Reklama
Dwie trzecie mężczyzn po 40. roku życia nigdy nie wykonało badania w kierunku raka prostaty

Dwie trzecie mężczyzn w wieku min. 40 lat nigdy nie wykonało badania profilaktycznego w kierunku raka prostaty – wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Prostata na lata”.

Wśród nich 29,4% nigdy nie badało się profilaktycznie pod kątem raka prostaty i nie ma określonych planów w tym zakresie. Kolejne 27,4% nie wykonywało badań profilaktycznych i w ogóle nie widzi takiej potrzeby.

Badania profilaktyczne dopiero po 60 roku życia

Badania profilaktyczne pod kątem raka prostaty zdecydowanie częściej wykonują mężczyźni w wieku min. 60 lat. W tej grupie połowa mężczyzn wykonała badania profilaktyczne przynajmniej raz (26,2%) lub bada się systematycznie raz na dwa-trzy lata (13,2%), podczas gdy wśród mężczyzn w wieku 40-59 lat badania profilaktyczne wykonywało 12,6%, w tym tylko 2,2% bada się systematycznie raz w roku lub raz na dwa-trzy lata.

Potrzebna motywacja

Mężczyźni z grupy wiekowej 40+ najchętniej wykonaliby badania profilaktyczne w kierunku raka prostaty za namową lekarza rodzinnego lub innych ekspertów medycznych (31,6%) lub żony albo partnerki (26,4%). Lekarze i eksperci medyczni oraz żona lub partnerka pozostają osobami, które mają największy wpływ na decyzję o wykonaniu badania profilaktycznego niezależnie od sytuacji finansowej i zawodowej, wykształcenia czy miejsca zamieszkania. Jednocześnie prawie co dziesiąty mężczyzna deklaruje, że nikt nie byłby w stanie namówić go na wykonanie badania profilaktycznego w kierunku raka prostaty (8,4%).

Rak prostaty - drugi najgroźniejszy nowotwór u mężczyzn

„Wielu mężczyzn odwleka wizytę u urologa. Spowodowane jest to zarówno skrępowaniem, jak i brakiem podstawowej wiedzy na ten temat. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów za rok 2010 rak prostaty jest drugim (po raku płuca) nowotworem, na który zapadają i drugim najczęstszym nowotworem, z którego powodu umierają mężczyźni w Polsce. Rak prostaty dość długo może rozwijać się  bezobjawowo. Jeśli odpowiednio wcześnie podejmiemy świadomą decyzję o sprawdzeniu stanu swojego zdrowia, damy sobie szansę  na  wykrycie nowotworu w fazie, w której można leczyć go radykalnie i skutecznie. Wczesnemu wykrywaniu raka może służyć regularne badanie gruczołu krokowego u urologa oraz oznaczenie poziomu PSA w krwi. Badania te zaleca się osobom, które przekroczyły 50. rok życia lub wcześniej, w przypadku pojawienia się  zaburzeń w oddawaniu moczu, lub wówczas, gdy najbliżsi krewni (ojciec, brat) zachorowali na raka stercza w młodym wieku” – mówi dr n. med. Iwona Skoneczna, z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, ekspert kampanii „Prostata na lata”.

Pamiętaj, nie lekceważ niepokojących objawów układu moczowo-płciowego, badajmy się regularnie u lekarza urologa!

Źródło: prostatanalata.pl

Podziel się
Następny artykuł

By zmienić zakrzywiony obraz urologii, najwięksi specjaliści w kraju, zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Urologicznym, postanowili odczarować urologię w... czytaj dalej