Aktualne badania w Twoim województwie

Egzema na dłoniach należy do chorób dermatologicznych, które nie są związane z występowaniem infekcji a ze stanem zapalnym skóry. Wiąże się z nieprzyjemnymi, widocznymi na jej powierzchni zmianami. Leczenie egzemy powinno rozpocząć się natychmiast po zauważeniu niepokojących objawów i konsultacji ze specjalistą.
Egzema na dłoniach — objawy
Egzema na dłoniach objawia się występowaniem czerwonych i bardzo swędzących stanów zapalnych. Skóra w obszarze nią objętym staje się nabrzmiała, zgrubiała a czerwone grudki przeistaczają się dość szybko w pękające pęcherze. W momencie pęknięcia, na powierzchni skóry pojawiają się nadżerki. Jeśli choroba postępuje, w późniejszym jej etapie ujawniają się zmiany ropne, które pozostawiają po sobie żółte strupy.
Egzema na dłoniach — przyczyny
Egzema na dłoniach może mieć podłoże genetyczne, alergiczne, być związana z zaburzeniami układu odpornościowego i krwionośnego lub być wynikiem kontaktu z określonymi alergenami. Stan skóry zdecydowanie pogarsza się, gdy na organizm człowieka wpływają dodatkowe czynniki takie jak stres lub brak higieny. Warto zaznaczyć, iż egzema na dłoniach nie jest zaraźliwa, chociaż zalicza się do chorób o przebiegu chronicznym.
Egzema na dłoniach dzieli się na dwa rodzaje ze względu na przyczynę jej występowania. Może ona ujawniać się po kontakcie z drażniącymi organizm czynnikami zewnętrznymi między innymi pokarmowymi, chemicznymi, metalicznymi lub kosmetycznymi. Mówi się wtedy o zmianach egzogennych, które manifestują się na powierzchni powiek, łokci i dłoni. Drugi rodzaj egzemy wynika z podłoża genetycznego i/lub nieprawidłowego funkcjonowania organizmu, najczęściej ujawnia się on w okolicach żylnych, jednak w rzadkich przypadkach pojawia się również na dłoniach.
Leczenie egzemy — konsultacja dermatologiczna
Leczenie egzemy sprawia pacjentom wiele problemów z uwagi na jej przewlekły charakter. W większości przypadków leczenie jej jest objawowe, po przeprowadzeniu konsultacji ze specjalistą dermatologii. Lekarz doradzi, w jakie środki należy się zaopatrzyć, by przykre dolegliwości zostały zniwelowane. Niejednokrotnie leczenie egzemy polega na łączeniu ze sobą wielu środków specjalistycznych i sposobów kuracji. Gdy egzema na dłoniach ma wyjątkowo agresywny przebieg, konieczne będzie zastosowanie leczenia miejscowego z wykorzystaniem steroidowych maści, które mają za zadanie zaleczyć powstałe już zmiany skórne.
Korzystne przy tego typu zmianach skórnych jest stosowanie naprzemiennie suchych i mokrych opatrunków. Warto przyjrzeć się również codziennej diecie pacjenta i wzbogacić ją o probiotyki. Jest to szczególnie zalecane, gdy lekarz zastosuje leczenie egzemy w postaci przyjmowania doustnych leków sterydowych.
Leczenie egzemy — codzienna pielęgnacja
Leczenie egzemy wiąże się to z koniecznością codziennej, wyjątkowej pielęgnacji kondycjonującej powierzchnię skóry. Leczenie egzemy polega również na unikaniu bardzo długich kąpieli, bardzo wysokich lub niskich temperatur oraz zrezygnowaniu z ostrych środków czyszczących na rzecz używania mydła, które posiada neutralne dla skóry pH. Skuteczne okazują się środki nawilżające, które dedykowane są skórze z problemami dermatologicznymi.
Więcej na temat leczenia egzemy dowiesz się na https://www.febumed.com.pl/Egzema-na-dloniach-zdjecia-leczenie-i-przyczyny-blog-pol-1526377693.html
Niewątpliwie pogoda za oknem wpływa na nasze chęci i plany, a zima, która towarzyszy nam od kilku tygodni powoduje minimalizowanie ja czytaj dalej