Aktualne badania w Twoim województwie
Pojęciem kacheksji (inaczej charłactwa) lekarze określają wyniszczenie organizmu spowodowane chorobą i (lub) długotrwałym, specjalistycznym leczeniem. Najczęściej kacheksja towarzyszy pacjentom borykającym się z chorobą nowotworową. Wpływa negatywnie na przebieg leczenia, pogarsza ich jakość życia i znacznie zwiększa ryzyko zgonu.
Przyczyny choroby
Główną przyczyną kacheksji nowotworowej jest niewystarczające odżywianie pacjenta, zaburzenia wchłaniania oraz zaburzenia metaboliczne. Zarówno rozwój, jak i przebieg choroby uzależnione są od rodzaju i stadium zaawansowania nowotworu, jego lokalizacji oraz rodzaju stosowanej terapii. Najczęściej dotyka pacjentów chorujących na raka trzustki oraz nowotwory przewodu pokarmowego – takie jak rak przełyku i rak żołądka. Brak apetytu oraz stosowana chemioterapia w krótkim czasie doprowadzają do skrajnego niedożywienia pacjenta. Niewystarczająca ilość białka, tłuszczy i węglowodanów zaburza procesy metaboliczne organizmu, uszkadzając tkanki, wywołując znaczny spadek masy ciała i zanik mięśni. Więcej informacji można uzyskać na stronie zywieniemaznaczenie.pl/co-to-jest-kacheksja-nowotworowa.
Objawy kacheksji
Pierwszym symptomem choroby jest osłabienie, złe samopoczucie, senność, niechęć do przyjmowania pokarmów, a nawet jadłowstręt. Stosowana terapia onkologiczna najczęściej wywołuje bolesne zmiany w błonie śluzowej jamy ustnej, jej suchość i zmiany grzybicze, które znacznie utrudniają przełykanie. Pacjenci skarżą się na nudności, zawroty głowy, zaburzenia czucia i kołatanie serca. Są przygnębieni, często cierpią na depresję. Pojawiają się obrzęki w okolicach dłoni, podudzi i okolicy lędźwiowej kręgosłupa, wynikające z niedostatecznej podaży i nadmiernej utraty białka. Często występuje anemia. Obserwuje się zanik mięśni (sarkopenia), brak siły do wykonywania najprostszych czynności (astenia) oraz zanik tkanki tłuszczowej. Więcej informacji na temat kacheksji można znaleźć w artykule pt.: „Twój bliski choruje na nowotwór? Uważaj na kacheksję".
Sposoby leczenia
Leczenie kacheksji polega na wprowadzeniu odpowiednio zbilansowanej, wysokobiałkowej i wysokokalorycznej diety, co jest bardzo trudne z uwagi na niechęć pacjenta do przyjmowania pokarmów. Najkorzystniejsze jest żywienie dojelitowe, czyli odbywające się drogą przewodu pokarmowego. Należy dostosować konsystencję, wielkość i smak posiłków do indywidualnych upodobań i preferencji pacjenta. Powinny one być spożywane często, co 2-3 godziny (7-8 razy dziennie), w niewielkich porcjach. Ważne jest, aby dostarczały one energię i były bogate w białko. Bardzo pomocne jest podawanie gotowych, płynnych diet doustnych i odżywek, dostępnych w aptekach bez recepty. Można je stosować między posiłkami lub jako zamienniki, ponieważ dostarczają organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, są wysokokaloryczne, łatwostrawne i wysoko przyswajalne.
Kacheksja nowotworowa bardzo utrudnia, a nieraz nawet uniemożliwia kontynuację leczenia onkologicznego Warto skonsultować się z lekarzem onkologiem lub doświadczonym dietetykiem, który doradzi i pomoże w zastosowaniu odpowiedniej diety w niedożywieniu.
Zastosowanie równolegle dwóch nowoczesnych leków w ramach terapii skojarzonej jest szansą dla chorych na walkę z zaawansowaną, dającą przerzuty postac... czytaj dalej