Reklama
Kiedy należy wymienić soczewki korekcyjne w okularach?

Nie da się precyzyjnie określić momentu, w którym trzeba wymienić szkła korekcyjne w okularach. Niekiedy okulary mogą doskonale służyć swojemu użytkownikowi dwa lata, a innym razem wymiana soczewek w okularach może stać się konieczna już po kilku miesiącach. Można jednak wskazać kilka okoliczności, gdy zmiana szkieł okularowych jest nieodzowna i niecierpiąca zwłoki. Podpowiadamy, kiedy wymienić okulary i dobrać do nich nowe soczewki korekcyjne.

Kiedy wymiana soczewek w okularach jest koniecznością?

Najistotniejszą pobudką do wymiany szkieł korekcyjnych jest pogorszenie widzenia. Codzienne doświadczenia związane z widzeniem na różne odległości, komfort widzenia oraz regularne badania okulistyczne i optometryczne pozwalają poprawnie wytypować moment, kiedy to soczewki korekcyjne wymagają zmiany. Odwlekanie wymiany szkieł w okularach jest wielkim błędem, który może skutkować dalszym pogorszeniem jakości widzenia, co poważnie obniża ogólną sprawność użytkownika okularów i negatywnie wpływa na jego samopoczucie. Wymiana szkieł w okularach może być podyktowana także chęcią posiadania bardziej innowacyjnych szkieł o funkcjonalnościach, których nasze dotychczasowe nie posiadały, np. brak powłoki antyrefleksyjnej redukującej refleksy świetlne i chroniącej przed efektem olśnienia lub ograniczającej ilość wysokoenergetycznego światła niebieskiego emitowanego przez ekrany cyfrowe.
Nasze życie nieustannie się zmienia, stale też rozwija się optyka okularowa i soczewki do okularów wybrane przed rokiem nie zawsze będą sprawdzać się w nowych okolicznościach, w których wiele oddalibyśmy za soczewki z powłoką antyrefleksyjną, filtrem światła niebieskiego czy powłoką zapobiegającą parowaniu. Jednak najczęstszym powodem, który zmusza do wymiany soczewek w okularach, jest ich uszkodzenie. Ponieważ zarysowane , uszkodzone soczewki korekcyjne nie tylko nie poprawiają widzenia, ale wywołują znaczny dyskomfort, muszą zostać wymienione, niezależnie od tego, czy chodzi o drobne ryski wywołane np. nieprawidłową pielęgnacją szkieł, czy poważniejsze uszkodzenia. 

Czy można opóźnić wymianę soczewek w okularach?

Wymiana szkieł w okularach wiąże się nie tylko z koniecznością poświęcenia czasu, ale jest też dodatkowym wydatkiem. Warto zatem dbać o okulary i zapewnić im prawidłową pielęgnację. Na pogorszenie wady wzroku czy niefortunny wypadek nie mamy wpływu, ale na to, jak dbamy o soczewki okularowe – już tak. Warto przestrzegać kilku zaleceń, aby przedłużyć żywotność okularów. Jak pielęgnować okulary na co dzień precyzyjnie wyjaśnia jeden z najbardziej znanych na świecie producentów soczewek do okularów klasy premium – firma Hoya. Eksperci Hoya przypominają, że soczewki korekcyjne należy czyścić jedynie specjalistycznymi preparatami lub wodą z niewielką ilością mydła i wycierać czystą ściereczką z mikrofibry, unikać szorstkich chusteczek i papieru. Należy także chronić szkła okularowe przed działaniem kosmetyków i środków chemicznych, nie zostawiać na silnie nasłonecznionym miejscu (np. latem za szybą samochodu), nigdy nie odkładać powierzchnią soczewek do dołu oraz przechowywać je zawsze w sztywnym etui. Pamiętajmy także, że soczewki do okularów wykonane z nowoczesnych i odpornych materiałów będą nam służyć znacznie dłużej. I tu po raz kolejny z pomocą przychodzi Hoya, która oferuje produkty o wyjątkowej trwałości, dzięki najlepszym materiałom i innowacyjnym powłokom uszlachetniającym, które podnoszą ich wytrzymałość i maksymalnie zwiększają użyteczność okularów a nawet ułatwiają ich czyszczenie. 
Podziel się
Następny artykuł

Wokół ósemek, popularnie nazywanych zębami mądrości, krąży wiele mitów. Mówi się, że ból towarzyszy pacjentom nie tylko podczas wyrywania zęba, ale na... czytaj dalej