Reklama
Hashimoto - choroba tarczycy diagnozowana coraz częściej
Hashimoto to choroba autoimmunologiczna. Oznacza to, że organizm zaczyna zwalczać własne tkanki, w tym przypadku tarczycę. To z kolei prowadzi do postępującej niedoczynności tarczycy, czyli stanu, w którym organ nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Hashimoto przyczyny choroby

Dokładna przyczyna Hashimoto nie jest znana. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą sprzyjać wystąpieniu tego schorzenia. Przede wszystkim są to geny: osoby, które w wywiadzie rodzinnym mają choroby tarczycy lub choroby autoimmunologiczne, są narażone na wystąpienie choroby Hashimoto.

Inną przyczyną występowania choroby Hashimoto może być płeć, a konkretnie – hormony. Panie znacznie częściej, niż panowie, borykają się z tym schorzeniem. Ponadto badania pokazują, że problemy z tarczycą diagnozuje się u kobiet w pierwszym roku po urodzeniu dziecka, mimo że przed ciążą były całkowicie zdrowe.

Nie bez znaczenia jest także jod: jego nadmiar może wywołać schorzenia tarczycy, prowadzące do rozwoju Hashimoto u podatnych osób.

Znaczy wzrost zachorowań na choroby tarczycy, w tym także Hashimoto, stwierdza się u osób narażonych na promieniowanie (rejon Japonii, Czarnobyla), a także u dzieci poddawanych radioterapii.

Hashimoto objawy

Objawy Hashimoto mogą przebiegać z różnym natężeniem: od łagodnych, do takich, które sprawiają trudności w normalnym funkcjonowaniu. Najczęstsze z nich, to: chroniczne zmęczenie, uczucie zimna, bladość albo obrzęk twarzy, suchość skóry, bóle mięśni i stawów, zaparcia, wypadanie włosów, nieregularne miesiączki, depresja, spowolnione tętno, problemy z zajściem w ciążę.

Hashimoto tycie

Niektórzy chorzy zauważają znaczny wzrost wagi lub problemy z jej redukcją, mimo podejmowania prób (dieta, ćwiczenia). Przybieranie na wadze także może być objawem Hashimoto.

Co ważne, wszystkie powyższe objawy mogą być charakterystyczne dla innych schorzeń, np. niedoczynności tarczycy, która nie oznacza Hashimoto. W celu postawienia diagnozy, niezbędne jest wykonanie badań.

Hashimoto badania

Rozpoznaniem i leczeniem choroby Hashimoto zajmuje się endokrynolog. Najczęściej wykonuje on USG tarczycy, zleca badania z krwi: oznaczenie poziomu TSH, FT3 i FT4. Bywa, że wyniki powyższych badań są w normie, dlatego w celu poszerzenia diagnostyki dobrze jest oznaczyć przeciwciała anty-TPO. Nie występują one u osób zdrowych, natomiast są obecne u tych, u których organizm traktuje tarczycę jak zagrożenie i ją zwalcza.

Hashimoto leczenie

Nie istnieje skuteczna terapia, która pozwoliłaby wyleczyć chorobę autoimmunologiczną, jaką jest Hashimoto. Można jedynie niwelować skutki jej występowania, a więc uzupełniać w organizmie niedobory hormonów. Do tego celu stosuje się farmakoterapię. Należy jednak pamiętać, że leczenie Hashimoto to proces, który będzie trwał do końca życia pacjenta.

Hashimoto a ciąża

Kobiety, które mimo choroby zachodzą w ciążę, powinny wykonać badania krwi w kierunku wykluczenia niedoczynności tarczycy. Niedobór hormonów może bowiem prowadzić do poronienia, zagrożenia dla życia i zdrowia dziecka, wywoływać wady rozwojowe.

Hashimoto dieta

Objawy chorób autoimmunologicznych pozwala złagodzić odpowiednia dieta. Zaleca się odstawienie krowiego mleka, ponieważ zawiera ono laktozę, która jest gorzej tolerowana u osób z niedoczynnością tarczycy. Ponadto związki zawarte w krowim mleku, nieustannie stymulują cały układ hormonalny oraz obniżają wchłanianie niektórych leków, stosowanych w chorobach tarczycy. Zaleca się natomiast spożywanie białka pochodzącego z innych źródeł, jak jogurty naturalne, mięso.

Dieta w Hashimoto powinna być pozbawiona soi i wszelkich produktów ją zawierających, takich jak gotowe wędliny, parówki, kiełbasy. Niewskazane jest również spożywanie glutenu. Niektóre osoby z Hashimoto, chorują jednocześnie także na celiakię – nietolerancję glutenu. Ponadto organizm odbiera gliadynę – substancję znajdującą się w glutenie, jak sygnał do ataku, ponieważ ma ona zbliżoną budowę do komórek tarczycy.

Trzeba także zwrócić uwagę na przyjmowanie leków – w przypadku lewotyroksyny (Euthyrox) należy połykać tabletkę na czczo i odczekać przynajmniej pół godziny, przed spożyciem jakiegokolwiek posiłku. To pomoże uniknąć interakcji z substancjami zawartymi w pokarmach oraz usprawni wchłanianie leku.

 

Podziel się
Następny artykuł

Zarówno czas wystąpienia menopauzy, jak i jej objawy, mogą się różnić u poszczególnych kobiet. Mimo to istnieje kilka typowych reakcji organizmu świad... czytaj dalej