Reklama
Bezdech senny - problem poważniejszy, niż myślisz

Towarzyszący chrapaniu bezdech senny, najczęściej jest przez nas lekceważony, a samo chrapanie bywa przedmiotem żartów. Czy słusznie? Czy chrapanie może być objawem większego problemu?

Kiedy chrapiemy?

Charakterystyczne chrapliwe odgłosy we śnie wydajemy, kiedy dochodzi do zwężenia gardła. Wprawione w ruch przepływem powietrza, miękkie i wiotkie ścianki górnych dróg oddechowych zaczynają drgać, wywołując dźwięki. Bezdech objawia się chwilą ciszy zakończoną pojedynczym, głośniejszym chrapnięciem.

Ta chwila ciszy to moment, kiedy tracimy oddech.

Wzrost stężenia dwutlenku węgla we krwi daje sygnał do mózgu, że dzieje się coś nietypowego. Mózg wysyła sygnał do mięśni przepony i klatki piersiowej – właśnie dzięki niemu następuje gwałtowne nabranie powietrza, kończące trwający do 60 sekund bezdech.

 

Dlaczego bezdech senny jest tak niebezpieczny?

Kilkusekundowe nawet przerwy w oddychaniu, które zdarzają się kilka razy w ciągu nocy, mogą być przyczyną niedotlenienia mózgu, serca, wątroby i nerek.

Człowiek, który cierpi na bezdech senny nie jest wypoczęty i ma obniżoną sprawność psychomotoryczną, co jest niebezpieczne w przypadku kierowców. Czytaj więcej na temat problemów z chrapaniem i bezdechem sennym na: http://zsensem.com.pl/bezdech-senny-nie-tylko-problem-z-chrapaniem

 

Kto jest narażony na bezdech i chrapanie?

Przyczyną chrapania i bezdechu sennego bywają nieprawidłowości anatomiczne, takie jak:

- powiększone migdałki,

- skrzywienie przegrody nosowej,

- przerost języczka,

- wydłużone podniebienie miękkie.

Problem dotyka częściej mężczyzn, niż kobiety. Chrapaniu i bezdechowi służy również otyłość i nadciśnienie tętnicze, nadużywanie alkoholu oraz palenie tytoniu.

 

Zwalczanie bezdechu – jakie rozwiązania proponuje laryngologia?

Bezdechu sennego w żadnym wypadku nie można lekceważyć. Trwające nawet minutę przerwy w oddychaniu, które mogą zdarzać się kilka razy w ciągu nocy, to spory problem. Jak sobie z nim poradzić?

Pierwszym krokiem jest oczywiście ustalenie przyczyny. Lekarz laryngolog przeprowadza badanie mające na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w anatomii. Korekta przegrody nosowej lub inne zabiegi, mogą być wykonane przy pomocy skalpela lub lasera. Zabiegi laserowe wciąż zyskują popularność, jako bezkrwawy i bezbolesny sposób na skuteczne zniwelowanie bezdechu.

 

W niektórych przypadkach jednak, wystarczy zastosować specjalny aparat ortodontyczny, który pomaga utrzymać we właściwej pozycji język zapadający się w głąb jamy ustnej i zatykający krtań.

Najlepszym sposobem jednak jest oczywiście pozbycie się czynników ryzyka, czyli ograniczenie ilości spożywanego alkoholu, redukcja wagi, utrzymanie w dobrym zdrowiu zatok.

Warto jest też wykonać testy alergiczne. Alergie są dość częstą przyczyną chrapania i bezdechu – w takim przypadku wystarczy nieraz regularnie przyjmować leki przeciwhistaminowe.

 

Bezdech senny nie jest po prostu „kosmetyczną” dolegliwością, z której można sobie lekceważąco żartować. Mogą stać za nim poważniejsze schorzenia, lub sam w sobie bezdech może takie schorzenia powodować. Warto jest zdiagnozować przyczyny chrapania i pozbyć się go, zyskując spokojny sen – dosłownie i w przenośni.

Podziel się
Następny artykuł

Prawie 80 proc. chorych nie wie, że cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, a tym samym lekceważy jej objawy. Przyczyną jest m.in. zbyt mała wi... czytaj dalej