Reklama
Czym jest artroza?

Artroza to inaczej choroba zwyrodnieniowa stawów. Do głównych powodów jej powstawania możemy zaliczyć starzenie się układu kostno-stawowego, a także różnego rodzaju urazy. To jednak nie wszystko. Możemy dodatkowo wyróżnić kilka przyczyn, takich jak predyspozycje genetyczne, siedzący tryb życia, ciężka praca fizyczna, niezdrowa dieta, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, cukrzyca, a także stres. Artroza w większym stopniu dotyka kobiety, niż mężczyzn, szczególnie po 50. roku życia u kobiet notuje się większe występowanie choroby ze względu na zachodzące zmiany hormonalne.

Jak zatem rozpoznać chorobę zwyrodnieniową stawów?

W wielu przypadkach przebieg artrozy odbywa się przez początkowy okres praktycznie bezobjawowo, zdarza się jedynie sporadycznie tak zwane "trzeszczenie w kościach". Do najczęstszych objawów choroby zwyrodnieniowej stawów możemy zaliczyć głęboki, tępy i narastający ból, który pojawia się podczas aktywności fizycznej lub w związku ze zmianami pogodowymi. Można spotkać się także z uczuciem sztywności stawów. Następstwem tych objawów jest zanik mięśni, ponieważ osoby chore zaczynają unikać ruchu ze względu na ograniczoną ruchomość stawów. Aby potwierdzić występowanie artrozy, należy udać się na wizytę do specjalisty, który zleci badanie RTG. Opisywana choroba najczęściej atakuje ręce(stawy międzypaliczkowe), stawy biodrowe, kolanowe oraz kręgosłup.

Dieta i ruch to podstawa, aby zachować zdrowie stawów na dłużej

Artroza to poważna choroba, której nie należy lekceważyć. Warto jednak zacząć jej zapobiegać lub chociaż spowolnić jej rozwój. Podstawą jest oczywiście aktywność fizyczna. Człowiek został stworzony do ruchu i nikt nie powinien tego kwestionować. Prowadząc siedzący tryb życia szkodzimy sobie w niewyobrażalny sposób. Zachowując codzienna dawkę ruchu stymulujemy wydzielanie płynu stawowego, który pełni funkcję odżywczą chrząstki stawowej , a także ochronną przed tarciem.Aktywność fizyczna wzmacnia również mięśnie. W przypadku osób cierpiących na choroby zwyrodnieniowe rezygnacja z jakiegokolwiek ruchu może doprowadzić do przyspieszenia rozwoju choroby i nieodwracalnych jej skutków.

Prawidłowa, zbilansowana dieta również może pomóc w spowolnieniu artrozy. Doprowadzając się do otyłości, sprawiamy, że obciążenie naszych stawów jest zbyt duże. Dlatego tak ważny jest zdrowy jadłospis. Przede wszystkim wprowadź do swojej diety owoce i warzywa, które są doskonałym źródłem antyoksydantów. Dieta bogata w kwasy omega-3 poprawi ruchomość stawów, a także złagodzi powstałe procesy zapalne. Unikaj czerwonego mięsa, oleju słonecznikowego, mocnej kawy i herbaty, białego pieczywa i przede wszystkim wysokoprzetworzonej żywności.

Co pomaga w chorobie zwyrodnieniowej stawów?

Przede wszystkim zaleca się unikanie obciążeń oraz w niektórych przypadkach stosowanie urządzeń pomocniczych, np. kul lub aparatów stabilizujących. Ulgę przynoszą różnego rodzaju zabiegi fizykoterapii, czyli ultradźwięki, krioterapia, laseroterapia oraz pole magnetyczne. Dobrym pomysłem są również lekkie ćwiczenia fizyczne, które pozwalają zachować ruchomość stawów. Przy zwyrodnieniu stosuje się również niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe- należy pamiętać, że są jedynie metodą łagodzenia dolegliwości bólowych.

Jedynym dostępnym obecnie sposobem zatrzymania rozwoju artrozy bądź jej znacznego spowolnienia jest Terapia Orthokine® oferowana przez Bioortopeda, która polega na podaniu Pacjentowi białek ochronnych w chore miejsce. W efekcie dochodzi do przywrócenia równowagi w miejscu objętym stanem zapalnym, zahamowania lub powstrzymania niszczenia tkanek, a także zniwelowania lub całkowitego zlikwidowania bólu wywołanego zwyrodnieniem.

Podziel się
Następny artykuł

Fizjoterapia to dynamiczna i nieustannie rozwijająca się dziedzina medycyny. Wymaga od specjalistów ciągłego poszerzania wiedzy czytaj dalej