Reklama
Jak dbać o zęby? Czego unikać, aby mieć piękne zęby?

Podstawą w prawidłowej higienie jamy ustnej jest regularne mycie zębów. Co najmniej rano i wieczorem każdy z nas - dorosły czy dziecko, powinien szczotkować zęby przy użyciu odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów. Co jeszcze należy robić i jak dbać o zęby, aby utrzymać je w dobrej kondycji i móc pochwalić się idealnym uśmiechem?

Dobre nawyki od najmłodszych lat

Kiedy dziecko ma już pierwsze ząbki, rodzice nie powinni czekać, aż samo zacznie je myć. To obowiązek opiekunów, aby dziecko miało dobrze umyte zęby. Niemowlęce ząbki wystarczy przemywać wilgotną szmatką lub gąbeczką, natomiast później trzeba kupić już miękką szczoteczkę i odpowiednią pastę. Jeśli od najmłodszych lat wpoimy dzieciom nawyk mycia zębów, nie będzie to dla nich nic szczególnego. Wejdzie do codziennego rytuału rano i wieczorem. Przyzwyczajenia są bardzo ważne dla dobra naszego uzębienia. Należy też zachęcać dzieci i samemu myć zęby po każdym większym posiłku. Jednak minimum dla zdrowia zębów to mycie ich co najmniej dwa razy dziennie.

Jaką pastę używać?

Pasta do mycia zębów powinna zawierać fluor, który chroni je przed próchnicą. Nawet u dzieci fluor jest on niezbędny - nie należy bać się podawania maluszkom pasty dla dorosłych. Być może nie ma ona tak dobrego smaku, jak pasty typowo dziecięce, ale nie o to tutaj chodzi.

Pasty zawierające dużą ilość dobrze przyswajalnego fluoru będą najlepszym wyborem i pozwalają zmniejszyć ryzyko zachorowania na próchnicę. Jeśli ktoś ma kłopoty z przyzębiem, na przykład paradontozę, powinien używać specjalistycznych past. Te na nadwrażliwość są dobre dla osób, u których zęby reagują dojmującym bólem w kontakcie z zimnym lub kwaśnym czy słodkim jedzeniem.

Wybór szczoteczki do zębów

Skuteczne czyszczenie zębów i całej jamy ustnej wymaga wykorzystania szczoteczki o właściwym poziomie twardości. Dla większości z nas dobre są średniotwarde lub twarde szczoteczki. Miękkie z kolei wykorzystywać powinniśmy po inwazyjnych zabiegach w obrębie jamy ustnej. Szczoteczka może być manualna, ale łatwiej dbać o higienę jamy ustnej z wykorzystaniem szczoteczki elektrycznej lub sonicznej.

Czyszczenie całej jamy ustnej

Samo szczotkowanie zębów to nie wszystko. Nie zapominajmy o bakteriach i płytce nazębnej pomiędzy zębami czy bakteriach na języku i w obrębie całej jamy ustnej. Dlatego do czyszczenia przestrzeni trudnodostępnych wykorzystywać powinniśmy nić dentystyczną oraz płukać usta odpowiednią płukanką z fluorem.

Nie zapominajmy również o języku, który także należy czyścić. Jeśli myjemy język przy każdym myciu zębów, zmniejszyć możemy w sposób znaczący prawdopodobieństwo wystąpienia patogennych bakterii. Brudne zęby mogą powodować choroby nie tylko zębów, ale i przyzębia.

Regularne wizyty w specjalistycznym gabinecie

Przyjmuje się, że osoba dorosła powinna zgłaszać się do dentysty średnio raz na pół roku. Jeśli ktoś ma jednak poważne problemy z zębami i wiele wypełnień - wizyty raz na kwartał nie będą zbyt częste. Do tego dochodzą konsultacje np. z zakresu ortodoncji. Gabinet ze stolicy - Ortodoncja w Warszawie podkreśla przy tym, że takie kontrole pozwalają na wczesne wykrycie problemów ze zgryzem i zapobieganie im.

Podziel się
Następny artykuł

Nowe badania pokazują, że picie szklanki wody z samego rana jest skutecznym sposobem zmniejszenia porannego nieświeżego oddechu. Badania opublikowane... czytaj dalej