Reklama
Depresja – czym jest ta choroba i jak ją rozpoznać u najbliższych?

Depresja jest chorobą, którą trudno rozpoznać. Każdy może mieć bowiem słabszy dzień, kiedy dopada go zły nastrój i apatia. Dlatego też jest to schorzenie, które można łatwo zakamuflować. Zresztą wiele osób chorych na depresję nie dopuszcza do siebie takiej myśli. Jak rozpoznać ten problem psychiczno-emocjonalny u najbliższych?

Depresja — objawy

Zdarza się, że depresja jest niemal wypisana na twarzy chorych osób. Wówczas są one smutne, przygnębione czy apatyczne i nie mają na nic chęci. Jednak nawet depresja bez przyczyny może nie dawać takich objawów, a osoby cierpiące na to schorzenie wcale nie muszą być cały czas smutne. Zdarza się, że jest wręcz odwrotnie i są one sympatyczne czy ekstrawertyczne. Ich emocje nie są wówczas szczere, bo tak naprawdę nie cieszą się życiem. Właśnie taką depresję rozpoznać jest najtrudniej. Co może świadczyć o tym, że bliskich trapią poważne problemy?

Dużo o stanie psychicznym takiej osoby może powiedzieć brak chęci do działania. Jeśli bliska osoba dotychczas cieszyła się życiem, uprawiała sport czy z chęcią chodziła na zajęcia muzyczne, a teraz jest zupełnie inaczej i wykręca się z tego przy każdej nadążającej się okazji, świadczy to o tym, że coś jest nie tak. Kolejnym symptomem problemów jest udawana radość. Wbrew pozorom nie tak trudno ją rozpoznać. Wystarczy spojrzeć na oczy, które podczas prawdziwej radości powinny być nieco przymknięte.

Osoba zmagająca się z depresją ma na ogół również pesymistyczną wizję świata. Nie interesuje jej też zdrowa dieta. Przy depresji zjada się wiele niezdrowych przekąsek, które są bogate w cukry i tłuszcze. W końcu depresja w większości przypadków objawia się częstymi i nagłymi zmianami nastroju. Osoba chora na depresję w ciągu kilku minut może zmienić się z rozgniewanej czy płaczącej w bardzo radosną i odwrotnie.

Depresja — do czego prowadzi?

Jako że każdy może mieć zły dzień i większość zmaga się z jakimiś problemami, najgorsza jest depresja bez powodu. Widząc powyższe symptomy u bliskiego, warto skontaktować go z psychiatrą lub psychologiem. Depresja bez leczenia dla takiej osoby może skończyć się tragicznie. Bardzo często jednostki zmagające się z depresją w różny sposób okaleczają swoje ciało, choć groźniejsze są próby samobójcze, co dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale niestety coraz częściej także i nastolatków. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja specjalisty i odpowiednie leczenie przy wykorzystaniu specjalistycznych leków, choć również terapii.

Podziel się
Następny artykuł

Szybkie tempo życia, stres i rozluźnienie więzów społecznych sprzyjają podejmowaniu zachowań destrukcyjnych, a uzależnienia stają się jednym z czytaj dalej