Reklama

Słowo alergia jest zrostem dwóch greckich wyrazów – allos – inny i ergos – reakcja. W tych dwóch słowach kryje się mechanizm chorób alergicznych. Alergia jest bowiem reakcją nadwrażliwości zapoczątkowaną przez mechanizmy immunologiczne.

Mówiąc prościej, alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na niegroźny zazwyczaj czynnik. W procesie alergicznym układ odpornościowy traktuje te niegroźne substancje jako elementy zagrażające, co wywołuje reakcję mającą na celu ich zneutralizowanie i wydalenie z organizmu.

Alergia - objawy

Skomplikowane procesy biologiczne związane z neutralizacją tych czynników, mogą przybrać różnorodne formy objawowe – najczęściej występujące objawy to nieżyt nosa, zapalenie spojówek, skurczy oskrzeli, trudności w oddychaniu, wysypki i bąble skórne. W skrajnych przypadkach reakcją organizmu na alergen może być wstrząs anafilaktyczny i zgon.

Alergia w statystykach 

Podczas swojego życia niemal każdy człowiek przechodzi co najmniej jedną reakcję alergiczną. Skala występowania chorób alergicznych zwiększa się z każdym rokiem – co kilka lat następuje podwojenie liczby chorych. Obecnie na choroby alergiczne cierpi połowa Polaków, z czego najwięcej choruje z powodu roztoczy kurzu domowego. Istotnym problemem jest także rosnąca liczba chorych na astmę, którą wg niektórych szacunków może mieć ponad 4 mln osób w naszym kraju. Zwiększa się także liczba substancji wywołujących alergię – o ile jeszcze kilkadziesiąt lat temu było ich zdecydowanie mniej, to obecnie liczba stwierdzonych naukowo alergenów sięga kilkudziesięciu tysięcy.

Alergia - co uczula nas najczęściej?

Najczęściej występujące alergeny to:
– roztocza,
– pyłki roślin,
– sierść zwierząt,
– zarodniki grzybów pleśniowych,
– wełna i pierze.

Leczenie alergii

Alergie, choć w zdecydowanej większości przypadków nie zagrażają bezpośrednio życiu człowieka, to poprzez swoje uciążliwe objawy w sposób znaczący zmniejszają jakość życia. Współczesna medycyna stosuje kilka metod leczenia alergii – wśród nich należy wymienić immunoterapię (odczulanie) oraz stosowanie leków mających na celu zmniejszenie dolegliwości reakcji alergicznych lub ich całkowite wyeliminowanie. Metodą najczęściej polecaną chorym (choć nie zawsze możliwą do realizacji) jest także usunięcie alergenu ze swojego otoczenia oraz jego unikanie na co dzień.

Źródło: PTA

Podziel się
Następny artykuł

Wielu z nas uważa, że alergia to kichanie, katar i zapuchnięte oczy, ale jak przetrwać alergię bez kataru? czytaj dalej