Reklama
Co zrobić, żeby dziecko nie bało się dentysty?

Pierwsza wizyta u dentysty to dla wielu dzieci stresujące, a nieraz traumatyczne przeżycie, które pozostaje w pamięci na długie lata i ma przełożenie nawet na dorosłe życie. Maluchy, które zostały nieodpowiednio przygotowane do spotkania mogą w przyszłości unikać kontaktów ze stomatologiem, co przełoży się na zdrowie zębów.

Pierwsza wizyta u dentysty to dla wielu dzieci stresujące, a nieraz traumatyczne przeżycie, które pozostaje w pamięci na długie lata i ma przełożenie nawet na dorosłe życie. Maluchy, które zostały nieodpowiednio przygotowane do spotkania mogą w przyszłości unikać kontaktów ze stomatologiem, co przełoży się na zdrowie zębów. Z uwagi na to ryzyko, rodzice powinni zadbać nie tylko o odpowiedni wybór gabinetu gdzie przyjmuje dentysta dziecięcy, ale również o nastawienie pociechy.

Jak przygotować dziecko do wizyty?

Informację o planowanej kontroli u stomatologa należy przekazać dziecku z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, tak aby mogło się przyzwyczaić do tej myśli i nieco z nią oswoić. Idealnym momentem będzie okres gdy maluch ma już kilka mleczaków, najlepiej bez widocznych problemów. Informując o wizycie, trzeba zrobić to w sposób jak najbardziej przyjemny i bezstresowy. 

Warto wyjaśnić jakie czynności będzie wykonywać dentysta dziecięcy, w jakim celu i dlaczego dbanie o zęby jest tak ważne. Do czasu kontroli należy budować pozytywne nastawienie u dziecka. W tym celu można poszukać różnego rodzaju filmów lub bajek związanych z tą tematyką. Nigdy nie należy straszyć malucha wizytą u dentysty, opowiadać o bólu czy innych nieprzyjemnych doświadczeniach.

Czym powinien wyróżniać się dobry dentysta dziecięcy?

Pozytywne nastawienie i dobre przygotowanie to jedno, ale ogromny wpływ na ostateczne wrażenia ma sama wizyta u stomatologa. Rodzice powinni poświęcić nieco czasu na znalezienie odpowiedniego gabinetu. Warto przeczytać opinie lub skontaktować się z placówką i zapytać o to czy przeprowadza tzw. wizyty adaptacyjne. Jest to świetne rozwiązanie, które pozwoli dziecku szybciej oswoić się z nową sytuacją, a także dowiedzieć się czegoś więcej na temat pracy stomatologa.

Dobry dentysta dziecięcy powinien być przyjazny, empatyczny oraz wyróżniać się cierpliwością i poczuciem humoru. Luźna atmosfera w gabinecie pozwoli rozładować napięcie oraz pozbyć się stresu. Dzięki temu maluch będzie mógł poczuć się bardziej bezpiecznie. Co istotne, podczas wizyty adaptacyjnej specjalista sprawdza stan uzębienia, ale nie wykonuje żadnych zabiegów. Jeśli jest taka potrzeba, leczenie należy rozpocząć dopiero na kolejnej wizycie. Brak ryzyka bólu jest niezwykle istotny podczas pierwszego spotkania. 

Miłym akcentem na koniec będzie wyróżnienie malucha niewielkim podarunkiem. Może to być dyplom za dzielne zachowanie lub zdrowa przekąska.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu PrimaDent z Poznania.

 

Podziel się
Następny artykuł

Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych to poważny problem zdrowotny. W Europie co roku na chorobę tę zapada 2 proc. populacji, a w samej t... czytaj dalej