Aktualne badania w Twoim województwie
Choć osoby z wadami wzroku okulary noszą codziennie, często zapominają o ich właściwej pielęgnacji. Jeszcze częściej pomijamy regularne mycie okularów przeciwsłonecznych. Zazwyczaj wynika to z naszej niewiedzy, nie tylko na temat tego, jak jest to ważne, ale również jak wykonywać to prawidłowo. Przychodzimy z pomocą i przyjrzymy się skutecznym sposobom na czyszczenie okularów, by uniknąć smug.
Dlaczego musimy regularnie czyścić okulary?
Okulary są przedmiotem, który często dotykamy. Nosimy je w różnych warunkach, przez co szybko się brudzą. Nie chodzi tylko wyłącznie o zabrudzone szkła. Niestety również oprawki mogą stać się w krótkim czasie siedliskiem bakterii mogą w krótkim czasie stać się siedliskiem bakterii. Dotykając je, będziemy przenosić zarazki z oprawek na dłonie czy twarz. A to już prosty sposób na zakażenie. Dlatego regularne mycie okularów jest tak ważne, szczególnie jeśli chcemy uchronić się przed chorobami przenoszonymi drogą kropelkową (jak np. COVID-19).
Więcej informacji o prawidłowym czyszczeniu okularów znajdziesz na blogu Eurooptyka.pl
Jak prawidłowo myć okulary korekcyjne?
Już na etapie zakupu okularów korekcyjnych w Krakowie ważne jest, byśmy wybraliśmy modele z soczewkami dobrej jakości. Niestety często w tanich okularach stosowane są szkła wymagające częstszych działań pielęgnacyjnych oraz lepszej jakości środków do mycia.
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym każdego typu okularów jest ich codzienne mycie. Tak naprawdę szkła powinniśmy myć każdorazowo po powrocie do domu, kontakcie z chorą czy obcą osobą oraz dotykaniu wyjątkowo brudnych powierzchni. Wystarczy, by całe okulary umyć pod ciepłą, bieżącą wodą z dodatkiem łagodnego środka myjącego. Może to być zwykłe mydło w płynie (choć najlepsze będzie to dziecięce) lub płyn do mycia naczyń. Takie środki zmyją tłuszcz i zabrudzenia, a także zniszczą ewentualne wirusy. Ważne jest, by okulary myć przynajmniej 30 sekund i dokładnie wyszorować każdy element okularów, nie tylko soczewki, ale i zauszniki. Kolejnym krokiem powinno być dokładne opłukanie i osuszanie oprawek (naturalnie pozostawiając je do wyschnięcia bądź też przy użyciu delikatnych ściereczek z mikrofazy).
Jak usunąć smugi ze szkieł okularowych?
Kiedy stosujemy niewłaściwe środki myjące lub gdy nasze soczewki są słabej jakości, może dojść do powstania zacieków i smug. Dlatego podczas zakupu nowych okularów warto udać się do sprawdzonego salonu, takiego jak optyk w Krakowie i postawić na wiedzę specjalistów, którzy pomogą nam dobrać soczewki okularowe łatwe w pielęgnacji.
Jeśli posiadamy okulary z powłokami antyrefleksyjnymi lub innym uszlachetniającymi, możemy często napotkać na problem ze smugami. Mamy jednak kilka praktycznych sposobów na poradzenie sobie z zaciekami.
Specjalne środki myjące do okularów
W salonie optycznym w Krakowie dostaniemy wysokiej jakości płyny do czyszczenia okularów, które w połączeniu z odpowiednimi ściereczkami znacząco ułatwią mycie i idealne docieranie szkieł. Zazwyczaj są to płyny w buteleczkach z atomizerem, dzięki czemu łatwo go naniesiemy. Co ważne, środki czyszczące nie tylko uchronią nas przed smugami na szkłach, ale również będą miały działanie pielęgnacyjne. Pomogą uchronić nam okulary przed zaparowaniem czy zmniejszyć osadzanie się brudu.
Odpowiednie ściereczki do okularów
Bardzo istotną kwestią jest to, jakiej ściereczki do okularów będziemy używać. Przede wszystkim nie powinniśmy sięgać po szorstkie i niedostosowane produkty. Mogą one nie tylko nie usunąć smug, ale i zniszczyć szkła okularowe. Wybierajmy wyłącznie specjalne ściereczki do okularów progresywnych czy korekcyjnych, które są wykonane z mikrofibry lub mikrofazy. Tkaniny te są delikatne, dobrze zbierają wilgoć oraz usuną smugi.
Jakich błędów unikać przy pielęgnacji okularów?
Najczęstszym błędem w pielęgnacji okularów jest wybieranie środków z alkoholem. Dotyczy to zarówno popularnych, łatwo dostępnych ściereczek z alkoholem, jak i niewłaściwych płynów czyszczących. Działanie tego składnika spowoduje zniszczenie powłoki antyrefleksyjnej. Alkohol może również uszkodzić oprawki wykonane z tworzywa sztucznego (najczęściej matowieją). Nasączone ściereczki z alkoholem dostępne w drogeriach czy marketach oprócz alkoholu zawierają również celulozę, której drobinki mogą porysować szkła.
Kolejnymi częstymi błędami w pielęgnacji okularów jest:
- mycie ich w gorącej wodzie lub wrzątku;
- przecieranie soczewek okularowych szmatką przed ich umyciem (jeśli na szkłach znalazły się drobinki, takie działanie spowoduje powstanie rys);
- mycie ich nawilżanymi chusteczkami;
- używanie do wycierania ubrań.
Myjka ultradźwiękowa - sposób na trudne zabrudzenia na okularach
Jeśli na naszych okularach powstaną mocne zabrudzenia, na które tradycyjne mycie nie daje rady, warto udać się do salonu optycznego i oddać je w ręce specjalistów. Możliwym sposobem na pozbycie się takiego brudu jest myjka ultradźwiękowa. Pracownik salonu pomoże nam solidnie wyczyścić nasze okulary progresywne, korekcyjne czy przeciwsłoneczne. Tej metody nie możemy jednak stosować zbyt często.
Choroby wzroku są niezwykle powszechne w zasadzie w każdej populacji. czytaj dalej