Reklama
Dlaczego sprężarki są potrzebne w przemyśle stomatologicznym?

Sprężarki należą do urządzeń o dość szerokim zastosowaniu. Ich możliwości wykorzystywane są m.in. w różnych gałęziach przemysłu, a także w medycynie. Sprzęt tego typu potrzebny jest między innymi w gabinetach stomatologicznych.

Czym jest sprężarka?

Sprężarki są powszechnie stosowanymi maszynami energetycznymi, które pozwalają na otrzymywanie podwyższonego ciśnienia gazu lub wywołanie jego przepływu. Dzieje się to w efekcie zassania ciśnienia i poddania go procesowi sprężania. Dochodzi wówczas do wytworzenia dużej ilości ciepła, które zostaje odprowadzane poprzez zamontowane w urządzeniu układy chłodzenia.

Sprężarka umożliwia właściwe działanie bardzo wielu sprzętów i maszyn, z którymi stykamy się na co dzień. Przykładem może być choćby suszarka do włosów, lodówka, odkurzacz, chłodziarka czy samochód. Sprężarki są także napędem rozmaitych narzędzi przemysłowych, jak np. wiertarki czy młoty. Pozwalają też na natryskowe malowanie, oczyszczanie różnych urządzeń czy napompowanie opon w aucie. Ponadto każdy stomatolog korzysta w swej codziennej pracy z możliwości, jakie posiada sprężarka.

Rodzaje sprężarek

Jedną z popularniejszych form sprężarek są kompresory, wykorzystywane m.in. w gabinetach stomatologicznych. Często oba określenia traktowane są jak synonimy, choć trzeba podkreślić, że bywa to niekiedy nieco mylące, ponieważ nie wszystkie rodzaje sprężarek są kompresorami. Innymi wariantami takich urządzeń są dmuchawy i wentylatory.

Istnieje również inny podział sprężarek, który uwzględnia budowę maszyny. Na tej podstawie którego wyróżnić można modele przepływowe i wyporowe. Do drugiej grupy należą m.in.:

Sprężarki śrubowe i tłokowe są najbardziej powszechne. Przykładem zastosowania tego typu modeli urządzeń jest przemysł stomatologiczny.

Sprężarki w stomatologii

W gabinetach stomatologicznych wykonywane są różnego rodzaju zabiegi, które wymagają zastosowania ciśnieniowego powietrza o odpowiedniej jakości. To właśnie ono stanowi, wraz z energią elektryczną, podstawowy napęd wszelkich maszyn i urządzeń dentystycznych. Z tego powodu każdy gabinet stomatologiczny wyposażony jest w profesjonalny unit, którego elementem zasilającym jest sprężarka dostarczająca właściwe powietrze.

Warto pamiętać, że ciśnienie generowane przez taki kompresor należy poddawać regularnej kontroli – nie może być ono ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie, ponieważ wówczas poszczególne narzędzia nie będą działać w prawidłowy sposób i ulegną awarii. W efekcie praca, którą zajmuje się stomatolog, może okazać się niemożliwa do wykonania. Należy również dodać, że sprężarka musi być zainstalowana w odpowiednim miejscu, tzn. przede wszystkim przewiewnym, czystym i suchym. Często sprzęt tego typu umieszczany jest w piwnicy. Jeśli przewody, które łączą sprężarkę z unitem, są montowane w podłodze, trzeba zadbać o odpowiednią izolację termiczną. Chłodny beton i nagrzany kompresor mogą bowiem dać rezultat w postaci skraplającego się powietrza. W efekcie wytworzona wilgoć zaszkodzi urządzeniom stomatologicznym.

Stomatolog – jaka sprężarka?

Jak wspomnieliśmy, istnieje wiele rodzajów takich maszyn. Przez stomatologów bardzo chętnie stosowane są przede wszystkim sprężarki śrubowe. Cechuje je duża wydajność, przez co spełniają wszystkie oczekiwania lekarzy, zapewniając im dobre warunki pracy.

Trzeba również wspomnieć, że w gabinetach medycznych, gdzie szczególną wagę należy przyłożyć do idealnej higieny i czystości, wykorzystywane są jedynie bezolejowe wersje kompresorów. Co to oznacza? Sprężone powietrze wytwarzane przez taką maszynę nie zawiera oleju, którego opary mogłyby dostać się przez końcówki dentystyczne do organizmu pacjenta. Substancja taka stanowiłaby nie tylko źródło groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń, ale dodatkowo przyczyniała się do uszkodzenia sprzętu medycznego.

Choć sprężarki śrubowe są najbardziej polecane do gabinetów dentystycznych, sporo producentów oferuje stomatologom kompresory tłokowe, również w wersji bezolejowej.

Wiele sprężarek, z których korzystają stomatolodzy, posiada również funkcjonalny osuszacz. Jego zadaniem jest wyeliminowanie nawet najmniejszych ilości wody ze sprężonego powietrza. Przekłada się to nie tylko na wyższy standard wykonywanych przez stomatologa zabiegów i większe bezpieczeństwo pacjenta, ale jednocześnie na ochronę unitu przed kontaktem z wodą. W ten sposób ma się gwarancję, że sprzęt medyczny zachowa dłuższą żywotność. Niektóre z dostępnych na rynku modeli wyposażone są również w różnego rodzaju filtry, w tym także bakteriologiczne.

Bardzo istotne jest też, aby kompresor stomatologiczny działał możliwie najciszej. Generowanie dużego hałasu utrudnia pracę i powoduje dyskomfort. W tym celu stosowane są specjalne, plastikowe obudowy o właściwościach wyciszających. Dzięki temu sprężarka może być zamontowana w gabinecie stomatologicznym, zamiast w zupełnie osobnym miejscu (czyli np. piwnicy).

Czym jeszcze powinna charakteryzować się sprężarka, z której korzysta stomatolog? Poza wydajnością, wysoką jakością powietrza i niskim poziomem hałasu, do najistotniejszych kwestii zaliczyć trzeba sprawne działanie, brak awaryjności i nieskomplikowaną obsługę maszyny. Stomatolog powinien mieć możliwość skupienia i koncentracji jedynie na wykonywanych czynnościach i zabiegach, a nie na pracy urządzenia. Wielu lekarzy zwraca także uwagę na niski koszt zakupu i eksploatowania sprzętu, a także możliwość bezproblemowego dostępu do części zamiennych

Zakup sprężarki

Od właściwego wyboru sprężarki zależna jest jakość sprężonego powietrza i praca unitu, a tym samym sprawne funkcjonowanie całego gabinetu stomatologicznego. Aby mieć pewność, że sprzęt spełni wszystkie oczekiwania, zwłaszcza te dotyczące trwałości i wydajności, należy zapoznać się z ofertą renomowanych firm, które proponują sprężarki i kompresory stomatologiczne najwyższej jakości. Ważne też, aby zakupiony sprzęt posiadał gwarancję na co najmniej dwa lata.

Konsultacje w zakresie zagadnień stomatologicznych: Allecoudent

Podziel się
Następny artykuł

Problemy z zębami mogą być przyczyną zapalenia zatok, ale niewyleczona choroba zatok może też powodować powikłania stomatologiczne, np. wypadanie impl... czytaj dalej