Reklama

Wdrożenie na świecie powszechnych programów szczepień doprowadziło do wyeliminowania niektórych chorób zakaźnych (m.in. ospy prawdziwej) i osłabienia innych (w znaczący sposób). Dzięki powszechnym szczepieniom zanikają zgony spowodowane np. krztuścem, gruźlicą, odrą i różyczką wrodzoną.

W Polsce kwestie doboru szczepionek oraz terminów ich podawania określa Program szczepień ochronnych (PSO). Co roku jest on aktualizowany, a nowy kalendarz – obejmujący zarówno szczepienia obowiązkowe (bezpłatne), jak i zalecane (płatne) – zostaje podany do publicznej wiadomości.

Kalendarz szczepień ochronnych dla dzieci

  • zawiera wszystkie stosowane dawki poszczególnych szczepionek, potrzebne dla wytworzenia i utrzymania odporności (cykle szczepień);
  • obejmuje schematy szczepień u zdrowych dzieci i osób, które są w szczególny sposób narażone na zakażenie;
  • ustala terminy i odstępy czasowe, rodzaj szczepionek, dawki i sposoby ich podania.

Zalecenia do realizacji szczepień w Polsce uwzględnione w PSO są określane przez Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia oraz Radę Sanitarno-Epidemiologiczną działającą przy Głównym Inspektorze Sanitarnym. Rekomendacje wynikają z analizy krajowych danych epidemiologicznych i korespondują z zaleceniami i raportami Komitetu Doradczego do spraw Szczepień (The Advisory Committee on Immunization Practices – ACIP) Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control – ECDC).

Zobacz: kalendarz szczepień ochronnych dla dzieci 2016

Podziel się
Następny artykuł

Refluks, czyli patologiczny odpływ pęcherzowo-moczowodowy (OPM), rozwija się często nie dając wyraźnych objawów, ale może doprowadzić do poważnego usz... czytaj dalej