Reklama
Astygmatyzm – diagnoza, leczenie i korekcja

Zdecydowanie postęp medycyny, w tym przede wszystkim okulistyki sprawił, że dziś możemy bardzo szybko zdiagnozować oraz leczyć i korygować bardzo wiele rozmaitych wad wzroku, z którymi jeszcze kilka dekad temu nie było tak łatwo.

Jednym z koronnych przykładów takie właśnie wady wzroku jest astygmatyzm. Często pozostawał nie rozpoznawany, nierzadko sprawiając o wiele większe problemy o sobie, która cierpi na tą wadę wzroku, aniżeli również współwystępująca krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Na całe szczęście dzisiejsze metody diagnostyczne znacznie się poprawiły i astygmatyzm rozpoznawany jest w zasadzie bezbłędnie. Jest to szczególnie istotne w przypadku małych dzieci, kiedy to nieprawidłowe zdiagnozowanie lub brak diagnozy wady wzroku może w konsekwencji prowadzić nawet do wad rozwojowych.

Jak widzi osoba z astygmatyzmem?

Oprócz współwystępujących problemów z punktu widzenia lub daleko widzeniem, cechą główną astygmatyzmu jest obraz bardzo nieostry, z rozmytymi konturami, w szczególności w przypadku świateł. To właśnie ten aspekt powoduje najwięcej dyskomfortu u osób cierpiących na astygmatyzm.

Astygmatyzm – korekcja wzroku

Do najpopularniejszych metod korekcji wzroku przy astygmatyzmie należą oczywiście okulary na soczewki kontaktowe. Oba te rozwiązania mają bardzo wiele zalet, ale również posiadają pewne wady. Zarówno okulary, jak i soczewki mają również bardzo wielu zwolenników, którzy właśnie w wybranej przez siebie metodzie korekcji upatrują chociażby poprawy wyglądu zewnętrznego czy też komfortu. Oczywiście okulary są rozwiązaniem znacznie tańszym, choć nieporównywalnie mniej wygodnym i oferującym nieco mniej komfortu, aniżeli soczewki. Prawda ta jest znacznie bardziej wyrazista właśnie w przypadku astygmatyzmu.

Dlaczego soczewki kontaktowe na astygmatyzm?

Ponieważ osoba z astygmatyzmem bardzo często cierpi na dodatkowe dolegliwości takie jak chociażby bóle głowy czy też chroniczne zmęczenie wynikające właśnie z kiepskiego widzenia, soczewki toryczne stosowane w korekcji wzroku przy tej wadzie są korzystne przede wszystkim dlatego, że poprawiają pole widzenia w całym możliwym spektrum. To rzecz, której na pewno nie osiągniemy nawet przy najlepszych i najbardziej gustownych okularach. To właśnie ta nieporównywalnie większa wygoda użytkowania soczewek, tak bardzo często skłania osoby cierpiące na astygmatyzm do korygowania wzroku przy ich pomocy. Również dostępność ma na to wpływ. Soczewki na astygmatyzm kupimy w sklepach internetowych takich jak CooperVision.pl. Nie trzeba zatem nawet wychodzić z domu.

Podziel się
Następny artykuł

Światło niebieskie znamy od zawsze, bo jest ono częścią światła widzialnego – to część widma fal elektromagnetycznych, które są dla nas źródłem infor... czytaj dalej