Reklama
Badania USG w Warszawie – gdzie wykonać?

Jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych jest ultrasonografia, znana jako USG. To bezinwazyjne badanie pozwala na wykrycie wielu nieprawidłowości i stanów chorobowych toczących się w organizmie. Co więcej jest ono w pełni bezpieczne dla zdrowia pacjentów, dzięki czemu bez obaw możne być regularnie powtarzane. Jakie są wskazania do wykonania USG? Jak w sposób prawidłowy przygotować się do badania?

Co to jest ultrasonografia? W jakim celu wykonuje się badanie USG?

USG jest badaniem obrazowym, wykonywanym przy użyciu specjalistycznej aparatury nazwanej ultrasonografem. Jak sama nazwa wskazuje badanie obrazowe umożliwia sprawdzenie wielkości i kształtu narządów wewnętrznych, w celu wykluczenia bądź potwierdzenia ewentualnych zmian chorobowych. Dzięki USG możliwe wykrycie jest zmian nowotworowych, guzów, mięśniaków, a także stałe kontrolowanie rozwijającego się płodu. Badanie USG zaliczane jest ono do grupy podstawowych badań diagnostycznych, które pozwala ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta w celu w drożenia odpowiedniego leczenia.

Jeżeli chodzi o wskazania do wykonania badania USG to wszystko tak naprawdę zależne jest od indywidualnego problemu pacjenta. Zazwyczaj ultrasonografię przeprowadza się w celach diagnostycznych wielu różnych stanów chorobowych i zmian o potencjalnym charakterze nowotworowym, w okresie ciąży oraz w trakcie podjętej terapii. Ze względu na bezinwazyjność badania oraz jego skuteczność lekarze specjaliści zachęcają do regularnego wykonywania ultrasonografii w celach profilaktycznych. Jedną z klinik zlokalizowanych w Warszawie, oferujących profesjonalne badania USG dla pacjentów i kobiet w ciąży jest Klinika Babka Medica.

Jak przygotować się do badania USG?

USG jest badaniem bezinwazyjnym, czyli w pełni bezbolesnym, a także bezpiecznym dla pacjenta, bowiem nie istnieje zbyt wiele przeciwwskazań do jego wykonania. Niemniej jednak ultrasonografii nie należy przeprowadzać na skórze pokrytej świeżymi ranami, oparzeniami oraz w przypadku złamań i innych urazów kości. Pacjenci, którzy dopiero przygotowują się do swojego pierwszego lub kolejnego badania USG powinni przestrzegać kilku podstawowych zasad. Na kilka dni przed wykonaniem USG zaleca się zaprzestanie palenia papierosów oraz ograniczenie spożycia tłustych i ciężkostrawnych pokarmów. Zarówno dym papierosowy, jak i reakcje zachodzące w organizmie w trakcie trawienia ciężkich potraw mogą zaburzać obraz, co z kolei negatywnie przełoży się na uzyskany wynik przeprowadzonego badania. Pacjenci zatem powinni udać się do wybranej kliniki na czczo, godzinę przed USG wskazane jest wypicie ok. 1l płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej.

Podziel się
Następny artykuł

UOKiK wydał decyzję, w której stwierdził niedozwolone działania stosowane przez Związek Polskich Ośrodków Leczenia Niepłodności i Wspomagania Rozrodu... czytaj dalej