Reklama

Na czym polega endometrioza?

Każda kobieta posiada tzw. endometrium, czyli błonę śluzową macicy. Podczas całego cyklu miesiączkowego - wraz ze zmianą hormonów - endometrium zwiększa swoją grubość przygotowując się na ewentualne zagnieżdżenie zarodka lub złuszcza się w chwili, gdy nie dojdzie do zapłodnienia. Endometrioza jest przypadłością, która polega na umiejscowieniu się endometrium poza macicą. W takiej sytuacji podczas menstruacji śluzówka złuszcza się nawet w miejscach, do których się przeniosła. Endometrioza najczęściej dotyka pań będących w wieku rozrodczym.
 

Objawy endometriozy

Pierwszym z objawów świadczących o endometriozie może być ból podczas współżycia oraz trudności z zajściem w ciąże. Czasami zdarza się, że choroba jest na tyle podstępna, iż rozwija się powoli i bezobjawowo.
Do objawów endometriozy można zaliczyć zaburzenia cyklu miesiączkowego, obfite krwawienia i bóle miednicy mniejszej. Endometriozie często towarzyszy zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Sporadycznie zdarza się, że endometrioza powoduje wystąpienie krwawień acyklicznych, krwiomoczu, plamień kontaktowych lub krwawień z przewodu pokarmowego.
 

Endometrioza a ciąża

Bardzo często zdarza się, że u kobiet cierpiących na endometriozę dochodzi do niedrożności jajowodów, co może prowadzić do trudności z naturalnym zajściem w ciążę. Niedrożne jajowody to powikłanie endometriozy, które charakteryzuje się obecnością blizn i zrostów przerastających w poprzek światła jajowodu.
 

Rozpoznanie choroby

W celu zdiagnozowania endometriozy przeprowadza się laparoskopię lub laparotomię z biopsją. Obecnie odchodzi się od rozpoznawania choroby przy pomocy punkcji zatoki Douglasa i pobraniu z niej krwi, ponieważ jest to mniej precyzyjna metoda. W medycynie do zdiagnozowania endometriozy stosuje się także nieinwazyjne metody - w postaci USG i MRI. Czasami zdarza się, że wyżej wymienione badania, nie wykażą ognisk choroby ze względu na ich małą wielkość lub umiejscowienie.


Leczenie endometriozy

Do dziś medycyna nie jest w stanie podać jednoznacznej przyczyny występowania endometriozy, dlatego też proces leczenia ma na celu złagodzenie jej objawów. U kobiet cierpiących na te przypadłość, zaleca się stosowanie środków farmakologicznych z grupy gestagenów oraz analogów gonadoliberyny. Leki te mają za zadanie zahamować wydzielanie gonadotropin, a także zmniejszyć poziom estrogenów, co doprowadzi do zatrzymania procesu podziału komórkowego endometrium.

Czasami zdarza się, że standardowe leczenie przy pomocy środków farmakologicznych, nie przynosi pożądanych efektów . W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego pozwalającego na wycięciu zmian ogniskowych. W sporadycznych przypadkach, gdzie choroba jest bardzo zaawansowana i pozostałe sposoby leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów, przeprowadza się zabieg usunięcia jajników, które zazwyczaj są już zniszczone przez zrosty i torbiele czekoladowe. U kobiet, które nie planują zajścia w ciążę można wprowadzić tabletki antykoncepcyjne. Decyzję o sposobie leczenia zawsze podejmuje lekarz na podstawie indywidualnego wywiadu.

 

Endometrioza - naturalne metody łagodzenia objawów

Praktycy medycyny naturalnej zalecają kobietom chorym na endometriozę wykonywanie naprzemiennie ciepłych i zimnych nasiadówek (nie należy wykonywać kuracji podczas miesiączki). W uśmierzeniu bólu i zrelaksowaniu mięśni miednicy pomagają również gorące kąpiele. Stosowanie zimnych nasiadówek pomaga w zmniejszeniu stanu zapalnego i złagodzeniu dolegliwości bólowych.  
Kolejnym środkiem pomagającym zmniejszyć uciążliwe objawy endometriozy jest picie siemienia lnianego lub dodawanie go do zup, sałatek oraz koktajli. Siemię lniane zawiera kwasy omega 3 i antyoksydanty, które pomagają w zmniejszeniu narastania błony śluzowej macicy.
Wśród naturalnych metod leczenia endometriozy można wyróżnić również picie naparu z serdecznika pospolitego. Roślina ta posiada wiele składników, których właściwości powodują zwiększenie ilości przepływającej krwi w organach płciowych, przy czym zapobiegają powstawaniu skrzepów. Do codziennych posiłków warto wprowadzić także kurkumę , której substancje działają przeciwzapalnie zmniejszając przy tym dyskomfort towarzyszący endometriozie.

 

 

Podziel się
Następny artykuł

Problemy z zajściem w ciążę nie zawsze są skutkiem niepłodności. Często natomiast wynikają z niewiedzy na temat własnej fizjologii. Aż co 3. kobieta n... czytaj dalej