Reklama
Jak funkcjonuje nowoczesna ortodoncja?

Wszyscy chcemy, aby nasz uśmiech był zdrowy i atrakcyjny. Zęby są naszą wizytówką, ponieważ na nie w pierwszej kolejności zwraca uwagę rozmówca. Idealnie, gdy zęby w naturalny sposób wyrosną proste, jednak niestety nie jest to często spotykany przypadek. Dużo osób nie jest zadowolone z układu swojego uzębienia i właśnie dlatego sięga po pomoc ortodonty. Dzisiejsza ortodoncja jest bardzo rozwinięta, dlatego noszenie aparatu na zębach nie jest już ani obciążeniem, ani wstydliwym dodatkiem.

Ortodoncja jako dziedzina stomatologii

Ortodoncja jest jedną z najprężniej rozwijającą się dziedziną stomatologii. Narodziła się na początku XX wieku, kiedy to wyodrębniono dwie podstawowe wady zgryzu – przodozgryz i tyłozgryz. Klasyfikacji wad zgryzu dokonał Amerykanin Edward Hartley Angle, który do dzisiaj nazywany jest ojcem współczesnej ortodoncji. To właśnie on w 1906 roku opracował pierwszy aparat stały. Od tego czasu ortodoncja stale poszerza zakres swoich możliwości, dając coraz większej liczbie pacjentów szansę na równe zęby. Co istotne, ortodoncja nie tylko poprawia estetykę uśmiechu, ale przede wszystkim diagnozuje i leczy czynnościowe oraz morfologiczne zaburzenia narządu żucia. Umożliwia przywrócenie prawidłowych funkcji żucia, likwiduje przeciążenie nieprawidłowo ustawionych zębów, a także ma wpływ na poprawę wymowy oraz funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchowywch.

Czym jest nowoczesna ortodoncja?

W ciągu ostatnich kilku lat ortodoncja stała się równoznaczna ortodoncji estetycznej. Nowoczesne aparaty są dla pacjentów bardzo wygodne i umożliwiają normalne funkcjonowanie. Są to przede wszystkim aparaty wewnętrze lub wyjmowane, przezroczyste nakładki. Takie aparaty cieszą się dużą popularnością z uwagi to, że umożliwiają niewidoczne leczenie. Na zębach nie ma zamków ani drutów, są tylko niewielkie zaczepy, których kolor można dobrać według swoich upodobań. Większość pacjentów wybiera przezroczyste. Nakładki te są wymieniane co 10-14 dni w zależności od wskazań i planu leczenia. Nowoczesna ortodoncja charakteryzuje się też rzadszymi wizytami kontrolnymi.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Proces leczenia ortodontycznego zależy od typu aparatu, jaki zostanie wybrany w tym celu. Dzisiaj przede wszystkim wyróżniamy leczenie ortodontyczne aparatami ruchomymi, stałymi i nakładkowymi. Aparaty ruchome są najczęściej stosowane u dzieci. Można je zdejmować, jednak ważne jest, by mieć je na zębach przez całą noc oraz co najmniej pięć godzin dziennie. Aparaty stałe nosi się przez całą dobę. Ich budowa składa się z zakładanych na zęby trzonowe pierścieni oraz zamków. Pomiędzy tymi dwoma elementami znajduje się drut wywierający na zęby nacisk o określonej sile. Coraz częściej stosowanym typem aparatów są nowoczesne aparaty nakładkowe. Wykonane z cienkiego i gładkiego tworzywa, są komfortowe w noszeniu i prawie niewidoczne na zębach.

Proces leczenia ortodontycznego

Po podjęciu decyzji o leczeniu aparatem ruchomym, ortodonta udziela swojemu pacjentowi wszelkich wskazówek odnośnie zakładania i zdejmowania urządzenia. Przekazuje także harmonogram noszenia aparatu, którego stosowanie jest kluczowe w osiągnięciu sukcesu i powodzenia terapii. Jeśli natomiast wybór padł na leczenie z użyciem aparatu stałego, ortodonta mocuje go podczas wizyty. Wymaga to dokładnego oczyszczenia powierzchni zębów, po czym następuje mocowanie do nich aparatu przy pomocy specjalnego kleju i lampy. Leczenie aparatem ortodontycznym zazwyczaj trwa od dwunastu do osiemnastu miesięcy. U dzieci ze względu na to, że ich zęby łatwiej i szybciej poddają się naciskowi proces ten trwa zdecydowanie krócej niż u dorosłych. W ich przypadku maksymalny czas może wynosić nawet trzy lata.

 

Podziel się
Następny artykuł

Dbanie o higienę jamy ustnej jest podstawą dla zachowania pełnego zdrowia uzębienia oraz pięknego uśmiechu. Prawidłowe i przede wszystkim regularne sz... czytaj dalej