Reklama
Dlaczego mycie rąk jest ważne? Podpowiada UNICEF
15 października 2016 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk. UNICEF alarmuje, że w 2015 r. na całym świecie ponad 300 000 dzieci poniżej 5. roku życia zmarło na skutek chorób biegunkowych spowodowanych przez brak dostępu do czystej i pitnej wody oraz sanitariatów.

To ponad 800 dzieci każdego dnia. Wielu tym zgonom można było zapobiec poprzez prostą czynność polegającą na myciu rąk przy użyciu mydła.

Każdego roku 1,4 mln dzieci umiera z powodu chorób, którym potrafimy zapobiegać, takich jak zapalenie płuc czy biegunka - powiedział Sanjay Wijesekera, dyrektor programowy UNICEF ds. wody, warunków sanitarnych i higienicznych. To są zatrważające liczby, ale mogą one być znacznie zmniejszone poprzez wdrożenie i stałe praktykowanie przez dzieci i ich rodziny jednej czynności: mycia rąk. Mycie rąk mydłem przed posiłkiem i po skorzystaniu z toalety zmniejsza prawdopodobieństwo biegunki o 40%. 

Dlaczego warto myć ręce?

Właściwa praktyka mycia rąk przyczynia się również do zdrowego rozwoju dzieci. Mycie rąk poprawia frekwencję w szkołach poprzez ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób, którym potrafimy zapobiegać. To oznacza, że ze względu na chorobę dzieci nie muszą zostawać w domu. - Mycie rąk naprawdę ma sens. To jeden z najważniejszych środków prewencyjnych, który chroni dzieci przed chorobami: jest prosty, tani i skuteczny - dodaje Wijesekera. 

Fakty o myciu rąk

  • 1 gram kału zawiera 100 mld bakterii.

  • Zaledwie 1 na 5 osób na świecie myje ręce po skorzystaniu z toalety.

  • Każdego roku, na skutek biegunki i zapalenia płuc 1,7 mln dzieci umiera przed swoimi piątymi urodzinami.

  • Mycie rąk przy użyciu mydła po skorzystaniu z toalety i przed posiłkiem zmniejsza ryzyko biegunki u dzieci o ponad 40%.

  • Ostre infekcje oddechowe takie jak zapalenie płuc są główną przyczyną śmierci dzieci poniżej 5. roku życia.

  • Badania wskazują, że mycie rąk mydłem po skorzystaniu z toalety i przed posiłkiem zmniejszyłoby liczbę przypadków zachorowania na zapalenie płuc wśród dzieci o około 1/4.

 

Źródło: UNICEF

Podziel się
Następny artykuł

Bezsenność to jedna z chorób XXI wieku. Natłok obowiązków, zbyt szybkie tempo życia, przeciążenia organizmu to tylko nieliczne przyczyny problemów ze... czytaj dalej