Reklama
Czynnościowy ból brzucha u dzieci – podstawowe informacje, które powinien zdobyć każdy odpowiedzialny rodzic

Bóle brzucha u małych dzieci mogą pojawiać się naprawdę często, jednak nie zawsze będą one powodem do niepokoju rodziców. Niestety, często mogą się one nasilać lub ich częstotliwość rośnie na tyle, że trudno nie być zaniepokojonym. W niektórych przypadkach można mieć do czynienia właśnie z czynnościowymi bólami brzucha.

Ból brzucha u małych dzieci

Czynników, które wpływają na ból brzucha, może być naprawdę bardzo wiele. Nie wszystkie one będą powodem do niepokoju. Czasem jedzenie, które dziecko spożywało lub stres czymś spowodowany będzie objawiał się właśnie bólem brzucha, które dziecko będzie nam komunikować.

Niestety, badania wykazują, że aż 38% dzieci cierpi na bóle brzucha, które pojawiają się raz w tygodniu. Taka częstotliwość sprawia, że jest to już realny problem rodziców, i muszą się nim zainteresować. W takich przypadkach również warto szukać zależności, które mogą bóle tłumaczyć – jeżeli powodem będzie stres, ból może być wywoływany np. przed klasówkami, sprawdzianami lub przed lekcją z konkretnym nauczycielem, którego dziecko się czy to boi, czy jest po prostu bardzo wymagający i wiele wymaga od swoich uczniów.

Fakt, że bóle brzucha występują u dziecka nawet raz w tygodniu, może również wskazywać na to, że dziecko ma problem właśnie z czynnościowymi bólami brzucha.

Co jest przyczyną bólu brzucha u dzieci?

Odnalezienie wszystkich przyczyn bólów brzucha może być bardzo trudne, jak i nie niemożliwe, i tak będzie właśnie w przypadku czynnościowych bólów brzucha. Chociaż to zagadnienie jest badane coraz chętniej, kolejne wyniki często dostarczają więcej kolejnych pytań, niż właściwych odpowiedzi. Eksperci wskazują, że czynnika, wpływające na pojawianie się czynnościowych bólów brzucha, możemy zakwalifikować do przyczyn genetycznych, psychicznych czy fizjologicznych. Jak widać, czynniki te są bardzo od siebie różne, a niekiedy dziecko nie jest w stanie dostarczyć lekarzowi tak dokładnych informacji, by ten był w stanie szybko i skutecznie zidentyfikować problem, które powoduje bóle brzucha.

Dowiedz się więcej o czynnościowym bólu brzucha → https://biogaia.pl/zastosowanie/dzieci-3-18-lat/czynnosciowy-bol-brzucha/

Bardzo wiele przypadków bólów brzucha pojawia się u dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Jest to okres, w którym dzieci zaczynają chodzić regularnie do szkoły, jak więc widać, w wielu przypadkach może być to po prostu stres, który szkoła u dzieci wywołuje. Nie znaczy to jednak, że w przypadku każdego dziecka, które właśnie rozpoczęło chodzenie do szkoły i pojawiły się u niego bóle brzucha, przyczyną jest tylko i wyłącznie stres z nią związany.

Psychika a bóle brzucha u starszych dzieci

Powyższe wątpliwości nie sprawia jednak, że psychika jest problemem rzadko wpływającym na pojawianie się bólów brzucha – jest wręcz odwrotnie, i również u dzieci w wieku od 8 do 12 lat często uważa się, że to właśnie czynniki psychiczne i stresowe wpływają na pojawienie się bólów brzucha. I w tym przypadku warto szukać czynników i zależności, które wpływają na pojawianie się bólu. Klasówki, konflikty z rówieśnikami czy inne problemy, które wynikają z tej ogromnej socjalizacji, mogą znacząco wpływać na to, że dziecko ma bóle brzucha.

Dowiedz się więcej o Lactobacillus reuteri → https://biogaia.pl/probiotyki/limosilactobacillus-reuteri/

Jak radzić sobie z bólami brzucha?

Jeżeli z problemem tym nie możemy sobie poradzić, jak najbardziej wskazana jest wizyta lekarska. Lekarz, jako specjalista, będzie w stanie nam pomóc, nakierować na właściwą drogę lub skierować do lekarzy specjalistów, który będą w stanie przeprowadzić dalsze badania i bardziej zaawansowane i dogłębne kontrole stanu zdrowia dziecka.

Jeżeli podejrzewa się, że przyczyną bólów brzucha jest szkoła i stres z nią związany, warto z dzieckiem po prostu o tym problemie rozmawiać. Strach przed nauczycielem czy po prosu niepowiedzianą kartkówką? A może problemy wynikają z tego, że stawiamy przed dzieckiem tak ogromne wymagania, że cały czas boi się ono, że nie jest w stanie ich spełniać? Jak widać, ten problem może być bardziej skomplikowany, dlatego tak ważne jest podejście do niego na chłodno i rozważanie różnych opcji.

Często przyczyną bólów brzucha może być pożywienie, które spożywa dziecko. Czasem związek z tym mają również alergie. Jeżeli więc ból pojawia się dość nieregularnie, jednak stosunkowo często, dobrą opcją jest notowanie tego, co dziecko jadło danego dnia. Następnie, należy w takich notatkach zaznaczać daty, w których do bólów brzucha dochodziło. Może się okazać, że jeden składnik potraw, które przygotowujemy, ma wpływ na bóle brzucha, a ciężko będzie to określić „z pamięci”, dlatego tak ważne jest notowanie i skrupulatne zapisywanie tego, co dziecko spożywa. Można nawet wypisać składniki, które zostały użyte do przygotowania konkretnych posiłków, jeżeli jest ich naprawdę wiele.

Perystaltyka jelit i problemy z nią również mogą prowadzić do problemów z bólami brzucha. W tym przypadku często problemem jest mikroflora jelitowa, która może mieć swoje problemy. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem na bóle brzucha może okazać się przyjmowanie odpowiednich probiotyków.

To jednak tylko kilka bardzo licznych opcji, które mogą powodować bóle brzucha. To problem bardzo zróżnicowany, i istnieje olbrzymia ilość czynników, które mogą do nich prowadzić – od tych błahych po naprawdę poważne. Dlatego, jeżeli jako rodzice sami nie jesteśmy w stanie określić, co jest realnym problemem naszego dziecka i skąd pojawiają się u niego regularne ból brzucha, warto skonsultować się z lekarzem.

Liczba znaków (ze spacjami) jednego tekstu: 5407

Podziel się
Następny artykuł

Dzieci nie potrafią zadbać o własne zdrowie. Jako rodzic powinieneś zadbać o zdrowie swojego dziecka, wyrabiając w nim zdrowe nawyk czytaj dalej