Reklama
EDM w chmurze czy lokalnie – podpowiadamy rozwiązania

Od 1 stycznia 2019 roku wszystkie placówki medyczne mają obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej. Niezależnie więc, czy prowadzisz gabinet lekarski, przychodnię, czy klinikę stomatologiczną, musisz posiadać odpowiedni system pozwalający na tworzenie EDM. Do wyboru masz oprogramowanie medyczne w chmurze oraz lokalne. Czym się od siebie różnią i które z nich jest lepsze? Odpowiedź w artykule poniżej

Elektroniczna dokumentacja medyczna a RODO

Wybierając oprogramowanie dla przychodni, trzeba pamiętać, że EDM to dane wrażliwe, które muszą być nie tylko chronione przed dostępem do osób trzecich, lecz także nie mogą one ule zniszczeniu przez wiele lat. Większość dokumentacji medycznej poszczególnych pacjentów, nie wliczając w to zdjęć rentgenowskich, musi być przechowywana przez 20 lat. To jednak nie wszystko. Muszą być one zgodne z wytycznymi RODO, określające zasady przetwarzania danych osobowych, takie jak: zgodność z prawem, rzetelność i przejrzystość sposobu przetwarzania, ograniczenie celu, minimalizacja danych, integralność oraz poufność danych. W związku z tym dane mogą być zbierane oraz przechowywane w konkretnych i jasno określonym celu i nie należy ich przetwarzać dalej w sposób niezgodny z tymi celami. Administratorzy danych są zobowiązani do zabezpieczenia danych przed utratą oraz ochrony przed niedozwolonym lub niezgodnym z prawem ich przetwarzaniem.

Zabezpieczenie dużych ilości danych medycznych jest trudnym wyzwaniem, można do tego celu korzystać z oprogramowania dla gabinetów lokalnych oraz w chmurach, czym oba rozwiązania się cechują?

Lokalne oprogramowanie dla przychodni

Wiele firm oferuje placówkom medycznym opcja instalacji specjalistycznego oprogramowania medycznego. Należy jednak pamiętać, że odpowiednie oprogramowanie w takiej sytuacji to nie wszystko, trzeba również posiadać odpowiedni sprzęt, a także zabezpieczenia, co jest już znacznie poważniejszym wyzwaniem, szczególnie dla mniejszych placówek medycznych. Dlaczego?

Korzystając z oprogramowania lokalnego, trzeba mieć miejsce na stworzenie serwerowni, co więcej, potrzebny jest również serwer, na którym będę zapisywane kopie zapasowe dokumentów, by w razie jakiejkolwiek awarii nie utracić cennych dokumentów. To jednak nie wszystko. Pomieszczenie, w którym są przechowywane serwery z danymi zapasowymi, muszą być odpowiednio zabezpieczone przed włamaniem oraz posiadać klimatyzacje, by utrzymywać w nim stałą temperaturę.

Co więcej, oprogramowanie lokalne jest bardziej narażone na wszelkie awarie, czy problemy z powodu utraty prądu. W takim momencie przyjmowanie pacjentów jest niemożliwe.

Warto jednak pamiętać, że posiadając oprogramowanie lokalne, ograniczamy przesyłanie danych poza serwer. W związku z tym są one mniej narażone na ewentualne wycieki.

Program do prowadzenia EDM w chmurze

Korzystanie z programu dla przychodni w chmurze ma wiele zalet. Przede wszystkim nie musisz się martwić o cały sprzęt do przechowywania danych, czy tworzenie kopii zapasowych. Co więcej, oprogramowanie medyczne w chmurze jest łatwo dostępne, nie tylko z komputera w gabinecie medycznym, ale również z każdego uprzędzenia mobilnego. Dzięki temu łatwiej z niego korzystać w różnych sytuacjach.

Rozwiązanie takie ma jednak również swoje wady. Przede wszystkim dane poufne muszę zostać przesłane z komputerów w gabinetach medycznych na zewnętrzne serwery. Muszą więc przejść dość skomplikowaną drogę przez router i sieć. Co więcej, przekazując informacje do firm zewnętrznych, traci się nad nią wyłączoną kontrolę, z czym wiąże się wiele zagrożeń. Dlatego też wybierając takie rozwiązanie, należy dokładnie sprawdzić ofertę firmy oraz umowę, która zostanie podpisana na usługi. Jakie są najistotniejsze kwestie oprogramowania dla przychodni w chmurze?

Trzeba pamiętać, że tylko aplikacje działające w oparciu o przeglądarkę internetową to systemy chmurowe. Cała reszta stanowi jedynie rozwiązania pośrednie. Firmy oferujące usługę SaaS powinny udzielić dokładnych informacji, gdzie przechowywane są dane wrażliwe, oraz czy posiadają odpowiednie zabezpieczenia, zapewniające:

  • bezpieczeństwo energetyczne, na wypadek braku dostaw prądu,
  • ochronę przeciwpożarową
  • odpowiedni monitoring
  • zabezpieczenie komunikacyjne, oparte na dużej ilości przyłączonych sieci szkieletowych.

Oprogramowanie medyczne w chmurze i lokalne – najważniejsze różnice

Sposób i miejsce przechowywania elektronicznej dokumentacji medycznej wpływa również na jej funkcjonalność. Choć lokalny system dla przychodni ogranicza możliwość wycieku danych, wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, by móc z niego korzystać, ale także dużych nakładów finansowych. Korzystając z oprogramowania dla gabinetów lekarskich, nie mamy zazwyczaj możliwości dojścia do danych poza terenem placówki medycznej.

Oprogramowanie dla przychodni w chmurze daje znacznie więcej możliwości działania. Tak, jak wcześniej było wspomniane można z nich korzystać z różnych urządzeniach mobilnych. Dzięki czemu bez trudu można wystawić e-receptę, e-skierowanie, czy e-ZLA również poza gabinetem lekarskim, co sprawdza się w szczególności, podczas domowych wizyt lekarskich. Aplikacje medyczne ułatwią również prowadzenie teleporad, czy innych działań z zakresu telemedycyny. Takie rozwiązanie jest również korzystniejsze dla pacjenta, który może sam zarejestrować się na wizytę online, lub skorzystać z możliwości szybkiego odwołania wizyty przez SMS-a.

 

Podziel się
Następny artykuł

W jaki sposób można uzyskać dostęp do Zintegrowanego Informatora Pacjenta przez dzieci, osoby ubezwłasnowolnione częściowo albo całkowicie lub pełnomo... czytaj dalej