Reklama
Czy oczyszczacz powietrza pomaga przy alergii na pleśń?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które zwalcza nie tylko smog. Prawidłowo dobrany może znacząco poprawić komfort życia alergików. Przekonaj się, w jaki sposób wpływa na samopoczucie osób uczulonych na pleśnie.

Objawy alergii na pleśń

Uczulenie na pleśń – podobnie jak inne alergie oddechowe – to schorzenie autoimmunologiczne, w którym kontakt z alergenem prowadzi do produkcji przeciwciał IgE. Występują wówczas takie objawy jak:

  •  nieżyt nosa,
  • kichanie,
  • wodnisty katar,
  • duszności,
  • obrzęk śluzówki nosa,
  • świszczący oddech,
  • ból gardła,
  • niekiedy zaczerwienienie i podrażnienie skóry.

Objawy alergii wziewnej, www.homespot.pl

U chorych na astmę może również dojść do nasilenia objawów astmatycznych, natomiast przy osłabionej odporności istnieje ryzyko rozwoju alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych, którego symptomy są podobne do tych obserwowanych podczas grypy. Podejrzenia dotyczące alergii na pleśnie i grzyby potwierdza się poprzez wykonanie testów z krwi, w której można wykryć przeciwciała klasy IgE. Leczenie obejmuje unikanie kontaktu z alergenem, a w razie potrzeby przyjmowania leków antyhistaminowych.

Polecamy artykuł https://nowiny24.pl/oczyszczacz-powietrza-dla-astmatyka/ar/13660378 w którym opisana jest szerzej alergia i astma wpływ oczyszczacza powietrza na zminimalizowanie objawów tych chorób.

Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do pyłków czy sierści, pleśń szkodzi nie tylko alergikom, ale i ludziom nieuczulonym na nią oraz zwierzętom domowym. U osób niechorujących na alergię nie pojawią się typowe dolegliwości uczuleniowe, lecz dłuższy kontakt z pleśnią stwarza ryzyko zapalenia gardła, zatok, oskrzeli i płuc, bólów głowy, problemów z koncentracją, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzenia wątroby, nerek i rozwoju nowotworów. Na pleśń powinien zatem uważać każdy.

Oczyszczacz powietrza a pleśń - pomaga?

Technologią pozwalającą na oczyszczenie powietrza z zarodników pleśni jest filtr HEPA. W sklepie Homepost mają go wszystkie urządzenia, tak więc każde z nich można potraktować jako dobry oczyszczacz dla alergika.

Oprócz rodzaju wykorzystywanych filtrów istotną rolę odgrywa wydajność oczyszczacza, o której informuje przepływ powietrza lub CADR. Warto pamiętać, że wydajność na poziomie 80 m³/h jest odpowiednia dla 10 m² powierzchni (przy standardowej wysokości 2,7 m), co pozwoli obliczyć zapotrzebowanie na nią w pomieszczeniach o innym metrażu.

Warto także zwrócić uwagę na funkcje, w jakie zostały wyposażone poszczególne oczyszczacze powietrza. Tą najbardziej przydatną jest tryb automatyczny, w którym urządzenie samo dopasowuje swoje ustawienia do aktualnego stanu powietrza. Jeśli do pomieszczenia napłyną zanieczyszczenia, oczyszczacz przejdzie na wyższy tryb, a gdy jakość powietrza poprawi się, z powrotem obniży obroty wentylatora.

Niekiedy osobom uczulonym na pleśń zaleca się unikanie oczyszczaczy powietrza wyposażonych w funkcję nawilżania. To duży błąd, ponieważ niska wilgotność powietrza nie sprzyja łagodzeniu objawów uczuleniowych, a dobre urządzenia, np. Sharp KC-D40EUW czy KC-G40EUW, mają wbudowane czujniki, które pozwalają na bieżąco kontrolować nawilżenie powietrza i wyłączają tryb nawilżania, gdy wilgotność przekroczy zalecany poziom 60%.

 

Podziel się
Następny artykuł

Alergia jest chorobą, która może się ujawnić w każdym momencie życia, na skutek kilku czynników. Co zwiększa ryzyko zachorowania, jak rozpoznać objawy... czytaj dalej