Reklama
Haluksy to nie problem

Haluks to efekt nie leczonego bądź też źle leczonego płaskostopia poprzecznego. Często nazywany jest jako koślawy paluch. Wszystko jest spowodowane tym, że dochodzi do spłaszczenia oraz obniżenia łuku poprzecznego stopy co skutkuje automatycznym przeniesieniem ciężaru masy naszego ciała na ostatnią kość naszej stopy. Często nie mamy pojęcia że borykamy się z tym poważnym problemem, dlatego że płaskostopie ujawnia się w momencie kiedy wymaga wizyty u specjalisty. Większość nas nie zwraca uwagi na pierwsze oznaki, lecz dopiero po wystąpieniu bólu i dyskomfortu udajemy się po profesjonalną pomoc.

Co mówią statystyki o haluksach?


Po pierwsze trzeba sobie powiedzieć, że schorzenie to dużo częściej występuje u kobiet. I chociaż powiada się że płaskostopia można nabawić się uprawiając sporty typu piłka nożna, siatkówka czy koszykówka to jednak kobiety a nie mężczyźni częściej borykają się z tym problemem. Dlaczego? Spowodowane jest to noszeniem wysokich obcasów, co automatycznie powoduje przeniesienie środka ciężaru naszego ciała. I choć jest to dosyć poważne schorzenie bez obaw można się go pozbyć stosując wkładki na haluksy. Odwiedziny specjalisty i dopasowanie odpowiednich wkładek jest kluczowe i może zapewnić nam pozbycie się problemu. Niestety leczenie w tym przypadku może trwać kilka miesięcy.
 

Jak przebiega leczenie haluksów?


Haluksy powstają zazwyczaj w dwóch przypadkach, w momencie kiedy mamy bądź mieliśmy płaskostopie poprzeczne które trwało przed dłuższy czas co spowodowało uwypuklenie kości bocznej u stopy. Jest również drugi przypadek, który sprawia że kobiety mają z tym do czynienia a mianowicie kiedy zbyt często używa się szpilek, mogą spowodować powstawanie haluksów. W leczeniu zapobiegawczym powstawania paluchów koślawych stosuje się indywidualnie dobierane wkładki na haluksy footwave. Noszenie takich wkładek bardzo często eliminuje powstały problem i chroni nas przed operacją. Dlatego ważne jest aby zaraz po wykryciu problemu udać się do specjalisty który pomoże dobrać nam odpowiednie wkładki na haluksy. Czas w tym przypadku ma znaczenie, ponieważ nie tylko nie będziemy zmuszeni pójść na operację ale również będziemy odczuwać w niedalekiej przyszłości mniejszy dyskomfort. Jak wygląda leczenie za pomocą wkładek ortopedycznych? Wkładki te umożliwiają przywrócenie łuku stopy do naturalnego stanu, ponad to sprawiają że nacisk naszego ciała będzie się rozkładał równomiernie oraz we właściwym miejscu. Jedynie skrajne oraz pojedyncze przypadki kwalifikują się do leczenia operacyjnego. Wcześnie rozpoznany problem i podjęte leczenie powinno skończyć się wyłącznie na specjalnych wkładkach.

 

Podziel się
Następny artykuł

Artroza to inaczej choroba zwyrodnieniowa stawów. Do głównych powodów jej powstawania możemy zaliczyć starzenie się układu kostno-stawowego, a także r... czytaj dalej