Reklama
Kim jest lekarz kardiolog? Czym się zajmuje? Jakie schorzenia leczy?

Światowa Organizacja Zdrowia określa choroby serca i naczyń krwionośnych jako główną przyczynę przedwczesnej śmierci. Diagnozowaniem i leczeniem chorób układu sercowo naczyniowego zajmuje się lekarz kardiolog. Do zadań kardiologa należy rozpoznanie wrodzonych oraz nabytych wad serca i układu krążenia.

Kardiolog diagnozuje, dobiera metodę leczenia, prowadzi i wspiera pacjenta w trakcie rehabilitacji. Zadaniem kardiologa jest też profilaktyka pozwalająca na uniknięcie wielu zachorowań i zmniejszająca ryzyko pogłębienia choroby. Kardiologia jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny klinicznej. Rozwój kardiologii spowodował powstanie ukierunkowanych pod specjalizacji.

Podziały w nowoczesnej kardiologii

Współczesna kardiologia w zależności od rodzaju stosowanych technik leczniczych dzieli się na inwazyjną i nieinwazyjną. Kardiologia nieinwazyjna wykorzystuje techniki diagnostyczne bez ingerencji w organizm pacjenta, takie jak przykładowo elektrokardiografię, echokardiografię, scyntygrafię i tomografię komputerową. Jeśli te badania nie określają w pełni stanu chorego serca, może być potrzebna bardziej szczegółowa diagnostyka z zastosowaniem metod kardiologii inwazyjnej w oparciu o cewnikowanie serca. Kardiologia inwazyjna zajmuje się oceną i leczeniem wrodzonych i nabytych wad serca, terapią arytmii wszczepianiem rozruszników i kardiowerterów.

Rozwój medycyny doprowadził do powstania kardiologii interwencyjnej umożliwiającej mało inwazyjne leczenie coraz większej liczby schorzeń serca za pomocą technik zabiegowych bez otwierania klatki piersiowej. Od kardiologii dorosłych oddzielona jest kardiologia dziecięca przeznaczona dla pacjentów do 18 roku życia. Organizm dziecka znacznie różni się od organizmu dorosłego i inne są choroby właściwe do tego przedziału wiekowego.

Kiedy udać się do kardiologa?

Najczęściej choroby układu krążenia i układu wieńcowego dotykają mężczyzn po 40 roku życia. Do schorzeń kardiologicznych zaliczamy chorobę wieńcową lub niedokrwienną, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, miażdżycę, niewydolność serca.

Niewłaściwy tryb życia, uwarunkowania genetyczne, współistnienie niektórych chorób (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze) oraz zanieczyszczenie powietrza to główne przyczyny chorób kardiologicznych. Współczesna medycyna umożliwia powstrzymanie rozwoju większości chorób kardiologicznych, szczególnie we wczesnym etapie. Profilaktyka kardiologiczna, promująca zdrowy styl życia i zwalczająca czynniki ryzyka takie jak otyłość, nikotynizm, nadciśnienie, cukrzycę i inne, jest jednym z zadań wykonywanych przez lekarza kardiologa.

Jakie są objawy chorób serca i układu krążenia?

Nie należy bagatelizować powtarzającego się bólu w klatce piersiowej, który może być objawem choroby wieńcowej. Do typowych objawów chorób kardiologicznych należą: uciski i gniecenia w klatce piersiowej, uderzenia krwi do głowy, zmienny rytm serca, obrzęki twarzy i kończyn, duszności po wysiłku, zasłabnięcia i omdlenia. Powtarzające się objawy sygnalizują konieczność wizyty u kardiologa. Pomoc można uzyskać w centach medycznych Scanmed, w wielu miastach naszego kraju: https://scanmed.pl/specjalizacje/kardiologia.

Podziel się
Następny artykuł

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co 6 minut w Europie 1 kobieta umiera z powodu chorób układu krążenia. Pomimo stałego rozwoju metod diagnos... czytaj dalej