Reklama
Reklama

Wdrożenie na świecie powszechnych programów szczepień doprowadziło do wyeliminowania niektórych chorób zakaźnych (m.in. ospy prawdziwej) i osłabienia innych (w znaczący sposób). Dzięki powszechnym szczepieniom zanikają zgony spowodowane np. krztuścem, gruźlicą, odrą i różyczką wrodzoną.

W Polsce kwestie doboru szczepionek oraz terminów ich podawania określa Program szczepień ochronnych (PSO). Co roku jest on aktualizowany, a nowy kalendarz – obejmujący zarówno szczepienia obowiązkowe (bezpłatne), jak i zalecane (płatne) – zostaje podany do publicznej wiadomości.

Kalendarz szczepień ochronnych dla dzieci

  • zawiera wszystkie stosowane dawki poszczególnych szczepionek, potrzebne dla wytworzenia i utrzymania odporności (cykle szczepień);
  • obejmuje schematy szczepień u zdrowych dzieci i osób, które są w szczególny sposób narażone na zakażenie;
  • ustala terminy i odstępy czasowe, rodzaj szczepionek, dawki i sposoby ich podania.

Zalecenia do realizacji szczepień w Polsce uwzględnione w PSO są określane przez Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia oraz Radę Sanitarno-Epidemiologiczną działającą przy Głównym Inspektorze Sanitarnym. Rekomendacje wynikają z analizy krajowych danych epidemiologicznych i korespondują z zaleceniami i raportami Komitetu Doradczego do spraw Szczepień (The Advisory Committee on Immunization Practices – ACIP) Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control – ECDC).

Zobacz: kalendarz szczepień ochronnych dla dzieci 2016

Podziel się
Następny artykuł

Nieleczona wczesna próchnica może doprowadzić do wad zgryzu, dlatego po pojawieniu się pierwszych zębów należy udać się na pierwszą wizytę kontrolną d... czytaj dalej

Reklama