Reklama

Kamica nerkowa to schorzenie, które najczęściej ujawnia się nagle, a ból jaki wywołuje opisywany jest jako jeden z najsilniejszych bólów, jakich może doświadczyć człowiek. Na skutek wielu czynników w  naszych nerkach odkładają się złogi nazywane później kamicą nerkową. Wielu chorych zastanawia się, czy istnieje sposób, jak walczyć z kamicą nerkową oraz czy koniecznie trzeba ją leczyć? Jak wygląda dieta z kamicą nerkową? Do czego prowadzi kamica nerkowa, jeśli porzucimy terapię?

Skąd bierze się kamica nerkowa?

Nerki w organizmie pełnią funkcję filtra, umożliwiając wydalanie szkodliwych substancji oraz zatrzymywanie tych cennych dla naszego funkcjonowania. Niestety, jak każdy filtr, również one mogą ulegać zanieczyszczeniu przez odkładające się osady- w nerkach nazywamy je piaskiem nerkowym, a w przypadku gromadzenia się większych złogów- kamicą nerkową. Sprzyja jej nieprawidłowa dieta (zbyt duże spożycie białek zwierzęcych), odwodnienie, a także niektóre zaburzenia hormonalne czy nadmiar przyjmowanych witamin. Mężczyźni chorują dwa razy częściej niż kobiety. Do czego prowadzi kamica nerkowa? Poza napadami tak zwanej kolki nerkowej, związanej  z próbą przepchnięcia kamieni do moczowodu, kamica może prowadzić także do przewlekłej niewydolności nerek.

Leczenie kamicy nerkowej

W fazie ostrej choroby (napad kolki nerkowej) konieczne jest zwykle leczenie szpitalne- nawadnianie oraz podanie leków rozkurczowych umożliwiających wydalenie kamienia.

W fazie przewlekłej (między napadami) zalecane są preparaty zmniejszające odkładanie się piasku w nerkach oraz dietę na kamicę nerkową.  Leki nie są jednak w stanie rozpuścić dużych kamieni nerkowych- w tych przypadkach stosuje się ich rozbijanie falą uderzeniową(litotrypsja) lub operacyjnie.

Dieta na kamicę nerkową

Preparaty farmakologiczne to nie jedyny sposób na to, jak walczyć z kamicą nerkowąDieta z kamicą nerkową powinna uwzględnić szczególne potrzeby pacjentów. W zależności od stwierdzanego typu kamieni zaleca się ograniczenia w jedzeniu niektórych produktów, na przykład:

  • chorzy z kamieniami ze szczawianu wapnia powinni ograniczyć spożycie tego pierwiastka w diecie
  • pacjentom z kamieniami z kwasu moczowego  zaleca się zmniejszenie ilości mięsa w diecie

Bez względu jednak na stwierdzany rodzaj złogów, dieta z kamicą nerkową powinna obejmować przyjmowanie dużej ilości płynów oraz ograniczenie spożycia soli (do jednej płaskiej łyżeczki na dobę).

Do czego prowadzi nieleczona kamica nerkowa?

Brak leczenia i niestosowanie się do zaleceń dietetycznych powoduje zwykle powiększanie się zalegających złogów we wnętrzu nerki. Stopniowo zanika jej miąższ, który jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie organu. Najpoważniejszym powikłaniem , do czego prowadzi kamica nerkowa jest niewydolność nerek i konieczność dializowania chorego bądź przeszczepienia narządu.

Podziel się
Następny artykuł

Refluks, czyli patologiczny odpływ pęcherzowo-moczowodowy (OPM), rozwija się często nie dając wyraźnych objawów, ale może doprowadzić do poważnego usz... czytaj dalej