Reklama

Różne rodzaje alergii powoduje różne objawy. Reakcja alergiczna dotyka zazwyczaj określonego narządu lub zespołu tkanek czy komórek.

Alergie miejscowo objawia się najczęściej w takich miejscach jak:

– nos (nieżyt nosa, zapalenie śluzówki),
– oczy (łzawienie, zapalenie spojówki),
– skóra (wysypki, bąble, świąd),
– drogi oddechowe (świszczący oddech, duszność),
– drogi pokarmowe (nudności, biegunki).

Anafilaksja

Bardzo rzadkie są reakcje ogólnoustrojowe związane z alergią i dotyczą zazwyczaj uczuleń na jad takich owadów jak pszczoły, osy czy szerszenie. Objawy te mają zazwyczaj charakter anafilaksji i skutkują tak poważnymi dolegliwościami jak niewydolność oddechowa czy zapaść układu krążenia. Brak odpowiedniej pomocy w takim stanie może doprowadzić nawet do zgonu.

Najczęstsze objawy alergii

– alergia na roztocza często wiąże się z porannym uczuciem zatkania nosa i spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła. W przypadku nieleczenia alergii na roztocza mogą pojawić się objawy astmy, atakującej głównie w nocy.
– alergia na pyłki roślin objawia się najczęściej katarem siennym, napadami kichania, świądem nosa, łzawieniem spojówek, niekiedy wypryskami skórnymi.
– uczulenie na sierść zwierząt przejawia się najczęściej w dzień pylenia zaczerwienieniem spojówek, łzawienie, niekiedy także katar i kichanie, objawy dotyczą nie tylko sierści, lecz także mogą być reakcją na złuszczony naskórek, ślinę, mocz. W związku z tym objawy mogą się pojawić także w trakcie nieobecności zwierzęcia w pomieszczeniu, w którym alergik przebywa.
– objawy alergii na pleśnie dotyczą głównie dróg oddechowych, którymi do organizmu dostają się zarodniki pleśni. W przypadku alergii na pleśnie może się pojawić zapalenie krtani, świszczący oddech, duszności, nieżyt nosa.
– alergie pokarmowe wywołują zazwyczaj pokrzywkę, atopowe zapalenie skóry, nudności, biegunki.

Warto pamiętać, że alergia jest chorobą bardzo dynamiczną, dlatego nawet te same alergeny mogą wywoływać różne odmiany objawów. Niekiedy objawy alergiczne mogą być mylone z innymi chorobami czy urazami, jak przeziębienia, podrażnienie skóry, zatrucia pokarmowe czy niealergiczny nieżyt nosa. Za każdym razem niezbędna jest konsultacja lekarska, która za pomocą odpowiednich badań pozwoli ustalić charakter i przyczynę alergii.

Źródlo: PTA

Podziel się
Następny artykuł

Alergeny można podzielić na wywołujące objawy sezonowe i całoroczne. Podstawą leczenia jest unikanie kontaktu z alergenem. Nie zawsze jest to możliwe,... czytaj dalej