Reklama
Chirurgia naczyniowa – w czym pomagają specjaliści z tej dziedziny?

Z chirurgii naczyniowej korzysta wiele osób, ponieważ na rozwój niewydolności żylnej wpływa współczesny tryb życia. Jest to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką oraz leczeniem naczyń limfatycznych i krwionośnych. Z jakimi problemami należy zgłaszać się do chirurga naczyniowego?

Czym jest chirurgia naczyniowa?

Choroby związane z układem krwionośnym i limfatycznym wynikają przede wszystkim z siedzącego trybu życia, niewłaściwego odżywiania, stosowania używek i ekspozycji na rozmaite czynniki stresogenne. W rozwiązaniu problemów zdrowotnych w obrębie wymienionych układów może pomóc chirurg naczyniowy w Poznaniu. Na podstawie wywiadu medycznego i badania przedmiotowego ocenia dolegliwości naczyniowe i stawia diagnozę, a następnie wybiera najodpowiedniejszą formę leczenia. Rozpoznaje takie choroby jak: zakrzepicę i niewydolność żył głębokich, patologiczne zwężenie tętnic i żył, miażdżycę, owrzodzenia żylne oraz przewlekłą niewydolność żylną, czyli żylaki kończyn dolnych. Jest specjalistą zajmującym się zatorami tętnicy płucnej i miażdżycą. Wśród wyzwań, które podejmuje chirurgia naczyniowa w Poznaniu, znajduje się także leczenie nowotworów powstających w obrębie układu limfatycznego lub krwionośnego i zespołu stopy cukrzycowej. Na konsultację ze specjalistą należy umówić się, gdy w obrębie kończyn dolnych występują wyraźnie poszerzone naczynia krwionośne i pojawia się uczucie mrowienia, ale również w przypadku częstych obrzęków kostek oraz skurczów w łydkach. Schorzeniom może towarzyszyć ciężkość nóg.

 

Jakie badania wykorzystuje chirurgia naczyniowa?

Podstawowe badanie, jakie przeprowadza się w przypadku widocznych pajączków na nogach, mrowienia, opuchlizny i drętwienia nóg, to USG doppler żył i tętnic kończyn. USG doppler umożliwia również zbadanie tętnic kręgowych i szyjnych. Dzięki obrazowi przepływu krwi lekarz ocenia drożność tętnic. Na specjalistyczne badanie można się zgłosić do www.neomedica.pl. Chirurg naczyniowy postawi diagnozę i przedstawi zalecenia oraz możliwe rozwiązania problemu. Jeżeli problem dotyczy jamy brzusznej, wówczas koniecznym badaniem jest USG doppler aorty brzusznej w Poznaniu. Zdarza się, że interwencja lekarska jest potrzebna natychmiast i specjalista może zadecydować o konieczności operacji. Ocena szybkości przepływu krwi jest bardzo przydatna w przypadku diagnostyki guzów nowotworowych, ponieważ pozwala na dokładne wskazanie miejsca, gdzie dochodzi do zwężenia naczynia krwionośnego lub limfatycznego. W chirurgii naczyniowej korzysta się również z angioskopii, flebografii i arteriografii.

 

Metody leczenia

W niektórych przypadkach wystarczy nieskomplikowany zabieg, jakim jest skleroterapia, czyli ostrzykiwanie lekiem rozszerzonych naczyń krwionośnych. Przy pomocy aterektomii, usuwa się nadmiar blaszek miażdżycowych. Możliwe jest również wszczepienie stentu lub stentgraftu albo przeprowadzenie przezskórnej angioplastyki balonowej.

 

Podziel się
Następny artykuł

Światowa Organizacja Zdrowia określa choroby serca i naczyń krwionośnych jako główną przyczynę przedwczesnej śmierci. Diagnozowaniem i leczeniem choró... czytaj dalej