Reklama

Borelioza – objawy i leczenie

W przypadku takich schorzeń, jak borelioza objawy i leczenie tej choroby wymagają bardzo precyzyjnej diagnostyki. Jest to wieloukładowa choroba zakaźna, którą wywołują bakterie. Do zakażenia dochodzi w wyniku ukąszenia przez kleszcza z rodzaju Ixodes, głównego nosiciela tego typu choroby. Na boreliozę narażeni są nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. 

Nie każdy kleszcz jest nosicielem wyżej wymienionych bakterii. Na atak zakażonego kleszcza jesteśmy  jednak narażeni praktycznie wszędzie. Kleszcze bytują na łąkach, w wysokich trawach i krzakach, w lesie, w parkach i nawet na miejskich skwerach. Rzadko pomagają preparaty kleszczobójcze, gdyż co roku pojawia się inny gatunek tych pajęczaków, odporny na stosowane przez człowieka chemikalia.

Do typowych objawów boreliozy należą: rumień w miejscu ugryzienia i symptomy grypopodobne. Pojawiają się one w okresie 1 - 3 tygodni od ukąszenia. Wędrujący po skórze rumień ustępuje samoistnie po 5 tygodniach.

Borelioza – objawy i leczenie – po ilu latach się objawia?

Brak właściwego leczenia powoduje dalszy rozwój choroby. Istotna zatem jest kwestia: borelioza po ilu latach się objawia? Proces rozwoju choroby może trwać bardzo długo – nawet do kilku lat. Najpierw zostaje zaatakowana tkanka łączna, mięśniowa oraz nerwowa. Borelioza może zaatakować każdy narząd wewnętrzny, w ciele człowieka. Po 12 miesiącach od zakażenia, choroba przechodzi w fazę przewlekłą, wtedy też pojawiają się dreszcze, wysoka gorączka, tępy i mocny ból głowy, gardła oraz ból i sztywność stawów. Chory może cierpieć na podwójne widzenie, zawroty głowy oraz problemy z mówieniem. Po kilku latach od ukąszenia występują zmiany w układzie nerwowym, czyli neuroborelioza, która dotyczy aż 1/3 wszystkich zachorowań. U pacjenta może pojawić się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, porażenie nerwów czaszkowych, fibromialgia, zapalenie mózgu bądź też objawy encefalopatii.

Borelioza – do jakiego lekarza?

W przypadku podejrzenia ukąszenia przez kleszcza należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Jednak, gdy już spotka kogoś taka sytuacja, pojawia się zawsze pytanie: borelioza do jakiego lekarza? Najlepiej zgłosić się jak najszybciej do specjalisty chorób zakaźnych. Badania na boreliozę dają szansę na odzyskanie zdrowia przez osobę zarażoną. W przypadku powstania rumienia oraz objawów grypopodobnych, należy szybko zadziałać odpowiednimi antybiotykami - tylko wówczas jest nadzieja, że borelioza nie przeistoczy się w fazę rozsianą i po kilku miesiącach od ugryzienia, nie wystąpią objawy wtórne.

Borelioza na NFZ

Od niedawna, wykonanie kosztownych badań serologicznych, w kierunku obecności boreliozy, można wykonać w ramach NFZ. By mogła być jednak diagnozowana borelioza na NFZ konieczne jest, by przychodnia miała podpisaną umowę z Centrum Leczenia Chorób Zakaźnych w danym mieście. 

Ta choroba odkleszczowa, co roku dotyka coraz większej ilości osób. Pamiętajmy, że nieleczona borelioza grozi śmiercią, zatem objawów jej nie można lekceważyć.

Podziel się
Następny artykuł

Na pytania dotyczące najczęściej pojawiających pytań na forach internetowych dotyczących grypy odpowiada prof. dr hab. Lidia Brydak, Kierownik Zakładu... czytaj dalej