Reklama
Jak przebiega astma oskrzelowa u dzieci?

Astma oskrzelowa jest chorobą, która znacznie częściej występuje u dorosłych, niż u dzieci. W związku z tym warto wiedzieć, czym spowodowana jest ta choroba oraz jakie są jej objawy. Wiedząc więcej na temat tej choroby, można szybko ją rozpoznać oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.

Astma oskrzelowa u dzieci


Astma oskrzelowa u dzieci zazwyczaj pojawia się po wystąpieniu kilku czynników. Pierwszym z nich jest predyspozycja genetyczna, która występuje m.in. jeśli rodzice też chorują na astmę lub na atopowe zapalenie skóry. Kolejnym czynnikiem warunkującym powstawanie astmy są alergie i ekspozycja na czynnik drażniący. Alergenem w takich przypadkach może być kurz i roztocza, czyli czynniki ściśle związane z układem oddechowym. Jednak uczulenie na białko mleka krowiego oraz inne składniki pokarmowe także może negatywnie oddziaływać na przebieg astmy. Podstawą występowania astmy jest skurcz mięśni, które otaczają oskrzela, powstający w wyniku kontaktu z alergenem, albo pod wpływem stresu. Powoduje on zwężenie dróg oddechowych i trudności z oddychaniem. Dodatkowym czynnikiem może być nadprodukcja śluzu w drogach oddechowych.


Objawy astmy oskrzelowej


Jeżeli dziecko dotyka astma oskrzelowa objawy mogą być męczące i dokuczliwe. Należą do nich zazwyczaj:
- suchy i męczący kaszel, który dotyka dzieci najczęściej podczas snu, nad ranem i zaraz po przebudzeniu,
- trudności w oddychaniu, a także płytkość oddechu,
- charakterystyczny świszczący oddech, który przypomina wysoki dźwięk i jest najbardziej słyszalny podczas wydechu,
- ucisk w klatce piersiowej, który może obawiać się także łaskotaniem,
- przewlekłe lub nawracające zapalenie oskrzeli.
Nasilenie objawów może być zróżnicowane w zależności od stanu zdrowia pacjenta, jego aktualnej kondycji oraz stopnia zaawansowania astmy. Choroba ta może mieć bowiem różny przebieg — wyróżnia się postać lekką, epizodyczną oraz ciężką, która na szczęście występuje najrzadziej. Najczęściej objawy astmy atakują pacjenta w nocy, a ich pojawienie się jest poprzedzone ekspozycją na czynnik drażniący.

Więcej na temat astmy oskrzelowej u dzieci znajdziesz na stronie SlimLife.pl


Leczenie astmy


Astma oskrzelowa u dziecka powinna być odpowiednio leczona, a terapia powinna być poprzedzona rozpoznaniem. Odbywa się ono na podstawie wywiadu, który lekarz przeprowadza z dzieckiem i z rodzicami. Ponadto badane są także czynności płuc. Dziecko poddawane jest także następującym badaniom:
- Spirometrii,
- Pomiarowi szczytowego przepływu wydechowego (PEF),
- Prób prowokacyjnych umożliwiających ocenę nadreaktywności oskrzeli.
Po stwierdzeniu astmy powinno być wdrożone leczenie, które zwykle polega na minimalizowaniu objawów i wrażliwości na czynniki drażniące. Krótko mówiąc, nie ma jednego, idealnego leku na astmę. W leczeniu tej choroby stosowane są następujące środki:
- leki rozszerzające oskrzela, przyjmowane w momencie ataki astmy,
- leki kontrolujące poprawiające stan oskrzeli i umożliwiające uniknięcie stanu zapalnego.
Podczas leczenia astmy najważniejsza jest stała opieka lekarza oraz odpowiednie, szybkie reagowanie podczas ataków astmy pojawiających się u dzieci.

 

Podziel się
Następny artykuł

Obecna wiedza, ale i świadomość odnośnie dbania o zdrowie naszych dzieci jest nieporównywalnie większa od tej, którą dysponowali nasi rodzice czy też... czytaj dalej