Reklama
Czym zajmują się neurolodzy?

Nasz układ nerwowy wpływa na pracę całego naszego organizmu. Jeśli jego procesy zostają zaburzone należy wybrać się do neurologa. Nie każdy jednak jest świadomy, jakie choroby leczy się u tego specjalisty, nie każdy wie, jakie schorzenia mogą mieć podłoże neurologiczne. Na szczęście tego wszystkiego można się dowiedzieć z naszego artykułu, więc koniecznie czytajcie dalej.

Neurologia – co właściwie leczy?

Jeśli nie wiesz, czym zajmuje się neurolog, to na pewno nie jest to powód do wstydu. Jest to bowiem jedna z najbardziej skomplikowanych specjalizacji, która wymaga wielu lat doświadczenia. Warto w szczególności zwrócić uwagę, że neurolog przede wszystkim zajmuje się schorzeniami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Nie jest to więc tylko mózg. Warto zwrócić uwagę, że neurologia bardzo często zajmuje się podobnymi przypadkami, co psychiatria, jednak istnieje między nimi ważna różnica. W przypadku psychiatrii skupiamy się przede wszystkim na przemianach biochemicznych w mózgu. Jeśli natomiast chodzi o neurologię, to najistotniejsze stają się uszkodzeni układu nerwowego.

Neurolodzy w szczególności zainteresowani są nerwami obwodowymi, rdzeniem kręgowym, a także mózgiem. Zanim zostaniemy skierowanie na rezonans i inne bardziej dokładne badania, zazwyczaj będziemy poddani podczas wizyty prostym testom, których zadanie będzie sprawdzenie reakcji naszego organizmu na różne bodźce. W tej specjalizacji możemy spotkać również neurochirurgów, którzy specjalizują się między innymi w operacjach mózgu.

 

Co powinno nas skłonić do wizyty u neurologa?

Istnieje szereg powodów, które powinny nas skłonić do wizyty u neurologa. Niestety, wiele z nich wydaje się dla pacjentów zbyt błahych, by umawiać wizytę u specjalistę. Część z nich może być bowiem wiązana ze zmęczeniem, zmianą pogodą lub chwilowym spadkiem koncentracji. Jeśli jednak zauważamy powracające się symptomy wymienione poniżej, to z całą pewnością powinniśmy się wybrać do specjalisty.

Jak więc mogą być to objawy? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Jednym z przykładów jest powracające mrowienie lub sztywnienie różnych kończyn ciała. W przypadku cieśni nadgarstka będą to na przykład palce. Bardzo często u osób, które leczą się na schorzenia neurologiczna występuje tiki i niekontrolowane ruchy mięśni. Można u siebie również zauważyć wszelkiego rodzaju osłabienia mięśniowe, a nawet niedowłady. Część pacjentów skarży się natomiast na nagłe pogorszenie się wzroku. Do tego dochodzą nawracające bóle głowy. Można ponadto wyróżnić problemy z koncentracją i równowagą, a także koordynacją ruchową. Częste jest również pogorszenie się pamięci.

Wymienione objawy w wielu przypadkach nie są swoiste i często nie oznaczają żadnej choroby. Należy na jednak zwrócić szczególną uwagę, jeśli powtarzają się w sposób ciągły. W takich przypadkach konieczna może się okazać wizytą u neurologa i przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki, która pozwoli wskazać właściwą metodę leczenia.

Podziel się
Następny artykuł

Chorzy na stwardnienie rozsiane czekają na terapię czasami nawet dwa lata. W tym czasie stają się na tyle niepełnosprawni, że są zmuszeni zrezygnować... czytaj dalej