Reklama
Reklama

Na czym polega endometrioza?

Każda kobieta posiada tzw. endometrium, czyli błonę śluzową macicy. Podczas całego cyklu miesiączkowego - wraz ze zmianą hormonów - endometrium zwiększa swoją grubość przygotowując się na ewentualne zagnieżdżenie zarodka lub złuszcza się w chwili, gdy nie dojdzie do zapłodnienia. Endometrioza jest przypadłością, która polega na umiejscowieniu się endometrium poza macicą. W takiej sytuacji podczas menstruacji śluzówka złuszcza się nawet w miejscach, do których się przeniosła. Endometrioza najczęściej dotyka pań będących w wieku rozrodczym.
 

Objawy endometriozy

Pierwszym z objawów świadczących o endometriozie może być ból podczas współżycia oraz trudności z zajściem w ciąże. Czasami zdarza się, że choroba jest na tyle podstępna, iż rozwija się powoli i bezobjawowo.
Do objawów endometriozy można zaliczyć zaburzenia cyklu miesiączkowego, obfite krwawienia i bóle miednicy mniejszej. Endometriozie często towarzyszy zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Sporadycznie zdarza się, że endometrioza powoduje wystąpienie krwawień acyklicznych, krwiomoczu, plamień kontaktowych lub krwawień z przewodu pokarmowego.
 

Endometrioza a ciąża

Bardzo często zdarza się, że u kobiet cierpiących na endometriozę dochodzi do niedrożności jajowodów, co może prowadzić do trudności z naturalnym zajściem w ciążę. Niedrożne jajowody to powikłanie endometriozy, które charakteryzuje się obecnością blizn i zrostów przerastających w poprzek światła jajowodu.
 

Rozpoznanie choroby

W celu zdiagnozowania endometriozy przeprowadza się laparoskopię lub laparotomię z biopsją. Obecnie odchodzi się od rozpoznawania choroby przy pomocy punkcji zatoki Douglasa i pobraniu z niej krwi, ponieważ jest to mniej precyzyjna metoda. W medycynie do zdiagnozowania endometriozy stosuje się także nieinwazyjne metody - w postaci USG i MRI. Czasami zdarza się, że wyżej wymienione badania, nie wykażą ognisk choroby ze względu na ich małą wielkość lub umiejscowienie.


Leczenie endometriozy

Do dziś medycyna nie jest w stanie podać jednoznacznej przyczyny występowania endometriozy, dlatego też proces leczenia ma na celu złagodzenie jej objawów. U kobiet cierpiących na te przypadłość, zaleca się stosowanie środków farmakologicznych z grupy gestagenów oraz analogów gonadoliberyny. Leki te mają za zadanie zahamować wydzielanie gonadotropin, a także zmniejszyć poziom estrogenów, co doprowadzi do zatrzymania procesu podziału komórkowego endometrium.

Czasami zdarza się, że standardowe leczenie przy pomocy środków farmakologicznych, nie przynosi pożądanych efektów . W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego pozwalającego na wycięciu zmian ogniskowych. W sporadycznych przypadkach, gdzie choroba jest bardzo zaawansowana i pozostałe sposoby leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów, przeprowadza się zabieg usunięcia jajników, które zazwyczaj są już zniszczone przez zrosty i torbiele czekoladowe. U kobiet, które nie planują zajścia w ciążę można wprowadzić tabletki antykoncepcyjne. Decyzję o sposobie leczenia zawsze podejmuje lekarz na podstawie indywidualnego wywiadu.

 

Endometrioza - naturalne metody łagodzenia objawów

Praktycy medycyny naturalnej zalecają kobietom chorym na endometriozę wykonywanie naprzemiennie ciepłych i zimnych nasiadówek (nie należy wykonywać kuracji podczas miesiączki). W uśmierzeniu bólu i zrelaksowaniu mięśni miednicy pomagają również gorące kąpiele. Stosowanie zimnych nasiadówek pomaga w zmniejszeniu stanu zapalnego i złagodzeniu dolegliwości bólowych.  
Kolejnym środkiem pomagającym zmniejszyć uciążliwe objawy endometriozy jest picie siemienia lnianego lub dodawanie go do zup, sałatek oraz koktajli. Siemię lniane zawiera kwasy omega 3 i antyoksydanty, które pomagają w zmniejszeniu narastania błony śluzowej macicy.
Wśród naturalnych metod leczenia endometriozy można wyróżnić również picie naparu z serdecznika pospolitego. Roślina ta posiada wiele składników, których właściwości powodują zwiększenie ilości przepływającej krwi w organach płciowych, przy czym zapobiegają powstawaniu skrzepów. Do codziennych posiłków warto wprowadzić także kurkumę , której substancje działają przeciwzapalnie zmniejszając przy tym dyskomfort towarzyszący endometriozie.

 

 

Podziel się
Następny artykuł

Aż 65 proc. nieplanowanych ciąż jest wynikiem niepowodzenia antykoncepcji. Jakie są tego przyczyny, wyjaśniają eksperci. czytaj dalej

Reklama