Reklama
Kiedy pomoc psychiatry staje się niezbędna?

Gdy człowiekowi życie wymknęło się spod kontroli, gdy nie śpi lub przeciwnie – śpi za dużo, nic nie sprawia mu radości, ma poczucie straty i bezsensu, dotykają go problemy związane z pracą i nauką oraz relacjami z otoczeniem, to znak, że do akcji musi wkroczyć specjalista diagnozujący i naprawiający ludzką psychikę.

Specjalizacja lekarska taka jak inne

Większość z nas niełatwo przyznaje się do problemów, nie jest prosto o nich mówić, a jeszcze trudniej jest nam prosić o pomoc w ich rozwiązaniu. Szczególnie trudno jest ludziom z problemami natury psychicznej. Ma to swoje źródło w postrzeganiu i ocenianiu osób przeżywających takie trudności jako odmieńców, ludzi nienormalnych, zaburzonych, czy wręcz wariatów, którzy potrzebują pomocy psychiatrów. W rzeczywistości osób z ciężkimi schorzeniami psychicznymi trafiających do gabinetów specjalistów jest zdecydowanie mniej od tych, którzy cierpią z powodu traumy, depresji, przeżytej straty, zaburzeń metabolizmu, nerwicy.

Pierwsza wizyta w gabinecie psychiatry


Aby ułatwić pacjentom kontakt ze specjalistą, nie wymaga się w Polsce żadnych skierowań do poradni psychiatrycznych. Można skorzystać z bezpłatnego poradnictwa w ramach NFZ lub zdecydować się na odpłatną wizytę prywatną.
Podczas pierwszej wizyty pacjenci przedstawiają lekarzowi swój problem. W celu zgłębienia źródeł zaburzeń psychiatra zada mnóstwo pytań, czasem z pozoru bardzo odległych od nakreślanego problemu. Na liście pytań zazwyczaj znajdują się następujące kwestie:
• Jak objawiają się problemy,
• Kiedy się zaczęły,
• W jakich sytuacjach objawy są szczególnie silne, jak wpływają na sen i łaknienie,
• W jaki sposób do tej pory pacjent próbował zwalczać trudności (czy korzystał z pomocy lekarza, uczestniczył w terapiach),
• Czy pacjent leczy się na jakieś schorzenia i jakie przyjmuje leki,
• W jakim środowisku funkcjonuje na co dzień (stres, hałas, wibracje).
Wiele pytań dotyczyć może wczesnego dzieciństwa i młodości, czasów szkoły i studiów, relacji z małżonkiem czy rodzicami, pracy i wydarzeń, które mogły mieć wpływ na zmiany w psychice.

Leczenie zaburzeń psychicznych


Specjaliści z https://psychiatra-sochaczew.pl/ podkreślają, że psychiatra rzadko stawia diagnozę podczas pierwszej wizyty. Czasem trafne zdiagnozowanie problemu jest tak trudne, że wymaga wielu dodatkowych badań i miesięcy obserwacji. Specjaliści psychiatrzy najczęściej mają do czynienia z: depresją, zaburzeniami osobowości, nerwicami, uzależnieniami, chorobą afektywną dwubiegunową, zaburzeniami emocjonalnymi, maniami, anoreksją i bulimia, zespołem strasu pourazowego, schizofrenią, psychozą.

Aby wykluczyć podłoże somatyczne, psychiatrzy zlecają pacjentom wykonanie badań podstawowych krwi i moczu oraz badanie poziomu niektórych witamin. Dla przykładu: braki witaminy B12 wywołują senność i urojenia, niedobór B1 prowadzi do psychozy, a braki B2 obniżają nastrój i znacznie spowalniają psychoruchowo; nadmiar witaminy A wywołuje płaczliwość, niestabilność emocjonalną, nadpobudliwość. W celu uszczegółowienia zleca się także RTG czaszki oraz badanie EEG lub rezonans mózgu. Lekarz wykonuje samodzielnie lub zleca innym specjalistom wykonanie testów psychologicznych. Przy ustalaniu diagnozy często współpracuje z lekarzami innych specjalności, m.in. neurologami oraz internistami. Zaburzenia i choroby psychiczne leczy się farmakologicznie oraz przy pomocy psychoterapii indywidualnych lub grupowych. Metody leczenia można łączyć lub stosować jedną z nich.

Podziel się
Następny artykuł

Choroba dwubiegunowa afektywna, znana również jako choroba maniakalno-depresyjna, to według Światowej Organizacji Zdrowia choroba mózgu, która powoduj... czytaj dalej