Reklama

Borelioza – objawy i leczenie

W przypadku takich schorzeń, jak borelioza objawy i leczenie tej choroby wymagają bardzo precyzyjnej diagnostyki. Jest to wieloukładowa choroba zakaźna, którą wywołują bakterie. Do zakażenia dochodzi w wyniku ukąszenia przez kleszcza z rodzaju Ixodes, głównego nosiciela tego typu choroby. Na boreliozę narażeni są nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. 

Nie każdy kleszcz jest nosicielem wyżej wymienionych bakterii. Na atak zakażonego kleszcza jesteśmy  jednak narażeni praktycznie wszędzie. Kleszcze bytują na łąkach, w wysokich trawach i krzakach, w lesie, w parkach i nawet na miejskich skwerach. Rzadko pomagają preparaty kleszczobójcze, gdyż co roku pojawia się inny gatunek tych pajęczaków, odporny na stosowane przez człowieka chemikalia.

Do typowych objawów boreliozy należą: rumień w miejscu ugryzienia i symptomy grypopodobne. Pojawiają się one w okresie 1 - 3 tygodni od ukąszenia. Wędrujący po skórze rumień ustępuje samoistnie po 5 tygodniach.

Borelioza – objawy i leczenie – po ilu latach się objawia?

Brak właściwego leczenia powoduje dalszy rozwój choroby. Istotna zatem jest kwestia: borelioza po ilu latach się objawia? Proces rozwoju choroby może trwać bardzo długo – nawet do kilku lat. Najpierw zostaje zaatakowana tkanka łączna, mięśniowa oraz nerwowa. Borelioza może zaatakować każdy narząd wewnętrzny, w ciele człowieka. Po 12 miesiącach od zakażenia, choroba przechodzi w fazę przewlekłą, wtedy też pojawiają się dreszcze, wysoka gorączka, tępy i mocny ból głowy, gardła oraz ból i sztywność stawów. Chory może cierpieć na podwójne widzenie, zawroty głowy oraz problemy z mówieniem. Po kilku latach od ukąszenia występują zmiany w układzie nerwowym, czyli neuroborelioza, która dotyczy aż 1/3 wszystkich zachorowań. U pacjenta może pojawić się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, porażenie nerwów czaszkowych, fibromialgia, zapalenie mózgu bądź też objawy encefalopatii.

Borelioza – do jakiego lekarza?

W przypadku podejrzenia ukąszenia przez kleszcza należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Jednak, gdy już spotka kogoś taka sytuacja, pojawia się zawsze pytanie: borelioza do jakiego lekarza? Najlepiej zgłosić się jak najszybciej do specjalisty chorób zakaźnych. Badania na boreliozę dają szansę na odzyskanie zdrowia przez osobę zarażoną. W przypadku powstania rumienia oraz objawów grypopodobnych, należy szybko zadziałać odpowiednimi antybiotykami - tylko wówczas jest nadzieja, że borelioza nie przeistoczy się w fazę rozsianą i po kilku miesiącach od ugryzienia, nie wystąpią objawy wtórne.

Borelioza na NFZ

Od niedawna, wykonanie kosztownych badań serologicznych, w kierunku obecności boreliozy, można wykonać w ramach NFZ. By mogła być jednak diagnozowana borelioza na NFZ konieczne jest, by przychodnia miała podpisaną umowę z Centrum Leczenia Chorób Zakaźnych w danym mieście. 

Ta choroba odkleszczowa, co roku dotyka coraz większej ilości osób. Pamiętajmy, że nieleczona borelioza grozi śmiercią, zatem objawów jej nie można lekceważyć.

Podziel się
Następny artykuł

W dniach 14-20 listopada 2016 roku odbędzie się II Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach (World Antibiotic Awareness Week- WAAW), który ma na celu p... czytaj dalej