Aktualne badania w Twoim województwie
Nasz układ nerwowy wpływa na pracę całego naszego organizmu. Jeśli jego procesy zostają zaburzone należy wybrać się do neurologa. Nie każdy jednak jest świadomy, jakie choroby leczy się u tego specjalisty, nie każdy wie, jakie schorzenia mogą mieć podłoże neurologiczne. Na szczęście tego wszystkiego można się dowiedzieć z naszego artykułu, więc koniecznie czytajcie dalej.
Neurologia – co właściwie leczy?
Jeśli nie wiesz, czym zajmuje się neurolog, to na pewno nie jest to powód do wstydu. Jest to bowiem jedna z najbardziej skomplikowanych specjalizacji, która wymaga wielu lat doświadczenia. Warto w szczególności zwrócić uwagę, że neurolog przede wszystkim zajmuje się schorzeniami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Nie jest to więc tylko mózg. Warto zwrócić uwagę, że neurologia bardzo często zajmuje się podobnymi przypadkami, co psychiatria, jednak istnieje między nimi ważna różnica. W przypadku psychiatrii skupiamy się przede wszystkim na przemianach biochemicznych w mózgu. Jeśli natomiast chodzi o neurologię, to najistotniejsze stają się uszkodzeni układu nerwowego.
Neurolodzy w szczególności zainteresowani są nerwami obwodowymi, rdzeniem kręgowym, a także mózgiem. Zanim zostaniemy skierowanie na rezonans i inne bardziej dokładne badania, zazwyczaj będziemy poddani podczas wizyty prostym testom, których zadanie będzie sprawdzenie reakcji naszego organizmu na różne bodźce. W tej specjalizacji możemy spotkać również neurochirurgów, którzy specjalizują się między innymi w operacjach mózgu.
Co powinno nas skłonić do wizyty u neurologa?
Istnieje szereg powodów, które powinny nas skłonić do wizyty u neurologa. Niestety, wiele z nich wydaje się dla pacjentów zbyt błahych, by umawiać wizytę u specjalistę. Część z nich może być bowiem wiązana ze zmęczeniem, zmianą pogodą lub chwilowym spadkiem koncentracji. Jeśli jednak zauważamy powracające się symptomy wymienione poniżej, to z całą pewnością powinniśmy się wybrać do specjalisty.
Jak więc mogą być to objawy? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Jednym z przykładów jest powracające mrowienie lub sztywnienie różnych kończyn ciała. W przypadku cieśni nadgarstka będą to na przykład palce. Bardzo często u osób, które leczą się na schorzenia neurologiczna występuje tiki i niekontrolowane ruchy mięśni. Można u siebie również zauważyć wszelkiego rodzaju osłabienia mięśniowe, a nawet niedowłady. Część pacjentów skarży się natomiast na nagłe pogorszenie się wzroku. Do tego dochodzą nawracające bóle głowy. Można ponadto wyróżnić problemy z koncentracją i równowagą, a także koordynacją ruchową. Częste jest również pogorszenie się pamięci.
Wymienione objawy w wielu przypadkach nie są swoiste i często nie oznaczają żadnej choroby. Należy na jednak zwrócić szczególną uwagę, jeśli powtarzają się w sposób ciągły. W takich przypadkach konieczna może się okazać wizytą u neurologa i przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki, która pozwoli wskazać właściwą metodę leczenia.
Dziennikarz od śmierci ojca żył w strachu, że jemu również przydarzy się udar. Nie zmienił jednak trybu życia i nie dbał wystarczająco o zdrowie. Uważ... czytaj dalej