Aktualne badania w Twoim województwie
Biotyna to jeden ze składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Nie wszyscy jednak wiedzą, za co odpowiada ta substancja i jakie są skutki jej niedoboru. W jakich pokarmach znajduje się ten składnik oraz czy należy go suplementować? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł!
Co to jest biotyna?
Biotyna to inna nazwa witaminy B7 (lub witaminy H). Substancja ta jest również nazywana witaminą piękna, ponieważ odpowiada m.in. za kondycję skóry i jej przydatków – włosów, rzęs i paznokci.
Biotyna, podobnie jak wszystkie inne witaminy z grupy B, rozpuszcza się w wodzie. Po wchłonięciu do krwi z przewodu pokarmowego jest kierowana do poszczególnych komórek ciała. Ludzki organizm jej jednak nie magazynuje, wydalając nadmiar tej substancji wraz z moczem.
Za co odpowiada biotyna?
Witamina B7 to koenzym, który w ludzkim organizmie pełni wiele funkcji. Jest przekaźnikiem dwutlenku węgla, który stanowi niezbędny składnik procesów przemiany materii. Ponadto biotyna bierze udział m.in. w przyswajaniu białek i węglowodanów, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest również jednym z czynników warunkujących prawidłowe krzepnięcie krwi.
Witamina B7 jest jednym z najistotniejszych związków organicznych z punktu widzenia dermatologii. Bierze udział w procesie powstawania keratyny, czyli białka, które stanowi podstawowy budulec włosów, paznokci i – częściowo – naskórka. Uczestniczy również w podziałach komórkowych w obrębie skóry i jej przydatków.
Biotyna wspomaga regulowanie pracy gruczołów łojowych. Dzięki temu pomaga spowolnić proces łysienia, ale również siwienia włosów. Łagodzi także objawy łojotokowego zapalenia skóry (ŁZS).
Jakie są objawy niedoboru biotyny?
Niedobór biotyny zdarza się dość rzadko. Jeśli jednak występuje, nie należy go lekceważyć. Objawami alarmującymi o niedostatecznej podaży tej substancji do organizmu są przede wszystkim:
- nadmierne wypadanie włosów,
- wczesne siwienie włosów,
- suchość oczu,
- zapalenie spojówek,
- zły stan paznokci (łamliwość, rozdwajanie się płytki),
- widoczne pogorszenie kondycji skóry,
- nadżerki w kącikach ust (tzw. zajady),
- krostki wokół oczu, ust i nosa,
- inne zmiany skórne, np. stany zapalne, łuszczyca, liszaje, zmiany łojotokowe.
Do innych niepokojących sygnałów świadczących o niedoborze biotyny (jak również pozostałych witamin z grupy B) należą:
- ból języka,
- ogólne osłabienie,
- obniżenie nastroju,
- wymioty, biegunka,
- wzrost poziomu cholesterolu we krwi,
- niedokrwistość,
- utrata apetytu, nudności,
- epizody depresyjne.
Z tego powodu tak ważne jest dbanie o prawidłową dietę i suplementację tej substancji.
Źródła biotyny – dieta i suplementacja
Optymalne dawki biotyny można dostarczyć do organizmu wraz ze spożywanym pokarmem. Stosowanie zbilansowanej diety pozwala na przyswojenie tej substancji w ilościach koniecznych do uzyskania jej właściwego poziomu. Produkty spożywcze, które są bogate w witaminę B7 to m.in.:
- orzechy włoskie,
- migdały,
- nasiona słonecznika,
- brązowy ryż,
- grzyby,
- soja,
- otręby,
- szpinak,
- drożdże,
- wątróbka,
- kurze jaja,
- arbuz,
- marchew,
- pomidory.
Zdarzają się sytuacje, w których wskazana jest suplementacja witaminy B7. Jeżeli obserwujesz u siebie pogorszenie kondycji skóry, włosów lub paznokci, sięgnij po odpowiedni wyrób medyczny, który pozwoli Ci wyrównać poziom tej substancji w organizmie. Może to być produkt zawierający wyłącznie biotynę, ale również suplement wieloskładnikowy, taki jak Vitapil.
Vitapil zawiera szereg substancji odżywczych, które wpływają pozytywnie na kondycję włosów, skóry i paznokci. Oprócz witaminy B7 są to cynk, jod i niacyna, a także mangan, miedź, resweratrol oraz bambus.
Warto zwrócić uwagę, że kobiety wykazują zazwyczaj zwiększone zapotrzebowanie na biotynę w okresie ciąży i karmienia piersią. Suplementowanie diety preparatami zawierającymi witaminy z grupy B jest wówczas szczególnie rekomendowane. Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie wszelkiego rodzaju wyrobów medycznych przez ciężarną lub młodą mamę powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.
"Materiał Partnerski"
Magnez jest niezbędnym pierwiastkiem, który odgrywa istotną rolę w odpowiednim funkcjonowaniu organizmu. czytaj dalej