Reklama
Czym jest protetyka stomatologiczna i co warto o niej wiedzieć?

Dla wielu z nas protetyka stomatologiczna kojarzyć się może z osobami, które z wiekiem utraciły swoje naturalne zęby. Jak się jednak okazuje, z coraz szerszych możliwości tej dziedziny stomatologii korzystają osoby w różnym wieku. Czym tak właściwie zajmuje się protetyka? W jakich sytuacjach warto z niej skorzystać? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu.

Protetyka stomatologiczna - czym się zajmuje?

Do utraty stałych zębów może dojść w wielu sytuacjach. Ta przykra przypadłość może spotkać niemal każdą osobę, niezależnie od wieku. Braki w uzębieniu nie zawsze są wynikiem starszego wieku ani zaniedbań. Czasem pojawiają się na skutek doznanych urazów czy przebytych chorób. Wówczas z pomocą przychodzi protetyka, czyli dziedzina stomatologii, która stwarza możliwość przywrócenia zębom dawnej funkcjonalności.

Najpopularniejsze rodzaje uzupełnień wykorzystywanych w protetyce

W trakcie leczenia protetycznego stosowane są uzupełnienia w postaci ruchomej i stałej. Do pierwszej z nich zaliczyć można protezy, które mogą być wyjmowane z jamy ustnej w dowolnym momencie. Stosowane są zazwyczaj wtedy, kiedy dojdzie do utraty całości lub większości zębów. Istnieje kilka rodzajów protez, m.in. akrylowe czy szkieletowe.

Stałe uzębienia protetyczne to przede wszystkim mosty i korony. Mosty używane są do wypełnienia kilkuzębowych braków, korony zaś – do odbudowy mocno zniszczonych zębów. Współczesna protetyka oferuje także możliwość poprawienia rozmiarów, kształtów i koloru uzębienia. W tym celu stosuje się licówki, czyli elementy porcelanowe, mocowane na licowej części zębów. Jeżeli prowadzisz swój własny gabinet protetyczny i szukasz niezbędnych materiałów wykonania uzupełnień, znajdziesz je w sklepie Molarr. W kategorii protetyka stomatologiczna umieszczone zostały takie produkty jak, m.in. cementy, masy wyciskowe, łyżki wyciskowe oraz akcesoria.

Kiedy warto odwiedzić protetyka?

Wizyta u protetyka jest konieczna w przypadku częściowej utraty zębów. Specjalista wdroży wówczas działania, które zminimalizują konsekwencje tej sytuacji. Mają one na celu nie tylko poprawę wyglądu uzębienia, lecz także poprawę funkcjonowania pacjenta. Mogą wpłynąć, chociażby na przeżuwanie, a tym samym na cały proces trawienia. Działania protetyczne przeciwdziałają także zmianom w obrębie jamy ustnej, przez co zmniejsza się ryzyko powstawania kolejnych ubytków.

Leczenie protetyczne - w jaki sposób przebiega?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wynika to z faktu, iż przypadek każdego pacjenta wymaga indywidualnego podejścia. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji o najlepszej metodzie leczenia, odbywa się szczegółowy wywiad, badanie oraz pantomogram. Jest to zdjęcie panoramiczne zębów, na podstawie którego oceniany jest stan uzębienia i ustalany plan dalszego leczenia. Specjalista ustala, czy potrzebne będzie zastosowanie koron, licówek lub protezy.

Usługi protetyczne - czy warto z nich korzystać?

Korzystanie z usług protetycznych to rozwiązanie, za którym przemawia szereg korzyści. Decydując się na uzupełnienia protetyczne, dbasz nie tylko o swój wygląd, lecz także o zdrowie. Jak już wspominaliśmy, zęby są potrzebne do prawidłowego rozgryzania i przeżuwania pokarmów, co umożliwia właściwą pracę całego układu pokarmowego. Nawet pojedyncze ubytki mogą znacznie utrudnić spożywanie posiłków.

Kolejną ważną kwestią jest poprawa estetyki zębów – szczególnie wtedy, gdy braki są widoczne. Uzupełnienie protetyczne może sprawić, że poczujesz się znacznie lepiej, a uśmiech nie będzie znikał z Twojej twarzy.

 

Podziel się
Następny artykuł

Rząd Beaty Szydło przygotował projekt ustawy, która ma zachęcić matki w tzw. "trudnej ciąży" do rodzenia dzieci, a także zapewnić opiekę i wsparcie ni... czytaj dalej