Reklama
Jak pozbyć się przebarwień na skórze?

Przebarwienie na skórze, to problem, z którym boryka się wiele osób. Walka z przebarwieniami zaczyna się w okresie późnego lata oraz jesieni, ponieważ to właśnie wtedy na skórze zauważalne są największe zmiany. Jak sobie z nimi poradzić?

Czym są przebarwienia? Jak powstają?

Przebarwienia skórne to nic innego, jak ciemniejsze plamy na skórze. Przyczyną ich powstawania są nieprawidłowo działające melanocyty, czyli komórki wytwarzające melaninę. Najczęstszą lokalizacją przebarwień są miejsca wystawiane na słońce, czyli np. twarz, dłonie, dekolt. Barwy występujące na naszej skórze, w dużej mierze zależą od barwnika, który znajduje się w najgłębszej warstwie naskórka. Jednak warto wspomnieć, że do powstawania przebarwień przyczyniają się również hormony, stany zapalne oraz niektóre leki. Co więcej, pojawianiu się przebarwień mogą sprzyjać nieodpowiednie perfumy oraz kosmetyki. 

Przebarwienia skóry - u kogo i kiedy?

Według statystyk, z ciemnymi plamami na skórze boryka się 35% kobiet po trzydziestce oraz 50% kobiet po pięćdziesiątce. Jednak przebarwienia skóry mogą wystąpić wcześniej, ale wtedy najczęściej związane jest to z wahaniami hormonów lub stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Nie wyklucza się również ich powstawania u osób zmagających się z nadczynnością tarczycy lub niedoczynnością kory nadnerczy. 

U kobiet po 40 roku życia, przebarwienia na skórze powstają w wyniku zmian hormonalnych związanych z przekwitaniem - menopauza. W tym wieku przyczyną przebarwień może być również niedomaganie wątroby. Osoby w wieku młodzieńczym mogą zmagać się z przebarwieniami powstałymi wskutek stanów zapalnych, czyli m.in. zmian trądzikowych.

Czy można temu zapobiec?

Każdy dermatolog podkreśla, jak ważna jest profilaktyka. Skóra powinna być odpowiednio zabezpieczona, ponieważ zaniedbanie prowadzi do niechcianych skutków. Podstawą w zabezpieczeniu skóry są preparaty z z filtrami przeciwsłonecznymi. Przede wszystkim należy pamiętać, aby smarować nie tylko twarz czy ramiona, ale każdy odsłonięty fragment skóry. Równie istotną kwestią jest ponowna aplikacja kremu z filtrem kilka razy w ciągu dnia. Jednorazowe nałożenie kremu nie chroni przed promieniami słonecznymi, szczególnie wtedy, kiedy korzysta się z kąpieli lub używa ręcznika. 

Rodzaje przebarwień na skórze

Najczęściej występujące przebarwienia na skórze to piegi, do których wiele osób ma skłonność genetyczną. Jednak ich pojawianie ściśle związane jest z nasłonecznieniem. Kolejnym rodzajem przebarwienia są przebarwienia pozapalne, które powstają wskutek urazu skóry. Za uraz skóry można uznawać trądzik lub uszkodzenia mechaniczne. 

Istnieją również przebarwienia starcze, a są to plamy większe od piegów. Zwykle pojawiają się u osób w starszym wieku, które w przeszłości nadużywały słońca. Melazma czy ostuda to rodzaj przebarwienia, za które odpowiedzialne są hormony, słońce i geny. Powstają zazwyczaj w czasie ciąży, zmian hormonalnych i podczas przyjmowania antykoncepcji. Ostatnim rodzajem przebarwień są przebarwienia toksyczne lub chemiczne związane ze stosowaniem nieodpowiednich dla skóry kosmetyków.

Walka z przebarwieniami skórnymi

Pierwszym krokiem w walce z przebarwieniami jest wizyta u dermatologa. Konieczne jest ustalenie przyczyny ich powstania i nie chodzi tutaj o estetykę, ale o względy zdrowotne. Mogą być one sygnałem nieprawidłowości w naszym organizmie, np. zaburzeń hormonalnych, a nawet nowotworu. Pacjentki często pytają o kremy lub maści na przebarwienia, zabiegi i domowe sposoby. Oczywiście używanie preparatów do tego przeznaczonych jest słuszne, jednak na pewno nie przyniesie 100% oczekiwanych efektów.

Najbardziej skutecznym rozwiązaniem będą zabiegi medycyny estetycznej. Klinika OT.CO w Warszawie posiada szereg zabiegów, które pomogą w walce z przebarwieniami skóry. Zabiegi są przede wszystkim bezpieczne i o wiele bardziej skuteczne niż zewnętrzne stosowanie aptecznych czy drogeryjnych preparatów.

OT.CO Clinic adres: ul. Bartycka 24B/U1, 00-716 Warszawa

www.klinikaotco.pl

Dostępne zabiegi:

  • Peeling TRANEX na przebarwienia
  • Peeling Retises CT na przebarwienia skóry
  • Dermapen
  • Laser frakcyjny CO2
  • Laserowe usuwanie przebarwień
  • Peeling chemiczny kwasem migdałowym
  • Fibryna bogatopłytkowa
  • Fotoodmładzanie laserowe
  • Mezoterapia z wykorzystaniem fibryny
Podziel się
Następny artykuł

Skóra w okolicach dekoltu i na szyi jest niezwykle delikatna i wrażliwa. To, dlatego już nawet w bardzo młodym wieku mogą na niej pojawić się widoczne... czytaj dalej