Reklama
Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych - przyczyny, objawy, leczenie

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych (AZPP) należy do grupy chorób o podłożu immunologicznym. Na AZPP narażane są głównie osoby, będące długotrwale narażone na wdychanie substancji drażniących, wywołujących reakcje alergiczną. Warto dowiedzieć się jakie są przyczyny, objawy, a także leczenie AZPP, by nie zbagatelizować niepojących objawów i udać się do specjalisty.

AZPP - jakie są przyczyny?

Choroba rozwija się na skutek nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na tak zwane antygeny. W wyniku długotrwałego kontaktu z antygenami środowiskowymi - czynnikami wywołującymi reakcje alergiczne, dochodzi do zapalenia pęcherzyków płucnych. Przyczyny alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych mogą być więc bardzo różne, ponieważ owych antygenów jest bardzo wiele. Dochodzą do tego niekorzystne czynniki środowiskowe, jak np.: zanieczyszczone systemy klimatyzacji, lakiernie, przetwórnie.

Są dwie grupy antygenów:

- organiczne - należą do niej między innymi białka pochodzące z surowicy, skóry, piór, odchodów ptaków, ssaków, grzyby, bakterie czy tkanki roślinne;

- nieorganiczne - czyli wszelkie związki chemiczne jak np. detergenty, pestycydy, lakiery.

Zobacz także: http://shame.pl/chore-zatoki-wolaja-o-pomoc-jest-na-to-sposob/

AZPP - dwie postacie choroby i jej objawy

Choroba może mieć charakter przewlekły i ostry, dlatego też objawy alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych mogą mięć dwie postacie. Ostre objawy są bardzo podobne do ostrego zakażenia dróg oddechowych:

- gorączka,

- duszności,

- kaszel;

- ogólnie złe samopoczucie i bóle stawowe.

Pojawiają się one w kilka godzin po kontakcie z antygenem. Często też samoistnie ustępują, do kolejnego kontaktu z antygenem.

Z kolei objawy przewlekłej postaci AZPP są mało nasilone:

- sporadyczny kaszel, zwykle z potrzebą odkrztuszania:

- brak siły,

- utrata masy ciała,

- stany podgorączkowe.

Choroba przy tej postaci przez długi czas przebiega niezauważona, co może prowadzić do poważnych powikłań.
 

Leczenie AZPP

W razie wystąpienia niepokojących objawów należy udać się do lekarza, który to przeprowadzi wywiad, zbada oraz zleci wykonanie dodatkowych badań w celu postawienia diagnozy i podjęcia leczenia. W tym celu można skorzystać z konsultacji wykwalifikowanej kadry medycznej, specjalizującej się między innymi w leczeniu AZPP i posiadającej wieloletnie doświadczenie.

Leczenie alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych odbywa się poprzez zerwanie kontaktu z antygenem. Niekiedy konieczne jest okresowe przyjmowanie leków - glikokortykosteroidów. U części chorych stosuje się także leki rozszerzające oskrzela.

Podziel się
Następny artykuł

Pacjenci, którzy przebyli wstrząs anafilaktyczny, powinni być objęci opieką alergologa, który zleci zdiagnozowanie przyczyn anafilaksji oraz terapię,... czytaj dalej