Reklama
Jak zachować dobry wzrok? 6 skutecznych porad

 

Zdrowe i sprawne oczy to nie tylko domena młodości! Jak przekonują specjaliści ochrony zdrowia, wystarczy zmiana kilku podstawowych nawyków, aby zadbać o wzrok i poprawić jakość widzenia. Na co warto zwrócić uwagę? Dowiedz się i zastosuj poniższe porady w praktyce już dzisiaj. Bo jak przekonują eksperci - zaprocentuje to na lata!

Zdrowe i sprawne oczy to nie tylko domena młodości! Jak przekonują specjaliści ochrony zdrowia, wystarczy zmiana kilku podstawowych nawyków, aby zadbać o wzrok i poprawić jakość widzenia. Na co warto zwrócić uwagę? Dowiedz się i zastosuj poniższe porady w praktyce już dzisiaj. Bo jak przekonują eksperci - zaprocentuje to na lata!

Odpowiednie środowisko pracy

Jak wskazują dane Eurostat, Polacy nawet ⅓ całego swojego życia spędzają w pracy! Zatem, wykonywane codziennie obowiązki zawodowe w znaczącym stopniu wpływa na nasze zdrowie i kondycję oczu. Chcąc zadbać o wzrok, powinniśmy zacząć od odpowiednio przygotowanego środowiska pracy.  

Po pierwsze, zwróć uwagę na pozycję ekranu komputera. Monitor powinien być oddalony o około 40 cm od oczu i powinien znajdować się na wysokości wzroku. Kolejno, ważne jest odpowiednie oświetlenie. W pomieszczeniu, w którym pracujemy, powinno być jasne światło, ale jego źródło nie może razić nas w oczy. Lampka może wisieć nad nami. Przy pracy wieczorami lub w pochmurny dzień przyda się także dodatkowe źródło światła np. lampka na biurko. 

Dieta bogata w antyoksydanty  

W trosce o zdrowe oczy warto także zadbać o codzienna dietę. Antyoksydanty obecne w pożywieniu odgrywają bardzo ważną rolę. Są one zdolne do neutralizowania wolnych rodników tlenowych, które powodują starzenie się komórek oka. Dostarczane wraz z dietą i produkowane przez organizm umożliwiają spowolnienie procesu niszczenia komórek.  

Antyoksydanty o działaniu szczególnie korzystnym dla oka to luteina i zeaksantyna. Znajdziemy je w produktach roślinnych np. w szpinaku, jarmużu, natce pietruszki, papryce czy cykorii. Wśród produktów zwierzęcych to żółtko jaja stanowi najważniejsze źródło luteiny.  

Uważaj na czas przed ekranem

Pewnie doskonale zdajemy sobie sprawę, że pracując przed ekranem komputera, intensywnie eksploatujemy swój wzrok. Natomiast nie wszyscy wiemy, że także relaksując się przed telewizorem czy smartfonem, zmuszamy nasze oczy do ciężkiej pracy. Z tego względu pamiętajmy o odpoczynku od ekranów, np. na świeżym powietrzu czy po prostu bez patrzenia na komputer czy smartfon. 

Co więcej, jeśli codzienna praca wymusza na spędzanie dużej liczby godzin przed monitorem, pamiętajmy o krótkich i regularnych przerwach. Zgodnie z kodeksem pracy, jeśli nosimy soczewki lub okulary korekcyjne, po każdej przepracowanej godzinie, powinniśmy móc wykonywać inną pracę, tak aby przynajmniej przez 5 minut nie musieć patrzeć w ekran. 

Chroń oczy przed słońcem

Warto także pamiętać, że kiedy my odpoczywamy np. spacerując na plaży, to nasze oczy nadal intensywnie pracują. W warunkach słonecznych muszą radzić sobie z niezwykle szkodliwym promieniowaniem UV. Jednakże, jest na to rozwiązanie!  

Okulary przeciwsłoneczne działają na nasze oczy jak krem z filtrem. Chronią je przed szkodliwym promieniowaniem. Z tego względu warto wyrobić sobie nawyk noszenia okularów przeciwsłonecznych także w pochmurne dni i o każdej porze roku. Więcej na temat ochronnego działania takich okularów przeczytasz tutaj

Warto także pamiętać, że należy unikać kupowania okularów przeciwsłonecznych na straganach i bazarach. Ich jakość pozostawia wiele do życzenia, przez co nosząc je, możemy wyrządzić sobie krzywdę. Chcąc właściwie zadbać o kondycję oczu i ich odpowiednią ochronę, warto wybrać się do salonu optycznego. Tam możemy skorzystać z porady specjalisty - doświadczonego optyka, który pomoże dobrać właściwe okulary przeciwsłoneczne.  

Obserwuj siebie 

Obserwowanie swojego wzroku brzmi przewrotnie, ale jest bardzo ważną poradą! Mianowicie, wszelkie zmiany fizyczne czy jakościowe naszego wzroku nie powinny być ignorowane. To, na co warto zwrócić uwagę to: 

  • utrzymujące się zaczerwienienie lub swędzenie oczu,  
  • suchość oczu,  
  • ból oczu, 
  • zaburzenia widzenia,  
  • zamglone widzenie lub ciemne plamy, 
  • osłabienie widzenia z bliska (odsuwanie przedmiotów od oczu), 
  • osłabienie widzenia z daleka (mrużenie oczu przy odczytywaniu tekstu z odległości kilku metrów). 

Wszelkie te dolegliwości powinny być sygnałem do konsultacji ze specjalistą. W pierwszym kroku należy wybrać się do optometrysty lub okulisty, który przeprowadzi podstawowe badania wzroku. Następnie, jeśli będzie to konieczne, zostaniemy skierowani do optyka. Doświadczonych i polecanych specjalistów znajdziesz tutaj (mamwzrokok.pl).  

Regularnie badaj wzrok i nie bagatelizuj zaleceń lekarza

Jedną z podstawowych i najważniejszych zasad ochrony wzroku jest jego regularna kontrola u specjalisty - optometrysty lub okulisty. Należy wiedzieć, że wiele chorób oczu, jeśli zostaną odpowiednio wcześnie zdiagnozowane, mogą być z sukcesem leczone i pozwalają zachować jakość życia na względnie stałym poziomie.  

Warto także podkreślić, że zaleceń specjalisty nie należy bagatelizować. Czasami kontrola może wydawać się stresująca, jednakże odpowiednia diagnoza umożliwia często bezbolesne leczenie i efektywne pozbycie się problemu - choroby czy infekcji oka. Z kolei zaniedbywanie zaleceń specjalisty i np. niestosowanie kropli czy nienoszenie okularów przyczyni się do nasilenia i rozwoju problemu. 

Bibliografia

  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1.12.1998r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 
  • E. Kwiatkowska. Luteina – źródła w diecie i potencjalna rola prozdrowotna. Postępy fitoterapii 2010;2; 97 - 100. 

 

Podziel się
Następny artykuł

Modele z powłoką antyrefleksyjną chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem monitorów i wyświetlaczy. Takie okulary są szczególnie polecane osobom,... czytaj dalej