Reklama
Czym jest pięta haglunda? Objawy choroby i jej leczenie

Szwedzki ortopeda Patric Haglung opisał w 1928 roku deformację występującą w górze kości piętowej z tyłu pięty. Ta uciążliwa i bolesna dolegliwość, na jego cześć, nazwana została zespołem Pięty Haglunda.

Jest to choroba należąca do grupy jałowych martwic kości. Daje znać o sobie bólem w okolicy pięty. Dokładna jej przyczyna nie jest poznana. Najczęściej jest rozpoznawana u biegaczy, tancerzy i piłkarzy używających ściśle dopasowanego obuwia ze sztywną piętą. Częściej występuje u kobiet w wieku 15-35 lat, szczególnie próbujących nadać stopom zgrabny wygląd poprzez zbyt mocno dopasowane obuwie ze sztywną piętą.

Częściej występuje u osób z płaskostopiem. Zmiany chorobowe związane z Pietą Haglunga zachodzą w obszarze bliskim przyczepom ścięgna Achillesa, które jest największym i najmocniejszym ścięgnem w ciele człowieka i odpowiada za wiele istotnych funkcji życiowych. Podrażnienie czy uszkodzenie tego najważniejszego ścięgna może doprowadzić do poważnych dysfunkcji organizmu. Takie umiejscowienie znacznie utrudnia rozpoznanie i ewentualne leczenie metodami inwazyjnymi pięty Haglunga.

Objawy Pięty Haglunga

Wydawać się może, że proste objawy więc i diagnoza powinna być jednoznaczna. Jednak ze względu na bliskość ścięgna Achillesa pojawiają się trudności w jednoznacznej ocenie przyczyny bólu w okolicy pięty. Typowe objawy zespołu Pięty Haglunota to ból poniżej przyczepu ścięgna Achillesa nasilający się po przeciążeniu, mogący doprowadzić do utykania. Na chorej pięcie mogą pojawić się zgrubienia i pęcherze. Noszenie obuwia, a nawet sam dotyk pięty powoduje ból. Nieleczona martwica pięty w efekcie może doprowadzić do stanu zapalnego ścięgna Achillesa co grozi bardzo poważnymi konsekwencjami dla motoryki pacjenta.

Sam ból w okolicy pięty nie potwierdza jednoznacznie „Pięty Haglunota”. Podstawą do prawidłowego rozpoznania są badania kliniczne i zdjęcia RTG wykluczające lub potwierdzające współistnienie z zapaleniem, lub uszkodzeniem ścięgna Achillesa, które może doprowadzić do jego zerwania. Często schorzenia współistnieją lub wzajemnie się stymulują. Ortopeda prowadzący rozpoznanie proponuje optymalny dla pacjenta sposób leczenia, który pozwoli na uniknięcie powikłań i nawrotu choroby oraz pozwoli określić stopień aktywności ruchowej po zakończeniu leczenia.

Leczenie Pięty Haglunga

Leczenie lżejszych przypadków można prowadzić zachowawczo. Zastosowanie wygodnego obuwia, zmiana sposobu wysiłku fizycznego, fizykoterapia oraz wspomożenie iniekcjami, pod ścisłą kontrolą lekarza, niesterydowych leków przeciwzapalnych daje zadowalające rezultaty. Bardziej skomplikowane przypadki czeka zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu wyrośli kostnej z kości piętowej.

Tradycyjny zabieg chirurgiczny wiąże się z szeregiem uciążliwości i dłuższym czasem powroty do sprawności fizycznej. W wiodących placówkach medycznych takich jak Carolina Medical Center wykonuje się obecnie zabiegi metodą endoskopową, która nie pozostawia blizn i znacząco skraca czas przerwy w aktywności fizycznej. Zobacz: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/stopa/pieta-haglunda/ Prawidłowo przeprowadzony zabieg endoskopowy trwa w znieczuleniu od pasa w dół do 90 minut i jest skuteczny w ok. 90% przypadków.

Podziel się
Następny artykuł

Ból, zniekształcenie palców, zmniejszenie ruchomości w stawach skokowych i przeciążenie mięśni łydki – to tylko niektóre dolegliwości związane z nosze... czytaj dalej