonać taki zabieg?
Jeżeli zdecydujesz się na przeszczep włosów, wybierz metodę FUE. Obecnie w kraju istnieje kilka specjalistów, którzy oferują transplantację włosów tą metodą. Jednak warto zwrócić szczególna uwagę na opinie, oraz umiejętności lekarza wykonującego zabieg. W Polsce, najlepszym specjalista w dziedzinie przeszczepu włosów jest dr Piotr Turkowski www.piotrturkowski.pl, z OT CO CLINIC w Warszawie.
Masaż Kobido jest często nazywany niechirurgicznym liftingiem twarzy. Mówi się, że to jedna z najstarszych i najbardziej skomplikowanych technik masaż... czytaj dalej