Reklama
Jak alkohol wpływa na nasze zdrowie?

Spożywanie alkoholu nie pozostaje obojętne dla organizmu. Zawiera on bowiem alkohol etylowy, który wpływa na funkcjonowanie różnych narządów i układów. Jeśli jest on spożywany regularnie, to ma negatywny wpływ na samopoczucie oraz sprzyja rozwojowi wielu poważnych chorób. Warto wiedzieć, w jaki sposób oddziałuje na konkretne układy w ciele człowieka.

Dlaczego alkohol jest szkodliwy?

Nie bez przyczyny nazywa się go trucizną. Wpływa bowiem praktycznie na wszystkie narządy i powoduje ich stopniowe uszkodzenie. Jeśli osoba uzależniona nie przestaje pić, to powoduje to najczęściej nieodwracalne zmiany, które mogą być groźne dla zdrowia. Trzeba także pamiętać o tym, że alkoholizm odbija się nie tylko na zdrowiu, ale także na wszystkich innych sferach życia. Osoba uzależniona najczęściej ma problemy w pracy, a także niszczy relację z bliskimi. Bardzo ważne jest to, aby alkoholik podjął kroki, które pozwolą mu wyjść z nałogu. W pierwszej kolejności warto zgłosić się na odtrucie alkoholowe do Ośrodka Przebudzenie we Wrocławiu.

Wpływ alkoholu na układ krążenia i układ nerwowy

Alkohol negatywnie wpływa na cały układ krążenia, a przede wszystkim na serce. U osób, które go nadużywają, bardzo często występują różnego rodzaju dolegliwości, taki jak zaburzenia akcji serca, powiększenie tego narządu, duszności. Po spożyciu alkoholu podnosi się ciśnienie, a w przypadku kilkudniowych ciągów przez długi czas pozostaje ono na takim poziomie. To może powodować trwałe i przewlekłe nadciśnienie. Ono z kolei jest przyczyną miażdżycy, a ta może zakończyć się udarem i trwałym kalectwem.

Alkohol niszczy również układ nerwowy obwodowy. U alkoholików najczęściej występuje niedobór witamin z grupy B, co powoduje uszkodzenie nerwów obwodowych. Najczęściej objawia się to zapaleniem wielonerwowym, czyli polineuropatią alkoholową. W początkowej fazie chory zaczyna odczuwać dolegliwości związane z bólem nóg, skurczami łydek czy mrowieniem palców. Postępująca choroba może wywołać nawet zanik mięśni i niedowład.

Alkohol, a układ pokarmowy

Układ pokarmowy jest narażony na skutki spożywania alkoholu w pierwszej kolejności. Działa on szkodliwie już w jamie ustnej. Może powodować przekrwienie śluzówki i nawracające nieżyty, co z kolei przyczynia się do rozwoju zakażeń bakteryjnych. Alkoholicy najczęściej nie dbają o stan jamy ustnej, co w połączeniu z regularnym spożywaniem alkoholu powoduje trwałe uszkodzenie dziąseł i zębów.

Alkohol pobudza żołądek do nadmiernej produkcji kwasu solnego. W połączeniu z nieprawidłową dietą prowadzi to do uszkodzenia błony śluzowej i rozwoju choroby wrzodowej. Osoby nadużywające alkoholu najczęściej borykają się z różnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, takimi jak:

  • bóle w nadbrzuszu,
  • wzdęcia,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • zgaga.

Trzeba pamiętać także o tym, że alkohol zaburza prawidłowe wchłanianie składników odżywczych z pożywienia.

Wpływ alkoholu na trzustkę i wątrobę

Wątroba oraz trzustka to dwa narządy, które pełnią w organizmie bardzo ważną rolę, a także są szczególnie narażone na szkodliwe działanie alkoholu. W wątrobie przebiegają procesy metaboliczne, a także detoksykacja. Ten organ odpowiada za neutralizowanie toksyn, które są zawarte w alkoholu. Spożywając go bardzo często, musi ona pracować niezwykle intensywnie. Prowadzi to do uszkodzenia miąższu, co najczęściej jest diagnozowane na etapie, gdy są to nieodwracalne zmiany. Jedną z najczęściej występujących u alkoholików chorób jest marskość wątroby. Zaczyna się ona ostrym alkoholowym zapaleniem, które następnie zmienia się w przewlekłe. Jeśli chory nie przestaje pić, to dochodzi do jej stłuszczenia. Jest to stan odwracalny, ale niezwykle ważna jest abstynencja oraz stosowanie odpowiedniej diety.

Alkohol może również wywoływać zapalenie trzustki. W łagodnym przebiegu tej choroby może być ona niezauważalna. Zdarza się jednak, że zapalenie jest bardzo intensywne. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc lekarska. Przewlekła niewydolność trzustki może prowadzić do upośledzenia procesów trawienia oraz wchłaniania.

 

 

 

 

 

 

 

Wpływ alkoholu na zdrowie psychiczne

Jednym z pierwszych objawów negatywnego wpływu alkoholu na zdrowie psychiczne człowieka są zaburzenia pamięci. Pojawiają się one bardzo często także u osób, które spożywają go rzadko. Jeśli jego ilość jest zbyt duża, to dochodzi do zaburzeń pamięci, co często jest nazywane „urwanym filmem”. Osoba, która to spotkało, nie pamięta, co się z nią działo ani co dokładnie robiła.

Spożywanie alkoholu najczęściej jest związane także z większą drażliwością, nagłymi zmianami nastroju, trudnościami w skoncentrowaniu się. To odbija się negatywnie na pracy zawodowej oraz życiu rodzinnym. Osoba uzależniona ma najczęściej także problemy z opanowaniem swojej agresji.

Zaburzenia psychiczne występujące po spożyciu alkoholu mogą mieć różną intensywność. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu chorego. Jednak łączy je to, że nasilają się po spożyciu alkoholu, dlatego jedynym sposobem na to, aby się z nimi uporać, jest zaprzestanie picia.

Zaburzenia psychiczne, a alkohol

Najczęściej występujące zaburzenia psychiczne związane z alkoholem, to:

  • Halucynoza – u osoby chorej pojawiają się różnego rodzaju omamy słuchowe oraz wzrokowe,
  • Paranoja – związana z występowaniem nieprawdziwych przekonań, czyli urojeń,
  • Otępienie – charakteryzuje się całkowitą niewydolnością intelektualną.

Należy pamiętać także o tym, że alkoholicy bardzo często cierpią na depresję. Ta choroba znacząco utrudnia walkę z nałogiem, gdyż osoba uzależniona nie widzi dla siebie żadnych szans na poprawę życia.

Alkohol odbija się negatywnie na zdrowiu i wpływa niekorzystnie na praktycznie wszystkie narządy. Warto więc sięgać po niego z rozwagą.

 

 

Podziel się
Następny artykuł

Co to znaczy być mężczyzną? Czym jest męskość dla kobiet a kobiecość dla mężczyzn? Czego pragną mężczyźni ale boją się powiedzieć kobietom i czego pra... czytaj dalej