Reklama
Czym jest dusznica bolesna (dławica piersiowa)

Dławica piersiowa wynika z niewydolności naczyń wieńcowych. Schorzenie to objawia się wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami w postaci bólu zamostkowego i duszności. Wiele osób często kojarzy ten ból z zawałem mięśnia sercowego, dlatego też tak ważna jest natychmiastowa interwencja i szybka diagnoza. Osoby zmagające się z miażdżycą, otyłością i problemami metabolicznymi znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia dusznicy bolesnej.

Czym jest dusznica bolesna i co przyczynia się do jej rozwoju?

Na skutek niewydolności naczyń wieńcowych pojawiają się zaburzenia w dopływie natlenionej krwi i substancji odżywczych do mięśnia sercowego. Przy przewlekłe niewydolności dochodzi do rozwoju dusznicy bolesnej stabilnej. Jeśli dojdzie do ostrego zespołu wieńcowego, to mowa jest o niestabilnej dławicy piersiowej. Jest wiele czynników sprzyjających rozwojowi tego schorzenia. Najczęstszą przyczyną jest miażdżyca. Tak naprawdę to powodem może być wszytko, co upośledza krążenie wieńcowe, a więc: otyłość, niedokrwistość, zapalenie tętnic/zator wieńcowych, niekrzepliwość, nieprawidłowa budowa tętnic, chroniczny stres i napięcie nerwowe, wysiłek fizyczny, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, rozwarstwienie aorty, przyjmowanie leków mających wpływ na kurczliwość tętnic, urazy komunikacyjne, schorzenia serca upośledzające jego pracę, problem metaboliczne.

Czym objawia się dusznica bolesna?

Charakterystyczne dla dławicy piersiowej jest uczucie duszności, czemu towarzyszy ból w okolicy mostka. Pacjenci opisują go jako gniotący ból, który promieniować może do całej kończyny górnej lewej. Może też premiować aż do okolicy lewej żuchwy. Dolegliwości te powtarzają się i mogą trwać do kilkunastu minut. Do tego dochodzi kołatanie serca, brak tchu i uczucie niepokoju.

Diagnostyka leczenie dławicy piersiowej

Ból zamostkowy towarzyszący dławicy piersiowej nierzadko utożsamiany jest z zawałem serca, dlatego też niezwykle ważna jest szybka interwencja i postawienie prawidłowej diagnozy. Leczenie dusznicy bolesnej najlepiej jest prowadzić w sprawdzonej klinice, takiej jak przykładowo CM PROMED. Można wówczas liczyć na profesjonalną diagnostykę, opiekę medyczną, specjalistyczny sprzęt i indywidualne podejście. W celu rozpoznania dławicy piersiowej przeprowadzany jest wywiad lekarski i wykonywane są badania przedmiotowe. Stosuje się elektrokardiogram holter, echo serca, scyntygrafię serca, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i koronografię.

Celem leczenia jest zahamowanie zmian, do których doszło w naczyniach wieńcowych i zapobieganie ich dalszemu postępowi. Stosuje się głownie środki farmakologiczne w postaci nitrogliceryny, pochodnych tienopirydyny, kwas acetylosalicylowy, inhibitory konwertazy angiotensyny, preparaty z Beta-blokerów lub blokery kanałów wapniowych. Przeprowadza się także zabiegi takie jak angioplastyka naczyń wieńcowych i wstawienie by-passów.

Podziel się
Następny artykuł

Najczęstsza z chorób wywołujących zgon w Polsce to choroby układu krążenia. Mimo powolnego rozwoju w organizmie mogą wywołać poważn czytaj dalej