Aktualne badania w Twoim województwie
Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów, które wspierają widzenie i zdrowie naszych oczu. Tego typu wsparcie jest kluczowe w czasach, gdy pracujemy do późna, korzystamy z urządzeń elektronicznych, czy też nie mamy czasu na stosowanie regularnej, zbilansowanej i pełnowartościowej diety. Podpowiadamy, jak zatem zadbać o wzrok i co powinien zawierać najlepszy suplement dla oczu. Gdzie go znaleźć?
Kiedy potrzebne jest właściwe wsparcie dla oczu?
Styl życia i obecność wielu urządzeń elektronicznych nadwyręża wzrok. Powoduje to, że oczy stają się słabsze, zmęczone i przeciążone. Towarzyszą temu objawy takie jak:
- zaczerwienienie oczu,
- swędzenie i pieczenie,
- wrażenie piasku pod powiekami,
- bóle oczu i głowy,
- nadwrażliwość na światło,
- suchość i drżenie powiek.
Aby zminimalizować dolegliwości, ważna jest:
- odpowiednia higiena oczu,
- robienie przerw w pracy przed komputerem,
- wysypianie się,
- nawilżanie oczu,
- ochrona ich przed promieniowaniem UV,
- dbałość o właściwe oświetlenie podczas czytania czy pracy.
Niezwykle istotna jest również dieta bogata m.in. w witaminy A, C, E, te z grupy B, beta-karoten i cynk. Jednak w pośpiechu dnia codziennego nie zawsze jest to możliwe. Dlatego w naszym organizmie powstają istotne braki.
Jaki suplement na wsparcie widzenia i oczu?
Wartościowy suplement powinien zawierać w składzie nie tylko odpowiednio wysokie dawki niezbędnych witamin, kwasów omega-3 i luteiny, ale też inne substancje, ułatwiające przyswajanie kluczowych związków i dodatkowo wspierających wzrok. Takim suplementem jest np. Moller’s Eye Complex, zawierający dodatkowo cynk. Wspomaga on utrzymanie prawidłowego widzenia i właściwych funkcji układu odpornościowego. W składzie znajduje się też zeaksantyna o podobnym działaniu jak luteina, witamina D oraz kwas EPA.
Co najlepiej wspomaga wzrok?
Szczególnie istotnymi substancjami w dbaniu o wzrok są nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz luteina. Wśród kwasów tłuszczowych nienasyconych na szczególną uwagę zasługuje kwas dokozaheksaenowy (DHA), który przyczynia się do prawidłowego widzenia, jeśli dostarczany jest w dawce minimum 250 mg dziennie.[1]
Luteina natomiast pełni funkcję ochronną przed wolnymi rodnikami i szkodliwym wpływem światła (zwłaszcza niebieskiego – najbardziej szkodliwego dla oka, obecnego w większości telefonów komórkowych, monitorów komputerowych i ekranach telewizorów). Jest też silnym przeciwutleniaczem oraz spowalnia procesy zwyrodnienia plamki żółtej – niezbędnej dla zdolności widzenia.[2] Luteina nie może być wytwarzana przez nasz organizm, dlatego trzeba ją dostarczać wraz z pożywieniem lub w postaci suplementów diety.
[1] https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/68143
[2]https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.dl-catalog-477781af-2abf-41a3-9cc7-9bdc45691bde
Choć osoby z wadami wzroku okulary noszą codziennie, często zapominają o ich właściwej pielęgnacji. Jeszcze częściej pomijamy regularne mycie okularów... czytaj dalej